به روز شده:  16:28 گرينويچ - دوشنبه 08 نوامبر 2010 - 17 آبان 1389

عراق

چندین زائر ایرانی در انفجار در کربلا کشته و زخمی شده اند

زائران ایرانی در محل انفجار

در مورد چگونگی انفجار روز دوشنبه و شمار قربانیان آن گزارشهای متفاوتی مخابره شده است

چند شهروند ایرانی در انفجار شدیدی در عراق کشته و زخمی شده اند.

روز دوشنبه، 17 آبان (8 نوامبر)، به نقل از مقامات استان کربلا در عراق گزارش شد که انفجار یک اتومبیل بمب گذاری شده در یکی از نقاط ورودی شهر زیارتی کربلا به کشته شدن دست کم هفت نفر و زخمی شدن حدود چهل نفر دیگر منجر شده است.

چند ساعت پس از این انفجار، بمبی نیز در شهر نجف منفجر شد که سه کشته به جا گذاشت.

انفجار در کربلا در منطقه باب الطویریج روی داده و مقامات محلی تایید کرده اند که چند شهروند ایرانی هم در میان کشته شدگان و زخمی های این حادثه بوده اند.

هنوز شمار قطعی قربانیان این بمب گذاری و تابعیت آنان رسما اعلام نشده و برخی منابع خبری آمار دیگری را از کشته و زخمی شدگان این انفجار منتشر کرده اند.

خبرگزاری فارس به نقل از مصاحبه ای با وزیر بهداری عراق گزارش کرده است که شش تن از کشته شدگان و بیست تن از زخمی شدگان انفجار ایرانی بوده اند اما پیش از آن، خبرگزاری کار ایران، زائران کشته شده ایرانی را سه تن گزارش کرده بود.

همزمان، به گفته خبرگزاری مهر، انفجار روز دوشنبه در محلی در فاصله شهرهای نجف و کربلا روی داد و هدف آن اتوبوس حامل سی و هشت زائر ایرانی بود که به طور آزاد از برازجان به عراق سفر کرده بودند.

این خبرگزاری شمار کشته شدگان را سه نفر و زخمی ها را بیست و دو نفر گزارش کرده و به نقل از مقامات سازمان حج و زیارت عراق نوشته است که این اتوبوس از کربلا عازم نجف بود و انفجار زمانی روی داد که اتوبوس بین راه توقف کرده و تعدادی از سرنشینان از آن خارج شده بودند.

رادیو و تلویزیون دولتی ایران در نخستین گزارش از این حادثه، محل انفجار را پایانه اتوبوس شهر کربلا و شمار کشته شدگان ایرانی را دو نفر و تعداد زخمی ها را هفده نفر اعلام کرد و به نقل از برخی منابع عراقی افزود که احتمال دارد این انفجار ناشی از یک حمله انتحاری بوده باشد.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت بمب گذاری روز دوشنبه را برعهده نگرفته است.

عکس: انفجار بمب در کربلا

حمله به زائران

سازمان های زیارتی دولتی در ایران برنامه هایی را برای اعزام زائر به عراق اجرا می کنند و معمولا تعداد دیگری از زائران ایرانی نیز بدون هماهنگی و سرپرستی نهادهای دولتی، به صورت های مختلف عازم مراکز مذهبی عراق می شوند.

بخش عمده سفرهای زیارتی ایرانیان به صورت زمینی به خصوص با اتوبوس صورت می گیرد اما پروازهای هوایی نیز بین دو کشور برقرار است.

حمله به شیعیان و کاروان ها و خودروهای حامل زائران مراکز مذهبی شیعه در عراق امر بی سابقه ای نیست و معمولا گروه های مسلح سنی مخالف دولت عراق مسئول اینگونه عملیات شناخته می شوند.

هفته گذشته، انفجار در محله های عمدتا شیعه نشین بغداد بیش از شصت کشته برجای گذاشت و گروهی که خود را سازمان "کشور اسلامی عراق" می نامد، مسئولیت این انفجارها را برعهده گرفت.

حرم کربلا

کربلا از زیارتگاههای عمده شیعیان از جمله شیعیان ایرانی است

این سازمان، که به عنوان شاخه شبکه القاعده در عراق شناخته می شود، علت بمب گذاری در بغداد را تلافی توهین شیعیان به عایشه، از همسران پیغمبر اسلام، و مقابله با تلاش برای به راه انداختن حکومت شیعه نوع ایرانی در عراق عنوان کرد.

با اینهمه، برخی از ناظران عراقی گفتند که هدف این گروه از حمله به شیعیان و طرح خطر استقرار حکومتی شبیه جمهوری اسلامی ایران در عراق، ایجاد نگرانی در میان سنی ها و ملیگرایان عراقی و تحریک شیعیان به اقدام خشونت آمیز علیه سنی هاست.

چند سال پیش، وقوع انفجار در چند محل زیارتی مهم شیعیان در عراق و حمله به شرکت کنندگان در مراسم مذهبی آنان به یک دوره درگیری فرقه ای و نا امنی و خشونت شدید در این کشور منجر شد که صدها کشته برجای گذاشت و هزاران تن را بیخانمان کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.