درمان بدون قید و شرط مصدومان حوادث رانندگی در ایران

تصادف رانندگی
Image caption وزارت بهداشت موظف شده است تا مصدومان حوادث رانندگی را به صورت فوری تحت درمان قرار دهند.

نمایندگان مجلس ایران روز یکشنبه، ۱۶ آبان ماه، وزارت بهداشت را موظف کرده اند تا مصدومان حوادث رانندگی را، به صورت فوری و بدون قید و شرط، در کلیه واحدهای بهداشتی و درمانی دولتی و غیردولتی تحت درمان قرار دهند.

در حال حاضر در بسیاری از موارد، مصدومین حوادث رانندگی هنگام مراجعه به بیمارستان مجبور به پرداخت وجه نقد می شوند و در غیر این صورت مراکز درمانی آنها را نمی پذیرند.

برای تامین هزینه درمان مصدومات حوادث رانندگی، ۱۰ درصد حق بیمه شخص ثالث از شرکت های بیمه دریافت می شود و این بودجه به صورت مستقیم و به نام وزارت بهداشت، به خزانه داری کل کشور، واریز می شود.

وزارت بهداشت، هر سه ماه یکبار این مبلغ را بین واحدهای درمانی توزیع خواهد کرد و هر ۶ ماه یکبار نیز چگونگی این هزینه ها را به بیمه مرکزی گزارش می کند.

بر اساس این مصوبه، که در ادامه روند بررسی جزئیات لایحه برنامه پنجم توسعه به تصویب مجلس رسیده، وزارت بهداشت موظف شده است برای مقابله با بیماری ها و عواملی که سلامت افراد را تهدید می کند، جهت انتقال مصدومین به مراکز تخصصی اقدامات لازم را انجام دهد.

این مصوبه، ماده ۴۱ برنامه پنجم توسعه بود که از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در جلسه، ۱۹۵ نفر به آن رای مثبت دادند.

برخی گزارش ها نشان می دهد که بیماری ها و عوامل خطرساز سلامتی هزینه اقتصادی و اجتماعی زیادی دارد و نمایندگان مجلس با این استدلال این بخش از برنامه پنجم توسعه را تصویب کردند.

در ادامه بررسی این بخش از برنامه پنجم، مجلس تبلیغ کالا و خدماتی را که تهدید کننده سلامت افراد هستند، ممنوع کرد.

در این مصوبه پیش بینی شده است که در صورت تخطی از این بخش قانونی، فرد خاطی موظف خواهد شد مبلغی بین ۱۰ میلیون تا یک میلیارد ریال جریمه نقدی پرداخت کند و در صورت تکرار، به ازای هر مورد، ۲۰ درصد به مبلغ جریمه اش افزوده می شود.

مطالب مرتبط