احمد خاتمی: ۱۷۰ سایت خارجی علیه طرح هدفمندی یارانه ها عمل می‌کنند

احمد خاتمی
Image caption احمد خاتمی در نماز جمعه تهران گفت که سایت های خارجی درباره طرح هدفمندی یارانه ها قصد ایجاد نگرانی دارند

احمد خاتمی در نماز جمعه امروز تهران از برنامه ریزی رسانه های خارجی علیه قانون هدفمند کردن یارانه ها و نقش مهم روحانیت، رابطه نظام با حوزه علمیه و مراجع تقلید سخن گفت.

آقای خاتمی، امام جمعه موقت تهران روز جمعه ۵ نوامبر (۱۴ آبان) با اشاره به طرح هدفمندکردن یارانه ها که مراحل نهایی آن در ایران در حال اجراست گفت که ۱۷۰ سایت خارجی علیه این قانون برنامه ریزی می کنند تا دل مردم را خالی کنند.

آقای خاتمی در سخنانی در نماز جمعه شهر تهران به نقل از رهبر ایران علت موضع گیری "دشمنان" در مقابل اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها را این دانست که این طرح به ضرر آنهاست.

او گفت: "در سه سال گذشته مدام شنیده ایم که اقتصاد کشور چنین و چنان می شود اما به حمدالله در هیچ عرصه ای کشور بحران زده نشده است."

قانون هدفمند کردن یارانه ها، قرار بود از ابتدای نیمه دوم سال جاری خورشیدی در ایران به طور کامل اجرا شود، اما به تازگی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که دولت برای کنترل بازار زمان دقیق آغاز اجرای این قانون را اعلام نخواهد کرد.

در دو ماه اخیر، مقامات دولتی، امنیتی و نظامی ایران بارها نسبت به برخورد با کسانی که قصد اخلال در روند اجرای این قانون را داشته باشند و همچنین معترضان به افزایش احتمالی قیمت ها هشدار داده اند.

مخالفان دولت و گروهی از کارشناسان اقتصادی به نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها توسط دولت و همزمانی آن با تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران اشاره می کنند و می گویند که اجرای این قانون عواقب غیر قابل پیش بینی و نارضایتی عمومی را در پی خواهد داشت.

سفر رهبری به قم

آقای خاتمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه تهران، سفر اخیر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران به شهر قم را معنادار توصیف کرد و گفت که این سفر تلاش ۱۷ ماهه ای را که از پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته برای نشان دادن "بریدن حوزه علمیه قم و مراجع از نظام جمهوری اسلامی" صورت گرفته، از بین برده است.

امام جمعه موقت تهران، مراجع تقلید را سرمایه های نظام دانست و با اشاره به تاکید رهبر ایران بر لزوم احترام و تکریم مراجع تقلید، هشدار داد: "مبادا خدای نکرده کسانی این سرمایه های نفیس را کم ببینند و یا تحقیر آمیز برخورد کنند."

او همچنین با انتقاد از "اسلام بدون روحانیت" و "اسلام منهای سیاست" گفت که تعابیری مانند آخوند حکومتی و حکومت آخوندی از سوی دشمنان حکومت ایران مطرح شده است.

پیش تر آیت الله خامنه ای نیز درجریان سفر اخیرش به شهر قم گفته بود که "دشمنان اسلام" با مطرح کردن تعابیری چون "حکومت آخوندی" و تفکیک قائل شدن بین "آخوند حکومتی و آخوند غیر حکومتی" قصد دارند روحانیت انقلابی را منزوی و بدنام کنند.

مطالب مرتبط