یونسکو از همایش فلسفی در ایران حمایت نمی کند

موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
Image caption یونسکو توافقنامه ای را با موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران امضا کرده بود

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد - یونسکو - حمایت خود از برگزاری یک همایش بین المللی فلسفه در ایران را پس گرفته است.

به گزارش واحد خبررسانی یونسکو، ایرینا بوکوا، مدیر کل یونسکو، تصمیم گرفته است این سازمان با مراسم روز جهانی فلسفه که قرار است بین روزهای 21 تا 23 نوامبر در جمهوری اسلامی ایران برگزار شود هیچگونه ارتباطی نداشته باشد.

ماه گذشته، روابط عمومی همایش بین المللی روز جهانی فلسفه در ایران اعلام کرد که بین سازمان یونسکو و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران توافق نهایی برای برگزاری همایش بین المللی روز جهانی فلسفه امضا شده و این همایش بین روزهای 30 آبان تا 2 آذر در ایران برگزار می شود.

پیش از آن هم روابط عمومی همایش با انتشار اطلاعیه ای در سایت اینترنتی خود مژده داده بود که ایران در نظر دارد این اجلاس بین المللی را گسترده تر از دوره های قبل برگزار کند و به همین منظور، به فعالیت وسیعی در اطلاع رسانی در این زمینه از جمله در مرکز یونسکو در پاریس مبادرت کرده است.

در مورد دلیل قطع حمایت یونسکو از همایش تهران، اطلاعیه واحد خبررسانی این سازمان گفته است: "از آنجا که مشورت کامل با دبیرخانه درباره تمامی جنبه های مرتبط با این مراسم بین المللی صورت نگرفته است، مدیرکل سازمان بر این نظر است که شرایط لازم برای سازماندهی موثر یک همایش مورد قبول سازمان ملل برآورده نشده است."

با اینهمه، خبرگزاری های بین المللی گفته اند که یکی از علل خودداری یونسکو از حمایت از برگزاری همایش بین المللی فلسفه در ایران محدودیت هایی است که حکومت جمهوری اسلامی اخیرا در زمینه آموزش علوم انسانی و اجتماعی در مراکز آموزش عالی این کشور برقرار کرده است.

اشاره این خبرگزاری ها به اخبار مربوط به تصمیم دولت ایران به بازنگری محتوای درسی علوم انسانی و اجتماعی در برخی مراکز دانشگاهی است که ظاهرا در واکنش به اظهارات آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در زمینه اسلامی کردن این شاخه از علوم اتخاذ شده است.

روز فلسفه از سال 2002 میلادی هر ساله در مرکز یونسکو در پاریس و سایر نقاط جهان برگزار می شد و در سال 2005، اجلاس عمومی این سازمان برگزاری روز جهانی فلسفه را با منظور پیشبرد فرهنگ گفتگوی فلسفی در مورد جنبه های مختلف "عزت و گوناگونی بشر" تصویب کرد.

مراسم روز جهانی فلسفه

به گفته یونسکو، برگزاری چنین مراسمی تبادل نظر در زمینه نقش فلسفه در پیشبرد علوم و حل و فصل مسایل جهانی را ترغیب می کند و هر ساله، علاوه بر مقر یونسکو در پاریس، مراسمی هم با حمایت و در ارتباط با این سازمان در یک یا چند کشور عضو برگزار می شود.

قرار بود همایش تهران یکی از مراسم شاخص مورد حمایت یونسکو برای بزرگداشت روز جهانی فلسفه در سال 2010 میلادی باشد.

Image caption قرار بود حداد عادل ریاست همایش بین المللی تهران را در دست بگیرد

سازماندهی این همایش زیر نظر موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران انجام شده و قرار بوده غلامعلی حداد عادل، نماینده کنونی و رئیس سابق مجلس و از خویشاوندان رهبر جمهوری اسلامی، ریاست جلسات همایش را برعهده داشته باشد..

اعلام آمادگی یونسکو در حمایت از همایش بین المللی فلسفه در ایران با انتقاد شدید شماری از کشورهای عضو به خصوص کشورهای اروپایی و آمریکا و برخی از پژوهشگران برجسته فلسفه مواجه شده بود.

مخالفان این تصمیم با متهم کردن حکومت جمهوری اسلامی به سانسور، سرکوب و اختناق سیاسی به خصوص در واکنش به اعتراضات پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری، با هر نوع ارتباط یونسکو با همایش تهران مخالفت کردند و برخی از آنان هشدار دادند که در چنین صورتی، تمامی مراسم روز جهانی فلسفه را تحریم خواهند کرد.

به گفته مخالفان برگزاری همایش روز جهانی فلسفه در ایران، حکومت این کشور با جلب حمایت یک نهاد فرهنگی بین المللی از یک "همایش نمایشی"، در صدد کسب مشروعیت در افکار عمومی جهانیان بوده است.

با لغو حمایت یونسکو از همایش فلسفه در ایران، مراسم بین المللی روز جهانی فلسفه تنها در مرکز این سازمان در پاریس برگزار خواهد شد.

هنوز مقامات جمهوری اسلامی نسبت به تصمیم یونسکو در قطع ارتباط با همایش تحت نظر موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران واکنشی نشان نداده اند و سایت روز جهانی فلسفه در خبرهای خود در روز چهارشنبه، به تصمیم یونسکو در قطع حمایت از همایش تهران اشاره ای نکرده است.

سابقه موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به تاسیس انجمن حکمت و فلسفه ایران در سال 1353 خورشیدی باز می گردد که با هدف پیشبرد مطالعه و تفکر در زمینه فلسفه و جلب توجه به میراث فلسفی ایران قبل و بعد از اسلام ایجاد شد.

در سال 1380 خورشیدی، انجمن حکمت و فلسفه نام خود را به موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه تغییر دارد که تحت نظر هیات امنا به ریاست وزیر علوم فعالیت می کند.

در حال حاضر، ریاست این موسسه را غلامرضا اعوانی برعهده دارد و ریاست هیات امنا با کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری است که در زمان برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، ریاست ستاد انتخابات وزارت کشور را در دست داشت.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست