تظاهرکنندگان 13 آبان خواهان تعطیلی سفارت بریتانیا در ایران شدند

تظاهران سیزده آبان
Image caption در مراسم دولتی سیزده آبان تظاهرکنندگان شعارهایی بر علیه آمریکا اسرائیل و انگلستان سر دادند

بنا به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران پس از پایان رسمی مراسم روز دانش آموز در تهران، تعدادی از تظاهر کنندگان به سمت سفارت بریتانیا رفته و در مقابل سفارتخانه این کشور تجمع کردند.

تجمع کنندگان در مقابل سفارت بریتانیا، سخنان رئیس سازمان اطلاعاتی این کشور درباره لزوم به کارگیری روشهای اطلاعاتی و امنیتی درکنار گفت و گو در مواجهه با ایران را محکوم کردند.

تظاهر کنندگان همزمان با به آتش کشیدن پرچم بریتانیا، شعارهایی هم چون لانه روباه پیر نابود باید گردد و سفارت انگلیس نابود باید گردد را سر دادند.

پیش از آن هم چون سال های گذشته، تظاهر کنندگان با تجمع در مقابل سفارت پیشین آمریکا با بیان شعار هایی ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی پرچم های این دو کشور را به آتش کشیدند.

سخنران مراسم سیزده آبان امسال، عزت الله ضرغامی، رئیس رادیو و تلویزیون دولتی ایران بود.

آقای ضرغامی در سخنان خود با اشاره به حرکتی که در سال ۱۳۵۸ منجر به اشغال سفارت آمریکا شد گفت: "در آن زمان دانشجویان مسلمان به این نتیجه رسیده بودند که باید اقدامی انقلابی صورت گیرد زیرا دولت موقت از نظر مبانی فکری با غرب همسویی داشت."

رئیس سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تایید این اقدام از سوی آیت الله خمینی گفت: "در آن زمان تبلیغات فراوانی راه افتاد که آمریکا می خواهد به ایران حمله کند اما امام فرمودند آمریکا عاجز است چرا اگر می توانست، شاه را نگه می داشت."

او با اشاره به این که "بسیاری فکر می کردند که با رفتن شاه و نابودی حکومت شاهنشاهی" دیگر خطری ایران را تهدید نمی کند، اشغال سفارت آمریکا را "گامی در شناخت توطئه های شیطان بزرگ، آمریکا" دانست.

در رابطه با مراسم سیزده آبان آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، دیروز چهارشنبه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) گفته بود: "جمعیت محدودی که پارسال می خواستند ۱۳ آبان را به لجن بکشند و با نماد ۱۳ آبان مقابله کنند، می خواستند هیمنه آمریکا را زنده کنند و حرکت عظیم ملت در مقابل ظلم های آمریکا را زیر سئوال ببرند."

رهبر ایران "شکست فتنه سال ۸۸" را ناشی از حضور جوانان دانسته و گفته بود: "فتنه سال گذشته، فتنه بزرگی بود و سال ها بعد مشخص خواهد شد که چه توطئه خطرناکی در پشت آن نهفته بود."

سال گذشته همزمان با برگزاری مراسم دولتی سیزده آبان به مناسبت سی امین سالگرد اشغال سفارت آمریکا، مخالفان دولت نیز در نقاط مختلف تهران و چند شهر دیگر دست به تظاهرات زدند که با دخالت ماموران حکومتی به خشونت کشیده شد.

در این روز پلیس ضد شورش، ماموران سپاه و بسیج و افراد موسوم به لباس شخصی با باتوم و گاز اشک آور به مقابله با تظاهرکنندگان پرداختند و چندین نفر را زخمی و تعدادی را بازداشت کردند.

مطالب مرتبط