نسرین ستوده به اعتصاب غذای خشک پایان داد

نسرین ستوده وکیل دادگستری
Image caption نسرین ستوده به اعتصاب غذای خشک خود پایان داد

یک منبع نزدیک به نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال ایرانی حقوق بشر، در گفت و گو با بی بی سی خبر از پایان اعتصاب غذای او داد.

خانم ستوده که نزدیک به دو ماه است که در زندان اوین در بازداشت به سر می برد، از نه روز پیش در اعتراض به شرايط نامناسب بازداشتش دست به اعتصاب غذای خشک زده بود.

نسرین ستوده، چندی پیش هم به مدت 28 روز در اعتصاب غذا بود که نزدیک به دو هفته پیش اعتصاب غذایش را شکست.

پیشتر گروهی از فعالان زن طرفدار حقوق بشر در منزل خانم ستوده با خانواده او دیدار کرده و خواستار توقف اعتصاب غذای او شده بودند.

سیمین بهبهانی – شاعر و یکی از این فعالان زن، در مورد دیدار با خانواده نسرین ستوده به بخش فارسی بی بی سی گفت: "ما عصر پریروز در منزل خانم ستوده حاضر شدیم. تعدادی از خانم هایی که از فعالان زن هستند در آنجا حضور داشتند. به ما خبر داده بودند که خانم ستوده حالش بسیار بد است، چون یکبار اعتصابش را شکسته و بعدا باز دست به اعتصاب خشک زده است."

خانم بهبهانی در ادامه گفت: "حالش به قدری بد بوده که حتی نتوانسته فرزندانش را زمانی که به دیدنش رفته بودند، نوازش کند و بغل بگیرد. بنابراین، خدای ناکرده، در آستانه مرگ قرار داشت. این بود که خانم ها جمع شدند و نامه ای توسط وکلا برای خانم ستوده فرستادند. وکلایی که دیروز با ایشان در زندان ملاقات داشتند نامه را به او دادند و گفتند که ما همگی خواهان شکستن اعتصاب غذای او هستیم."

چندی پیش سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای خانم ستوده را "وکیل شجاعی" نامید که با وجود تهدیدها و احضارهای مداوم، به بازداشت های خودسرانه و غیرقانونی اعتراض می کرده و مقامات مسئول قضایی را به محترم شمردن حقوق زندانیان فرا می خوانده است.

در این بیانیه با اشاره به اینکه دستگیری خانم ستوده "گامی دیگر در به سکوت وادار کردن معترضان" است از همه مدافعان حقوق بشر و انجمن های وکلا در سراسر جهان خواسته شده است که برای آزادی خانم ستوده تلاش کنند.

نسرین ستوده وکالت تعدادی از پرونده های سیاسی و حقوق بشری و از جمله وکالت شیرین عبادی، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، محمدصدیق کبودوند، عاطفه نبوی، خدیجه مقدم و آرش رحمانی پور، از اعضای انجمن پادشاهی ایران که در سال ۸۸ اعدام شد، را بر عهده داشته است.

مطالب مرتبط