احمدی نژاد: بر سر حقوق اساسی خود مذاکره نمی‌کنیم

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد گفت که ایران دستی را که با صداقت دراز شده باشد می فشارد، اما دست فریبکار را "قلم" خواهد کرد

در حالی که کشورهای قدرتمند جهان در تلاش هستند که ایران را به گفت و گو در مورد برنامه اتمی اش تشویق کنند، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران می گوید که مذاکرات این کشور با گروه ۱+۵ در مورد مسائل جهانی خواهد بود.

آقای احمدی نژاد امروز چهارشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) در یک سخنرانی در شهر قزوین گفت: "بارها گفته ایم که ملت ایران در مورد حقوق اساسی خود با هیچ کس مذاکره نخواهد کرد؛ مذاکرات در مورد همکاری برای رفع مشکلات و دغدغه های جهانی و کمک به صلح و امنیت جهانی خواهد بود و در شرایط برابر".

او گفت که طرف های گفت و گو باید غرور و تکبر را کنار بگذارند و در شرایط برابر بر سر میز مذاکره حاضر شوند.

گروه ۱+۵، شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان، به ایران پیشنهاد کرده اند که گفت و گوهای هسته ای را از سر بگیرد.

ایران اصل گفت و گو را پذیرفته است اما در مورد موضوع مذاکرات ملاحظاتی را مطرح می کند.

از آنجا که مسئولان حکومت ایران از برنامه اتمی خود به عنوان "حق مسلم" یاد می کنند، به نظر می رسد که منظور آقای احمدی نژاد از "حقوق اساسی" مردم ایران که به گفته او قابل گفت و گو نیست، برنامه اتمی این کشور باشد، هرچند او در این مورد به صراحت سخن نگفته است.

پیش از این از مقامات ایران نقل شده بود که آنها مایل نیستند مذاکرات به موضوع برنامه اتمی ایران "محدود" باشد.

دفتر سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران، دیروز در نامه ای به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از آمادگی ایران برای مذاکره با گروه ۱+۵ بر اساس نامه ۱۵ تیرماه آقای جلیلی خبر داد.

ایران در نامه مذکور ابراز آمادگی کرده بود که در مورد "همکاری برای خلع سلاح هسته ای، جلوگیری از اشاعه سلاح های هسته ای و چگونگی استفاده همه اعضای NPT از فناوری صلح آمیز هسته ای" مذاکره کند.

آقای جلیلی در آن نامه از خانم اشتون خواسته بود که نظرش را در مورد "سلاح هسته ای" اسرائیل به صراحت اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری های بین المللی، دفتر آقای جلیلی در نامه دیروز خود دو تاریخ در نیمه اول آذرماه را برای انجام مذاکرات پیشنهاد کرده است.

وزارت امور خارجه ایران پیش تر اعلام کرده بود که مایل است این مذاکرات در کشور ترکیه انجام شود.

کشورهای گروه ۱+۵ هنوز به این پیشنهادهای ایران جواب نداده اند.

مطالب مرتبط