واکنش ایران به تصمیم اخیر یونسکو درباره همایش روز فلسفه

یونسکو
Image caption یک روز پیش سازمان یونسکو اعلام کرد که در زمینه برگزاری همایش روز فلسفه با ایران همکاری نخواهد کرد

مقامات ایران، خودداری یونسکو در برگزاری همایش روز جهانی فلسفه در این کشور را "آپارتاید علمی غرب علیه ایران" نامیده و آن را برخلاف تعهدات یونسکو دانستند.

محمد رضا مجیدی، نماینده ایران در یونسکو روز چهارشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) با اشاره به تعهد یونسکو برای همکاری با ایران در برگزاری همایش روز جهانی فلسفه در ایران، تصمیم اخیر یونسکو را برخلاف این تعهد دانست.

او گفت که اعلام خودداری یونسکو از همکاری با ایران در برگزاری روز جهانی فلسفه صرفا در قالب یک بیانیه مطبوعاتی بوده و تاکنون به طور رسمی به نمایندگی ایران در این سازمان اعلام نشده است.

روز گذشته بخش اطلاع رسانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو اعلام کرد که ایرینا بوکوا، مدیر کل این سازمان تصمیم گرفته است که از همکاری با همایشی که قرار است روزهای ۲۱ تا ۲۳ نوامبر (۳۰ آبان ماه تا ۲ آذر) در ایران برگزار شود، خودداری کند.

در اطلاعیه یونسکو درباره علت این تصمیم آمده است: "از آنجا که مشورت کامل با دبیرخانه درباره تمامی جنبه های مرتبط با این مراسم بین المللی صورت نگرفته است، مدیرکل سازمان بر این نظر است که شرایط لازم برای سازماندهی موثر یک همایش مورد قبول سازمان ملل متحد، برآورده نشده است."

آقای مجیدی اطلاعیه یونسکو را صدور "بیانیه ای سیاسی تحت فشارهای سیاسی جریان های صهیونیستی" دانست و گفت که این تصمیم نقطه تاریکی در کارنامه فعالیت های این سازمان به شمار می آید.

'آپارتاید علمی'

در همین حال غلامرضا خواجه سروری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران نیز روز چهارشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) به ایرنا گفت که انصراف یونسکو از همکاری با ایران در برگزاری روز جهانی فلسفه به میزبانی ایران را "آپارتاید و تبعیض علمی غرب علیه ایران" خواند.

آقای خواجه سروری این تصمیم یونسکو را نوعی بهانه جویی و ناشی از مخالفت های سیاسی غرب با جمهوری اسلامی ایران دانست.

او از برگزارکنندگان این همایش خواست که نگذارند تصمیم یونسکو تاثیر منفی در کیفیت و کمیت برنامه های این روز داشته باشد.

قرار بود همایش روز جهانی فلسفه در ایران، با همکاری یونسکو و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران انجام شود و غلامعلی حداد عادل، نماینده اصولگرای مجلس ایران و از خویشاوندان رهبر جمهوری اسلامی، ریاست این همایش را برعهده بگیرد.

اعلام آمادگی یونسکو در حمایت از همایش بین المللی فلسفه در ایران با انتقاد بسیاری از فیلسوفان و پژوهشگران ایرانی و غیر ایرانی رو به رو شد، از جمله یورگن هابرماس، فیلسوف آلمانی نامه اعتراضی گروهی از پژوهشگران و استادان فلسفه دانشگاه ها در این مورد امضا کرد.

همچنین برخی نویسندگان و مترجمان مقالات و کتاب های فلسفی، استادان دانشگاه و فارغ التحصیلان فلسفه ایرانی نیز در نامه ای دیگر مخالفت خود را با برگزاری این همایش در ایران اعلام کردند.

به گفته مخالفان برگزاری همایش روز جهانی فلسفه در ایران، حکومت این کشور با جلب حمایت یک نهاد فرهنگی بین المللی از این همایش، در صدد کسب مشروعیت در افکار عمومی جهانیان بوده است.

با لغو حمایت یونسکو از همایش فلسفه در ایران، مراسم بین المللی روز جهانی فلسفه تنها در مرکز این سازمان در پاریس برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست