متکی: اظهارات گراهام در مورد احتمال جنگ 'شوخی' بوده

منوچهر متکی
Image caption منوچهر متکی از آمریکا خواست از جنگ عراق و افغانستان "درس" بگیرد

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران سخنان یک سناتور سرشناس جمهوری خواه درباره احتمال توسل آمریکا به گزینه نظامی علیه این کشور، را "شوخی" خوانده اما در عین حال از آمریکا خواسته از جنگ عراق و افغانستان درس بگیرد.

این درحالی است که لیندسی گراهام سناتور آمریکایی در سخنان خود بر این نکته تاکید کرده بود که حکومت ایران باید باور کند که آمریکا توانایی و امکان حمله به ایران را دارد.

سناتور گراهام همچنین اشاره کرد که اگر کار به رویارویی نظامی برسد، احتمالا ابعاد چنین حمله ای از هدف گرفتن تاسیسات اتمی ایران بسیار فراتر خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری فارس آقای متکی که روز یکشنبه 16 آبان (7 نوامبر) در یک کنفرانس مشترک خبری با همتای سنگاپوری خود در تهران اظهار نظر می کرد گفت که نباید حرف سناتور گراهام را جدی گرفت و افزود: "خواسته شوخی کند."

این سناتور جمهوری خواه روز شنبه گفته بود که به گمان او اگر آمریکا مجبور به توسل به گزینه نظامی شود، فقط تاسیسات اتمی ایران را هدف نخواهد کرد بلکه سعی خواهد کرد توانایی حکومت ایران برای حملات تلافی جویانه به آمریکا و متحدان آن را از میان ببرد.

اما آقای متکی گفت: "شما اگر با عملی کردن تهدیدتان در افغانستان و عراق کاری از پیش نبردید، امروز به صرف تهدید چه می خواهید بکنید؟ بر دولتمردان آمریکاست که از گذشته ها درس بگیرند و به آسیب شناسی نسبت به سیاست هایشان بپردازند و در مسیر تصحیح این سیاست ها گام بردارند."

آقای گراهام که از چهره های سرشناس مجلس سنای آمریکاست در اجلاس امنیت بین المللی هالیفکس در کانادا گفته بود که جمهوری خواهان که به تازگی به پیروزی های بزرگی در انتخابات میان دوره ای دست یافته اند از اقدام "جسورانه تر" دولت آمریکا در ارتباط با برنامه اتمی ایران حمایت خواهند کرد.

او گفت که هرچند آمریکا خواهان یک رویارویی نظامی دیگر نیست اما در ضمن نمی تواند یک ایران مسلح به سلاح اتمی را بپذیرد.

سناتور گراهام گفت: "اگر ایرانی ها باور نکنند که ما به نیروی نظامی متوسل خواهیم شد، اگر فکر کنند که چنین چیزی غیر ممکن است، در آن صورت گمان نمی کنم بتوانیم با تحریم وضع را عوض کنیم."

وی همچنین گفت که ممکن است برنامه اتمی ایران به جایی رسیده باشد که نتوان آن را با یک حمله متعارف و محدود از میان برد.

وی در مورد ابعاد حمله احتمالی به ایران چنین گفت: "فکر می کنم به جایی رسیده ایم که مجبوریم به جای حمله محدود به زیرساخت های هسته ای رژیم ایران، توانایی این رژیم برای آغاز جنگی علیه ما و متحدانمان را از میان ببریم. این سناریوی نظامی متفاوتی است، چنین حمله ای زمینی نیست، اما قطعا توانایی رژیم برای حمله متقابل را از میان می برد".

آقای گراهام که خود در نیروی هوایی آمریکا خدمت کرده است، هدف از حمله احتمالی مورد نظر را "غرق کردن کشتی های جنگی، نابود کردن نیروی هوایی و وارد کردن ضربه ای قاطع به سپاه پاسداران" دانست.

او گفت که پاسخ ایران به چنین حمله ای، احتمالا حملات غیر متعارف به نیروهای آمریکایی در افغانستان و "حملات تروریستی" در نقاط دیگر جهان خواهد بود.

با این حال او گفت که هنوز باید به تحریم های بین المللی فرصت داد تا تأثیر خود را بگذارد، هر چند به عقیده او تحریم های فعلی "فلج کننده" نیست.

مقام های حکومت ایران با تاکید بر صلح آمیز بودن برنامه نظامی این کشور می گویند که به هر گونه حمله نظامی علیه این کشور پاسخی سریع و قاطع خواهند داد و پاسخ آنها به مرزهای این کشور یا منطقه محدود نخواهد ماند.

مطالب مرتبط