پاپ به نامه احمدی نژاد پاسخ داد

پاپ بندیکت شانزدهم
Image caption محتوای نامه پاپ فاش نشده است

پاپ بندیکت شانزدهم به نامه ای که محمود احمدی نژاد یک ماه قبل برای او فرستاده و در آن از جمله خواستار همکاری برای مقابله با سکولاریسم شده بود پاسخ داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سیرو بندتینی سخنگوی واتیکان گفت که این نامه را ژان لوئیس توران، سرپرست شورای پاپی برای دیالوگ میان ادیان، روز سه شنبه تسلیم رئیس جمهوری ایران کرده است.

آقای توران برای شرکت در کنفرانسی که شورای تحت نظر او با همکاری سازمان فرهنگ و روابط اسلامی ترتیب داده بود در تهران به سر می برد.

بندتینی محتوای نامه پاپ بندیکت شانزدهم را فاش نکرد، اما تایید کرد که پاسخی به نامه محمود احمدی نژاد بوده است.

آقای احمدی نژاد در آن نامه خواستار "همکاری تنگاتنگ و تعامل ادیان آسمانی به منظور مهار" سکولاریسم و اومانیسم که آنها را "حرکت های مخرب" خواند شد.

پاپ بندیکت در سفر چند ماه پیش به بریتانیا گفته بود که "سکولاریسم تهاجمی" به ارزش های سنتی احترام نمی گذارد.

آقای احمدی نژاد در نامه خود به پاپ همچنین نوشت که ایران توسعه روابط دوجانبه با واتیکان را یکی از "اولویت های سیاست خارجی خود" می داند.

دو ماه قبل زمانی که جنجال پیرامون حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی در ایران اوج گرفته بود، واتیکان مخالفت خود با حکم سنگسار را ابراز کرد و گفت که ممکن است از طریق کانالهای دیپلماتیک از ایران بخواهد اعدام خانم آشتیانی را متوقف کند.

خانم آشتیانی به جرم "زنای محصنه" به سنگسار محکوم شده است، اما در پی اعتراض های جهانی، دولت ایران اعلام کرد وی سنگسار نخواهد شد ولی حکم اعدامش همچنان پابرجاست.

مطالب مرتبط