ایران در هفته ای که گذشت؛ ۱۴ آبان ۱۳۸۹

اعتراض به انحلال دانشگاه پزشکی
Image caption تصمیم دولت به انحلال دانشگاه علوم پزشکی با اعتراض دانشجویان مواجه شد

انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران و پیامدهای آن، برگزاری مراسم 'روز دانش آموز' و حاشیه های آن، آنچه 'بحران حقوق بشر در ایران' خوانده شد و تازه های پرونده هسته ای ایران از مهم ترین خبرها و رخدادهای ایران در طول هفته گذشته بودند.

انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران

شامگاه جمعه هفتم آبان، مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران با ابلاغ حکمی انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران را اعلام کرد و دو نامه او در این مورد خطاب به محمدباقر لاریجانی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران و محمدرضا رزاقی، رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در پایگاه اطلاع رسانی این وزارتخانه منتشر شد.

در این دو نامه، انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران در راستای اجرای تصمیمات دولت مبنی بر خروج دستگاه های اجرایی از استان تهران و کاهش امور موازی در پایتخت توصیف و مقرر شد که واحدهای آموزشی، پژوهشی و دانشجویی این دانشگاه به دانشگاه علوم پزشکی تهران و واحدهای بهداشتی و درمانی این دانشگاه به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتقل شوند.

پیش تر محمد جعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری طرح دولت برای خارج کردن کارمندان از تهران را "اقدامی عجولانه" خوانده و حمزه شکیب، نایب رئیس شورای شهر تهران تاکید کرده بود که برای تعادل جمعیت تهران باید برخورد مدبرانه ای با مسئله داشت و نمی توان این مشکل را احساسی حل کرد.

در پی انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران، محمد رضا رضایی کوچی و علیرضا مرندی دو عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران این تصمیم را "توهین به مجلس" خواندند و اعلام کردند که هیچ کس در مجلس و کمیسیون بهداشت از ماجرای این انحلال خبر نداشته است و آنها هم از طریق روزنامه ها مطلع شده اند.

Image caption بعضی از نمایندگان مجلس گفته اند که انحلال دانشگاه بدون اطلاع مجلس صورت گرفته است

روز یکشنبه نهم آبان، جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران برای اعلام اعتراض نسبت به تصمیم دولت، در مقابل ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند. از استقرار افراد نیروی انتظامی در اطراف این دانشگاه هم گزارش هایی منتشر شد.

نه تنها دانشجویان معترض در بیانیه ای انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران را "اقدامی غیر کارشناسی، نامدبرانه و غیر منطقی" خواندند، بلکه هجده تن از نمایندگان تهران در مجلس هم در تذکری کتبی به وزارت بهداشت، این انحلال را "غیر کارشناسی و نادرست" توصیف کردند و تجدید نظر در این تصمیم را درخواست کردند.

روز سه شنبه ۱۱ آبان، وزیر بهداشت و درمان برای توضیح در مورد دلایل این انحلال به مجلس رفت. همزمان، جمعی از دانشجویان هم در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و ضمن اعتراض به حکم وزیر بهداشت در مورد انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران و ادغام آن در دانشگاه های تهران و شهید بهشتی خواستار واکنش نمایندگان مجلس نسبت به این تصمیم شدند.

علی عباسپور تهرانی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به سخنان وزیر بهداشت گفت که استدلال وزارت بهداشت درباره این انحلال ضعیف بود و "ما به وزارت بهداشت اعلام کردیم که در این تصمیم گیری تجدید نظر کرده و این مصوبه را ملغی کند."

اما پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت از قول نورالله حيدري، مخبر كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس نوشت که اعضای اين كميسيون استدلال های وزير بهداشت را پذیرفته اند.

روزنامه سیاست روز نیز دانشگاه علوم پزشکی ایران را تنها دستگاه ناظر برای جلوگیری از تولید خوراكی‌های غیر مجاز توصیف کرد و پرسید آیا پشت این انحلال یک تصمیم ویژه سیاسی نهفته است؟

اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران هم در نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از او پرسیدند که اعلام خبر انحلال دانشگاه در شامگاه جمعه در سایت وزارت بهداشت چه مفهومی دارد؟ از ادامه تحصن دانشجویان در اعتراض به انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران هم گزارش هایی منتشر شد.

