هشدار وزارت خارجه در مورد 'تخلیه اطلاعاتی دانشجویان ایرانی'

رامین مهمانپرست
Image caption سخنگوی وزارت خارجه ایران از دانشجویان و محققان خواست تا مواظب استفاده دستگاه های اطلاعاتی از مطالعات خود باشند

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه، در مورد تلاش کشورهای خارجی برای "تخلیه اطلاعاتی دانشجویان و اعضای هیات علمی ایرانی تحت پوشش فعالیت های تحقیقاتی" هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امروز ۱۷ آبان (۸ نوامبر) آقای مهمانپرست از "مردم، دانشجویان و محققان ایرانی" خواست مواظب باشند که دیگران آنها را "تحت پوشش کارهای مطالعاتی و فعالیت های تحقیقاتی وادار به این نکنند که اطلاعات داخل کشور خود را بررسی و دسته بندی کنند و مرتب و شیک در اختیار آنها بگذارند."

خبرگزاری مهر پیشتر اظهارات محمد حسینی، معاون پارلمانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت نهم را نقل کرده بود که هشدار می داد که کشورهای خارجی "ممکن است از هر دانشجوی دکتری ما که به آنجا اعزام شده است اطلاعاتی بگیرند که مجموع این اطلاعات می تواند برای آنها نافذ باشد."

اردیبهشت گذشته، وزارت امور خارجه از مسئولان کشور همچون ‌نمایندگان مجلس و وزرا خواست که فرزندان خود را برای تحصیل در دانشگاه‌های داخلی، ‌از کشورهای اروپایی به ویژه انگلیس فرا بخوانند. در پی این درخواست وزارت خارجه، سایت "مرکز اسناد انقلاب اسلامی" تحت مسئولیت روح الله حسینیان از نمایندگان مدافع دولت در مجلس، از تحصیل "حدود ۴۰۰ آقازاده" در انگلستان خبر داد و افزود که این دانشجویان "به گفته اکثر کارشناسان مسائل امنیتی، ‌بیشتر از افراد عادی در معرض خطر جهت بهره‌برداری سرویس‌های جاسوسی قرار دارند".

پرونده های متهمان به جاسوسی

حدود ۱۰ روز پیش، جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران از بررسی هفت پرونده جدید جاسوسی در دستگاه قضایی خبر داد و افزود: "گروهی از ایرانیان داخل کشور در سفرهای خارجی با سرویس های بیگانه ارتباط برقرار کرده و پول هایی برای ارائه اخبار دریافت کرده اند و یکی از این افراد با گروهک منافقین ارتباط داشته است".

دادستان تهران سه هفته پیش از آن نیز با هشدار در مورد نفوذ جاسوسان در نهادهای جمهوری اسلامی، از محاکمه "پنج جاسوس" در آینده نزدیک خبر داده بود.

وی در آن زمان، یکی ازمتهمان به جاسوسی را دارای "سابقه همکاری در حوزه هوایی و فضایی" و دو نفر دیگر را دارای "اطلاعات بسیار مهمی از قوه قضائیه" و "اطلاعات بسیار ریزی از مسائل دفاعی" توصیف کرده بود.

وی هشدار داده بود: "مسئولان باید هوشیار باشند و وقتی افرادی را در جایی می گمارند، بر او نظارت داشته باشند".

دستگاه قضایی ایران، تاکنون اطلاعات بیشتری را در مورد هویت افرادی که جدیدا به جاسوسی متهم شده اند، منتشر نکرده است.