گزارش حقوق بشر آمریکا به سازمان ملل ارائه می شود

Image caption این شورا به طور نوبتی وضع حقوق بشر در کشورهای مختلف را بررسی می کند

دولت باراک اوباما در آستانه ارائه گزارش وضع حقوق بشر آمریکا به سازمان ملل متحد، از عملکردش در عرصه حقوق و آزادی های اساسی شهروندان دفاع کرده است.

دیپلمات های آمریکایی روز جمعه (پنجم نوامبر) در ژنو سوئیس گزارش وضع حقوق بشر در ایالات متحده را به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه می کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا این گزارش را در ماه اوت منتشر کرده بود.

فیلیپ کراولی، سخنگوی این وزارتخانه، روز پنجشنبه (چهارم نوامبر) در واشنگتن گفت که این گزارش حاوی برخی مشکلات پیش روی حقوق و آزادی های اساسی گروه هایی در جامعه آمریکاست، اما در کل نشان می دهد که "سابقه ایالات متحده در زمینه حقوق بشر سرآمد است."

آقای کراولی به خبرنگاران گفت: "با افتخار این گزارش را ارائه می کنیم و آماده ایم که از آن در برابر سوال های دیگران دفاع کنیم."

پیش از بیان این اظهارات، در روز پنجشنبه، وزارت امور خارجه ایران با انتشار گزارشی از وضع حقوق بشر در آمریکا و آنچه نقض حقوق بشر توسط دولت آمریکا توصیف کرده، انتقاد کرده بود.

در این گزارش آمده که دولت باراک اوباما با وجود درخواست جامعه جهانی و سازمان ملل متحد هنوز بازداشتگاه های گوانتانامو و ابوغریب را نبسته است.

دولت آمریکا در سال ۲۰۰۶ میلادی اداره زندان ابوغریب در عراق را به دولت عراق منتقل کرد.

رئیس جمهوری آمریکا وعده داده بود که بازداشتگاه گوانتانامو را تا ژانویه ۲۰۱۰ تعطیل کند اما در پی مخالفت های شدید در کنگره با انتقال زندانیان گوانتانامو به داخل آمریکا، نتوانست که به وعده انتخاباتی اش عمل کند.

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش خود تاکید کرده که از ژانویه ۲۰۰۹ تاکنون در مجموع ۶۴ تن از زندانیان گوانتانامو به کشورهای دیگر فرستاده شده اند و یک نفر آنها نیز برای محاکمه به آمریکا آورده شده است.

در این گزارش تاکید شده که دولت باراک اوباما همچنان در نظر دارد که بازداشتگاه گوانتانامو را تعطیل کند.

دولت او در گزارش خود به سازمان ملل متحد تاکید می کند که با وجود پایبندی آمریکا به آزادی های بیان، دینی و سیاسی، چالش هایی در زمینه آزادی های اساسی برای گروه های خاصی در داخل آمریکا وجود دارد که برای رفع آنها تلاش می شود.

یکی از این گروه ها همجنسگرایان معرفی شده اند که بر اساس خط مشی معروف به "نپرس، نگو" حق حضور آزادانه در ارتش آمریکا را ندارند.

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش خود می گوید که باراک اوباما به لغو این خط مشی متعهد است.

در این گزارش به ویژه به احترام به حقوق مسلمانان از جمله عرب تبارها و مردمی که اصالتا از کشورهای جنوب غرب آسیا مانند پاکستان و هند هستند تاکید شده و اقداماتی که دولت آقای اوباما در این رابطه انجام داده برشمرده شده است.

بر اساس گزارش ها، از زمان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در موارد متعددی مسلمانان یا افرادی که اصالتا اهل کشورهای خاورمیانه هستند، در آمریکا با برخوردهای تبعیض آمیز مواجه بوده اند.

در همین رابطه، رامین میهمان پرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران اخیرا گفته بود: "همه سازمان های مردمی و همه کشورهای مستقل جهان باید از این کشور بخواهند تا رویه خود را تغییر داده و به حقوق انسان ها احترام بیشتری بگذارد."

ایران نیز در ماه فوریه سال میلادی جاری گزارش وضع حقوق بشر در این کشور را به شورای حقوق بشر ارائه کرده بود.

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، که سرپرست هیات ایرانی در اجلاس شورای حقوق بشر ژنو را برعهده داشت، جمهوری اسلامی را پرچمدار حقوق بشر در دنیا توصیف می کند.

این در حالیست که فعالان حقوق بشر به ویژه در پی انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ وضع حقوق بشر در ایران را بحرانی توصیف کرده اند و خواهان آن شده اند که سازمان ملل متحد نماینده ای ویژه را در این رابطه به ایران بفرستد.

مطالب مرتبط