'بحران حقوق بشر'

در آغاز هفته ای که گذشت، متن بیانیه مشترک عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر، پروژه ائتلاف دموکراسی، فدراسیون جهانی حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران منتشر شد که در آن با اشاره به "برگزاری دادگاه های نمایشی"، لغو فعالیت احزاب سیاسی، دستگیری خبرنگاران و فعالان حقوق بشر، اعدام نوجوانان، و آزار پیروان اقلیت های دینی و قومی، اقدام مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای رسیدگی به 'بحران حقوق بشر' در ایران درخواست شده بود.

روز یکشنبه نهم آبان، میر حسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت در دیدار با یکدیگر از فشار بر دانشگاهیان، دانشجویان و وکلا و صدور احکام سنگین علیه روزنامه نگاران ابراز تاسف کردند و هدف از این اقدامات را جلوگیری از فعالیت روزنامه نگاران غیر دولتی و ممانعت از دفاع از زندانیان سیاسی توسط وکلا دانستند و گفتند که با وجود همه این فشارها "هر روز نیروهای جدید و با انگیزه به صحنه می آیند و رویش جنبش مردمی هر روز از روز دیگر بیشتر است."

در همین روز، رسول منتجب نیا، قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی، از رفع پلمب دفتر این تشکل سیاسی خبر داد و گفت این حزب هنوز به نتیجه قطعی نرسیده که "چه نوع فعالیتی را در فضای کنونی می تواند داشته باشد."

Image caption کروبی و موسوی: رویش جنبش مردمی هر روز از روز دیگر بیشتر شده است

روز بعد، غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران در نشستی خبری در تهران، این خبر را تکذیب کرد و گفت: " بر اساس پیگیری هایی که از دادستانی تهران داشتم، دفتر حزب اعتمادملی رفع پلمب نشده است."

دفتر حزب اعتماد ملی در اواخر تابستان سال گذشته مهر و موم شد و مهدی کروبی، دبیر کل این تشکل سیاسی طی ماه های گذشته بارها مورد حمله طرفداران دولت ایران قرار گرفته است؛ با این حال چندی پیش محمود عباس زاده مشکینی، مدیر کل سیاسی وزارت کشور گفت که هیچ حکمی از سوی مراجع قضایی مبنی بر توقف فعالیت های اعتماد ملی صادر نشده است.

در روزهای میانی هفته اعلام شد که یکی از شعبه های دادگاه انقلاب تهران محمد سیف زاده، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر ایران را به تحمل ۹ سال زندان و ده سال محرومیت از وکالت محکوم کرده است.

او روز دوشنبه ۱۰ آبان، در گفت و گو با بی بی سی فارسی با اشاره به این حکم، قاضی صادرکننده رای را به بی اطلاعی و بی خبری از اصول حقوقی متهم کرد و گفت که روند دادرسی از اساس برخلاف قوانین کشور بوده است.

در روزهای پایانی هفته هم اعلام شد که ماموران امنیتی صبح چهارشنبه ۱۲ آبان ماه، منزل نازنین خسروانی، روزنامه نگار را تفتیش و سپس او را دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.

نازنین خسروانی از روزنامه نگاران اصلاح طلب است که با روزنامه های نوروز، بهار، دوران امروز، کارگزاران، سرمایه و خبرگزاری آفتاب همکاری داشته است.

'روز دانش آموز'

روز پنجشنبه ۱۳ آبان، مراسم تجمع دانش آموزان در مقابل سفارت پیشین آمریکا در تهران همچون سال های گذشته برگزار شد و پرچم های آمریکا و اسرائیل به آتش کشیده شد.

بنا به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران در پایان مراسم، تعدادی از تظاهرات کنندگان به سمت سفارت بریتانیا رفته و در مقابل سفارتخانه این کشور تجمع کردند. آنان در شعارهایشان این سفارتخانه را لانه روباه پیر نامیدند، همچنین پرچم بریتانیا را آتش زدند و سخنان رئیس سازمان اطلاعاتی بریتانیا درباره لزوم به کارگیری روش های اطلاعاتی و امنیتی درکنار گفت و گو در مواجهه با ایران را محکوم کردند.

سیزدهم آبان ماه که در ایران روز ملی مبارزه با استکبار جهانی خوانده می شود، یادآور اشغال سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸ به وسیله جمعی از دانشجویان است.

