ایران: نیازمند تبادل سوخت نیستیم، پیشنهاد تازه‌ای هم نگرفته‌ایم

منوچهر متکی
Image caption آقای متکی قبلا هم تأکید کرده بود که ایران مبادله سوخت را تنها در چارچوب توافقنامه تهران می‌پذیرد

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به گزارش های رسانه ای در مورد ارائه پیشنهادی تازه از سوی غرب برای تبادل سوخت با ایران، دریافت چنین پیشنهادی را رد کرد.

آقای متکی روز جمعه ۱۴ آبان (۵ نوامبر) در گفت و گو با خبرگزاری رسمی ایران، انتشار چنین خبری در رسانه های غربی را "بازی تبلیغاتی رسانه ای" خواند.

روزنامه نیویورک تایمز هفته گذشته نوشته بود که دولت آمریکا و متحدان اروپایی این کشور، پیشنهاد جدیدی برای مبادله سوخت به ایران ارائه خواهند کرد که در مقایسه با پیشنهادات قبلی محدودیت های بیشتری را پیش روی ایران می گذارد.

بر اساس گزارش این روزنامه، غرب در دور تازه مذاکره با ایران، از این کشور خواهد خواست که حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده با خلوص پایین خود را با سوخت اتمی مبادله کند، که بیشتر از مقداری است که در طرح اکتبر سال گذشته برای مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت اتمی آمده بود.

آقای متکی گفت که چنین پیشنهادی، حتی در صورت مطرح شدن، منطقی نخواهد بود و ایران میزان مبادله سوخت را بر اساس نیاز خود و در چارچوب توافقنامه تهران تعیین خواهد کرد.

او در عین حال با اشاره به غنی سازی اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد در داخل ایران، گفت که حتی اگر کشورهای دیگر حاضر به مبادله سوخت با ایران نشوند، ایران نیازمند این تبادل نیست و به مسیر خود ادامه می دهد.

نمایندگان کشورهای آمریکا، روسیه و فرانسه به همراه آژانس بین المللی انرژی اتمی سال گذشته در وین در مذاکره با نمایندگان ایران کوشیدند در مورد مبادله بخش بزرگی از ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور اتمی تهران به توافقی دست یابند.

قدرت های جهانی که نسبت به اهداف برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران مشکوک هستند، قصد داشتند با خارج کردن ذخیره اورانیوم غنی شده ایران، احتمال استفاده از آن برای اهداف نظامی را دست کم تا مدتی کاهش دهند.

ایران همیشه گفته است که هدف برنامه اتمی اش تولید انرژی و کاربرد تکنولوژی هسته ای در امور علمی و پزشکی است.

مطالب مرتبط