ایران از عضویت در نهاد مدافع حقوق زنان سازمان ملل بازماند

پوسترهای سکینه محمدی آشتیانی در یک تظاهرات
Image caption پرونده سکینه محمدی آشتیانی باعث اعتراض های زیادی شده است

تلاش ایران برای به دست آوردن یک کرسی در هیات اجرایی نهاد "زنان سازمان ملل" که هدف آن پیشبرد حقوق زنان در جهان است ناکام مانده است.

آمریکا و گروه های مدافع حقوق بشر که رفتار ایران با زنان را محکوم می کنند به شدت مخالف عضویت ایران در این هیات بودند.

همچنین از نامزدی عربستان سعودی انتقاد شد اما این کشور توانست یک کرسی در هیات به دست آورد.

کرسی ایران در این هیات ابتدا تضمین شده به نظر می رسید زیرا این کشور به عنوان یکی از نامزدهای حوزه کشورهای آسیایی در انتخابات شرکت کرده بود.

کشورهای حوزه آسیا 10 نامزد را برای 10 عضو این حوزه در هیات اجرایی "زنان سازمان ملل" معرفی کرده بودند و رای گیری در مجمع عمومی سازمان ملل انجام شد.

اما کشورهای غربی و گروه های حقوق بشر به سختی علیه عضویت ایران دست به لابی زدند.

هفته گذشته تیمور شرقی ناگهان وارد این رقابت شد و به راحتی - با 36 رای در مقابل 19 رای - گوی سبقت را از ایران ربود.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل این موضوع را که کشورش تیمور شرقی را تشویق به شرکت در این رقابت کرده بود تایید نکرد اما از نتایج رای گیری استقبال کرد.

او گفت که عضویت ایران می توانست شروعی نامبارک برای یک آژانس برجسته سازمان ملل در زمینه پیشبرد حقوق زنان باشد.

با این حال آمریکا انتقادهای مشابهی را متوجه عربستان سعودی نکرد، درحالی که گروه های حقوق بشر نگرانی های زیادی در باره این کشور دارند.

این گروه ها با ذکر آنچه تبعیض های حقوقی علیه زنان در ایران و عربستان می دانند گفته اند که کارنامه هر دو کشور در زمینه رفتار با زنان تیره است.

عربستان سعودی کرسی ای را به دست آورد که برای اهداکنندگان عمده کمک مالی به این نهاد جدید اختصاص داده شده بود. یک سخنگوی سازمان دیده بان حقوق بشر در واکنش به انتخاب عربستان سعودی اظهار داشت که عربستان کرسی خود را خریداری کرده است.

اما فیلیپ بولوپیون، سخنگوی عفو بین الملل در سازمان ملل، گفت که ایران با سرکوب مستمر و جدی فعالان حقوق زن در سال های اخیر خود را متمایز کرده است.

معلوم نیست که کارنامه کشورها در زمینه حقوق بشر در عمل چه تاثیری بر عملکرد این هیات خواهد داشت اما از آنجا که مسائل مربوط به زنان به شدت در سازمان ملل تفرقه انگیز است، این نگرانی وجود دارد که نهاد جدید می تواند صحنه ای برای نبردهای سیاسی شود.

مطالب مرتبط