روز یکشنبه نهم آبان، مسعود جزایری، معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح ایران با اشاره به اشغال سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸ گفت: "تعدادی از سفارتخانه‌ها تلاش می‌کنند نقش قبلی سفارت آمریکا در تهران یا بهتر بگوییم جاسوس‌خانه آمریکا را بازی کنند."

به دنبال گسترش اعتراض ها به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال گذشته، مقام های سیاسی ایران تعدادی از سفارتخانه های اروپایی را به همکاری با معترضان و تلاش برای بی ثبات کردن حکومت ایران متهم کردند.

روز چهارشنبه ۱۲ آبان و در آستانه روز دانش آموز، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران هم در دیدار با گروهی از دانش آموزان گفت: "جمعیت محدودی که پارسال می خواستند ۱۳ آبان را به لجن بکشند و با نماد ۱۳ آبان مقابله کنند، می خواستند هیمنه آمریکا را زنده کنند و حرکت عظیم ملت در مقابل ظلم های آمریکا را زیر سؤال ببرند."

رهبر ایران معترضان را متهم کرد که ندانسته به "دشمن" کمک کرده اند. او پیش تر نیز اعتراضات پس از انتخابات را ناشی از "فتنه گری دشمن" دانسته و گفته بود: "فتنه سال ۸۸ کشور را در برابر میکروب های سیاسی و اجتماعی واکسینه کرد."

اگرچه وبسایت دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای طی مقاله ای نوشت که او همه معترضان و منتقدان را "میکروب سیاسی" نخوانده است، با این حال میر حسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت روز یکشنبه نهم آبان، بدون نام بردن از رهبر ایران گفتند که "به مصلحت کشور نیست بین صفوف ملت تفرقه ایجاد کنیم و دهها میلیون نفر از معلمان و کارگران، دانشجویان و اساتید و زنان و مردم کشور را خس و خاشاک و گوساله یا میکروب و فتنه گر بنامیم."

'مسئولیت اتمی ایران'

در آغاز هفته شرکت حمل و نقل بین المللی "سی‌ام‌آ - سی‌جی‌ام" که مرکز آن در فرانسه است، اعلام کرد ۱۳ کانتینر اسلحه غیرمجاز که در نیجریه از یکی از کشتی های تحت مسئولیت این شرکت توقیف شده بود، توسط یک تاجر ایرانی در بندرعباس بارگیری و مهر و موم شده و نام او در هیچ یک از فهرست های افراد ممنوعه دیده نمی شود.

Image caption به گفته مقامات نیجریه محموله اسلحه در ایران بارگیری شده بود

مقامات اسرائیلی ایران را متهم کردند که قصد داشته این محموله را در پایان به نوار غزه منتقل کند و در اختیار گروه حماس قرار دهد.

در مقابل، روز یکشنبه نهم آبان، علی اکبر جوانفکر، مشاور رییس جمهوری ایران گفت که گروه پنج به اضافه یک ابتدا باید به سؤالات ایران درباره کلاهک های اتمی اسرائیل پاسخ دهد. او تأکید کرد: "ما در مذاکرات خود با غرب درباره انرژی هسته ای بحث نخواهیم کرد زیرا در همه زمینه ها به این کشورها انتقاد داریم."

دو روز پیش تر، اعلام شده بود که سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران دعوت کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را برای مذاکره با نمایندگان گروه ۱+۵ پذیرفته است.

روز چهارشنبه ۱۲ آبان، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در گفت و گو با خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) اعلام کرد که ایران فقط در چارچوب بیانیه تهران حاضر است مبادله سوخت را انجام دهد.

بر اساس بیانیه تهران که با ابتکار ترکیه و برزیل در اردیبهشت ۱۳۸۹ به امضا رسید، ایران متعهد است که حدود ۱۲۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده با غلظت کم را برای غنی سازی بیشتر و تبدیل به سوخت راکتور تحقیقاتی تهران، به ترکیه بفرستد.

اما رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید پیش تر گفت که در صورت آغاز مذاکرات، ایران باید موافقت کند که مقدار بیشتری از اورانیوم غنی شده خود را به خارج بفرستد.

او تأکید کرد که "مسئولیتایران هر روز سنگین تر می شود."