وزیر ارشاد: درخواست بی بی سی فارسی را با نگاه مثبت بررسی می کنیم

محمد حسینی
Image caption آقای حسینی می گوید که وزارت ارشاد درخواست فعالیت بی بی سی فارسی و العربیه را با دید مثبت بررسی خواهد کرد.

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرنگاران گفته که نگاه ایران به فعالیت شبکه های خبری العربیه و بی بی سی فارسی در تهران مثبت است و "اگر آنها درخواستی داشته باشند، بررسی می شود."

آقای حسینی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری مهر در باره شایعه صدور مجوز فعالیت به شبکه های خبری العربیه و بی بی سی فارسی، گفته که "بنای ما بر این است که دفاتر خبرگزاری ها و شبکه های رادیویی و تلویزیونی در ایران دایر باشد و در مجموع نگاهمان مثبت است."

یک منبع آگاه در بی بی سی می گوید که در این باره تماس مستقیمی با بی بی سی فارسی صورت نگرفته است. بی بی سی فارسی در ایران خبرنگار ندارد، اما همیشه در تلاش بوده است که در ایران حضور داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در نشست خبری هجدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی شرکت کرده بود، به رسانه های خارجی توصیه کرد که "در انعکاس مسائل ایران نباید صرفا به مسائل سیاسی اکتفا کنند و رویدادهای فرهنگی و هنری زیادی در کشور اتفاق می افتد که شایسته است بیشتر مورد توجه آنها باشد."

بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در سال گذشته، محدودیت هایی برای رسانه ها داخلی و خارجی اعمال شد و از جمله به خبرنگاران رسانه های خارجی اجازه داده نمی شد در جریان تظاهرات اعتراضی، دفاتر خود را به منظور گرد آوری خبر، ترک کنند.

چند روز بعد از انتخابات هم جان لاین خبرنگار بی بی سی مستقر در تهران که برای رادیو، تلویزیون و بخش آنلاین بی بی سی انگلیسی گزارش تهیه می کرد، از ایران اخراج شد.

بعدها، برخی مقامات و رسانه های طرفدار دولت، این شبکه خبررسانی را به سازماندهی و هدایت اعتراضات و حتی دست داشتن در قتل ندا آقاسلطان در جریان تظاهرات اعتراضی متهم کردند.

شبکه العربیه نیز بعد از انتخابات با محدودیت هایی رو به رو شد و حتی جلوی فعالیت این شبکه از سوی دولت گرفته شد. بنابر گزارشهای رسمی این شبکه درخواست هایی را برای فعالیت در ایران به وزارت ارشاد ارائه کرده است و وزیر ارشاد می گوید که از این درخواست حمایت می کند، هر چند تاکید داشته که آنان نباید صرفا به انعکاس مباحث سیاسی اکتفا کنند.

خبرنگاران خارجی برای فعالیت در ایران باید از وزارت ارشاد مجوز بگیرند و اداره مطبوعات خارجی این وزارتخانه مسئول نظارت بر فعالیت خبرنگاران خارجی مقیم ایران است.

آقای حسینی می گوید که "هر کشوری برای فعالیت رسانه های خارجی ضوابط خاص خودش را دارد و گاهی اوقات هم می شود که به آنها کارت زرد و بعضی وقتها هم کارت قرمز می دهند."

وزیر ارشاد با اشاره به حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری گفته که "ممکن است فعالیت دفتر یک رسانه خارجی در ایران با مشکل رو به رو شده باشد."

به گفته آقای حسینی، "بعضی شبکه های خبری نقش مخربی در حوادث سیاسی سال گذشته ایفا کردند و انگار نیرویی بودند که باید با حضور در صحنه اقدامات خاصی انجام می دادند."

همزمان با انتشار اظهارات وزیر ارشاد اسلامی، یک نماینده مجلس خواستار سختگیری در قبال شبکه خبری یورونیوز، شده است.

شبکه یورونیوز توسط شماری از کشورهای اروپایی حمایت می شود و به چندین زبان برنامه خبری پخش می کند و به تازگی، برنامه خود به زبان فارسی را هم راه اندازی کرده است.

به گزارش خانه ملت - سایت خبر رسانی مجلس - بیژن نوباوه، عضو کمیته رسانه مجلس، با اشاره به فعالیت شبکه یورونیوز در ایران، گفته است که با توجه به شرایط سخت خبرنگاران ایرانی در کشورهای اروپایی، "وزارت ارشاد باید با تکیه بر اصل رفتار متقابل، شرایط سختگیرانه ای را در قبال فعالیت محدود این شبکه در کشور اتخاذ کند."

آقای نوباوه شبکه یورونیوز را به "عملکرد جاسوسانه بر ضد امنیت نظام" متهم کرده و هشدار داده است که اگر "خبرنگاران شبکه یورنیوز اقدامات خلاف امنیت و مصالح کشور مرتکب شده یا رفتار کشورهای اروپایی در قبال خبرنگاران ایرانی تغییری نکند" کمیسیون فرهنگی با دعوت از وزیر ارشاد، پیرامون فعالیت این شبکه در کشور تصمیم گیری می کند.

کشورهای اروپایی براساس قوانین داخلی و تعهدات بین المللی خود ملزم به رعایت آزادی در زمینه اطلاع رسانی هستند، هر چند قوانین و مقرراتی را برای نظارت بر فعالیت رسانه ها در زمینه هایی مانند تبلیغات خلاف واقع به اجرا می گذارند.

این دولت ها موظف هستند آزادی عمل و امنیت رسانه های خارجی و خبرنگاران آنها را تضمین کنند.

در حال حاضر، برخی از رسانه های خصوصی و دولتی ایران دارای دفاتر خبری و خبرنگاران مقیم در این کشورها هستند و از جمله یکی از دفاتر اصلی برون مرزی شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان پرس تی وی، متعلق به دولت ایران، در لندن فعالیت دارد.

مطالب مرتبط