ایران: با برگزاری نشست هسته ای در ترکیه موافقیم

منوچهر متکی
Image caption آقای متکی می گوید که ایران با برگزاری نشست هسته ای در ترکیه موافق است

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران گفته است که این کشور با برگزاری نشست گروه پنج بعلاوه یک در ترکیه موافق است.

آقای متکی گفته است که "دو سه روز پیش به دوستانمان در ترکیه اعلام کردیم ایران با برگزاری نشست مشترک با کشورهای پنج بعلاوه یک در ترکیه موافق است."

وزیر خارجه ایران گفت که رایزنی به خوبی پیش می رود و "در مورد مکان گفتگوها با پنج بعلاوه یک به توافق رسیده ایم و رایزنی ها در زمینه زمان مذاکرات نیز در حال انجام است."

آقای متکی مشخص نکرده که منظور از توافق بر سر مکان گفتگوها، برگزاری نشست در ترکیه هست یا نه.

گروه پنج بعلاوه یک شامل پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان، از چند سال پیش تلاش می کند که ایران را به توقف غنی سازی اورانیوم تشویق کند اما این گفتگوها تاکنون ثمربخش نبوده است.

در ماههای اخیر مذاکرات متوقف شده بود و بعد از درخواست کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اروپا برای از سرگیری گفتگوها، سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد هسته ای با این دعوت موافقت کرد.

آقای متکی گفته که امیدوار است "گفتگوها با برخورد مثبت و سازنده ای که ایران نسبت به مذاکرات داشته با سازمان دهی خوبی که می شود، آغاز شود."

به گفته وزیر خارجه ایران "در بین کشورهای مذاکره کننده برای دریافت دیدگاههای ایران اتفاق نظر وجود دارد و ما نیز از آن استقبال می کنیم."

تا کنون پیشنهادات متعددی برای مذاکرات وجود مطرح شده است اما پیشنهاداتی نظیر مبادله سوخت به توافق منجر نشده است.

در چند روز اخیر گزارشهایی در باره پیشنهاد تازه غرب برای مبادله مطرح شده اما آقای متکی روز جمعه ۱۴ آبان (۵ نوامبر) دریافت چنین پیشنهادی را رد کرد و گفت که انتشار چنین خبری در رسانه های غربی "بازی تبلیغاتی رسانه ای" است.

روزنامه نیویورک تایمز هفته گذشته نوشته بود که دولت آمریکا و متحدان اروپایی این کشور، پیشنهاد جدیدی برای مبادله سوخت به ایران ارائه خواهند کرد که در مقایسه با پیشنهادات قبلی محدودیت های بیشتری را پیش روی ایران می گذارد.

بر اساس گزارش این روزنامه، غرب در دور تازه مذاکره با ایران، از این کشور خواهد خواست که حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده با خلوص پایین خود را با سوخت اتمی مبادله کند، که بیشتر از مقداری است که در طرح اکتبر سال گذشته برای مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت اتمی آمده بود.

آقای متکی گفت که چنین پیشنهادی، حتی در صورت مطرح شدن، منطقی نخواهد بود و ایران میزان مبادله سوخت را بر اساس نیاز خود و در چارچوب توافقنامه تهران تعیین خواهد کرد.

او در عین حال با اشاره به غنی سازی اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در داخل ایران، گفت که حتی اگر کشورهای دیگر حاضر به مبادله سوخت با ایران نشوند، ایران نیازمند این تبادل نیست و به مسیر خود ادامه می دهد.

نمایندگان کشورهای آمریکا، روسیه و فرانسه به همراه آژانس بین المللی انرژی اتمی سال گذشته در وین در مذاکره با نمایندگان ایران کوشیدند در مورد مبادله بخش بزرگی از ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور اتمی تهران به توافقی دست یابند.

قدرت های جهانی که نسبت به اهداف برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران مشکوک هستند، قصد داشتند با خارج کردن ذخیره اورانیوم غنی شده ایران، احتمال استفاده از آن برای اهداف نظامی را دست کم تا مدتی کاهش دهند.

ایران همیشه گفته است که هدف برنامه اتمی اش تولید انرژی و کاربرد تکنولوژی هسته ای در امور علمی و پزشکی است.

مطالب مرتبط