برنامه ریزی احمدی نژاد برای انتخابات آینده مجلس

مجلس ایران
Image caption در حالیکه حدود یک سال به برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس ایران مانده است، اصولگرایان به فکر کنار گذاشتن اختلافات افتاده اند

یک نماینده اصولگرای مجلس ایران از تشکیل یک هیات سه نفره از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری به منظور برنامه ریزی برای انتخابات سال آینده مجلس نهم خبر داد.

غلامرضا مصباحی مقدم روز چهارشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) به خبرگزاری مهر گفت که در دیدار اخیر آقای احمدی نژاد با "چهره های شاخص" اصولگرا، حبیب الله عسگراولادی، علی اکبر ولایتی و غلامعلی حداد عادل به عنوان اعضای این هیات سه نفره از سوی آقای احمدی نژاد انتخاب شدند.

او گفت که ماموریت هیات سه نفره، پیگیری برگزاری جلسات میان جریان های مختلف اصولگراست تا به شکل گیری مواضع مشترک و واحد و به کاهش اختلافات و فاصله ها میان اصولگرایان کمک کند.

آقای مصباحی مقدم، با ابراز امیدواری از اینکه اصولگرایان بتوانند لیست واحدی در انتخابات مجلس نهم داشته باشند، گفت: "پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم فاصله ای میان جریان اصولگرایی افتاد، این جلسات باعث می شود که مواضع این جریان به هم نزدیک شود."

به گفته آقای مصباحی مقدم، جلسه اخیر به دعوت آقای احمدی نژاد و بنا به درخواست حبیب الله عسگراولادی، از اعضای بلندپایه حزب مؤتلفه اسلامی و رهبر "جبهه اصولگرایان پیروان خط امام و رهبری" است.

این جبهه، متشکل از ۱۴ سازمان و حزب سیاسی اصولگراست که در جریان انتخابات مجلس هشتم هدفش متحد کردن اصولگرایان بود و در جریان انتخابات ریاست جمهوری دهم هم از آقای احمدی نژاد حمایت کرد، اما بعدها در مواردی چون معرفی کابینه با او دچار اختلاف نظر شد.

در جریان معرفی و تشکیل کابینه دولت دهم، آقای عسگراولادی به آقای احمدی نژاد هشدار داده بود که چنانچه در انتخاب اعضای کابینه با رهبری و مجلس مشورت نکند، اعتماد اصولگرایان را از دست خواهد داد.

آقای احمدی نژاد نزدیک به دو هفته پیش با جمعی از اصولگرایان جلسه ای برگزار کرد که اخبار زیادی درباره مسائل مطرح شده در آن منتشر نشد.

این جلسه دو ماه و نیم پس از نشست "خصوصی" آقای عسگر اولادی با آقای احمدی نژاد بوده است.

پیش تر محمد نبی حبیبی، دبیر کل حزب موتلفه اسلامی بدون اشاره به جزئیات این جلسه به ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران گفت که این جلسه به دعوت آقای احمدی نژاد و به پیشنهاد آقای عسگر اولادی بوده است تا اصولگرایان "راهکارهای عملی رسیدن به وحدت" را بررسی کنند.

او گفته بود: "دشمن به شکاف بین نخبگان از یکسو و اصولگرایان از سوی دگر امید بسته است، ما دور هم جمع شدیم تا بگوییم شکاف در این حوزه یک سراب است."

'ورود متحد اصولگرایان'

غلامعلی حداد عادل، از اعضای شاخص فراکسیون اصولگرایان مجلس و یکی از اعضای منتخب رئیس جمهوری برای کمیته سه نفره ای که آقای مصباحی مقدم از تشکیل آن خبر داده است، به خبرنگاران گفت که اطمینان دارد که اصولگرایان در انتخابات آتی این کشور با "وحدت خوبی" وارد صحنه خواهند شد.

آقای حداد عادل روز چهارشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) گفت: "اصولگرایان با وجود اختلاف سلیقه ای که با یکدیگر دارند قصد دارند که وحدت بیشتری پیدا کنند؛ هر چقدر هم که جریان اصولگرایی با یکدیگر اختلاف سلیقه داشته باشند باز هم از یک خرد جمعی برخوردارند و آن این است که مصالح کلی نظام را فراموش نمی کنند."

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران زمستان سال آینده خورشیدی برگزار خواهد شد، اما تاریخ دقیق برگزاری آن هنوز اعلام نشده است.

اختلافات میان دولت و مجلس ایران بر سر برخی از قوانین نظیر قانون حذف یارانه ها و بودجه سال ۱۳۸۹، در ماه های اخیر منجر به مناقشات سیاسی در میان جناح اصولگرایان شده است و برخی از چهره های سرشناس و قدیمی این جناح بارها از سیاست های دولت آقای احمدی نژاد انتقاد کرده اند.

مطالب مرتبط