به روز شده:  08:44 گرينويچ - پنج شنبه 11 نوامبر 2010 - 20 آبان 1389

فرهنگ ایران

ایران 'کنگره بین المللی فلسفه' را بدون یونسکو برگزار می کند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ایران همایش روز جهانی فلسفه را بدون حمایت نهاد فرهنگی سازمان ملل برگزار می کند.

در پی اعلام تصمیم سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل متحد - یونسکو - در کناره گیری از مراسم رسمی روز حهانی فلسفه در تهران، نهاد ایرانی مسئول برگزاری این مراسم گفته است که در نظر دارد "کنگره بین المللی روز جهانی فلسفه" را به طور مستقل و بدون حمایت یونسکو برگزار کند.

سایت اینترنتی روز جهانی فلسفه اطلاعیه دبیرخانه کنگره بین المللی روز جهانی فلسفه را منتشر کرده که در آن، با تایید خبر کناره گیری یونسکو از برنامه روز جهانی فلسفه در تهران، آمده است که: "مدیرکل یونسکو علت این تصمیم را این قلمداد کرده که شرایطی که بتواند برگزاری این کنفرانس بین المللی را تضمین کند احراز نشده است."

دبیرخانه "کنگره بین المللی روز جهانی فلسفه" - که پیشتر خود را "همایش روز جهانی فلسفه" می خواند - در اطلاعیه خود می افزاید: "آنچه این تصمیم را تعجب آور و ناموجه می سازد این است که مسئولان برگزاری کنگره در طول دو سال و نیم گذشته که از موافقت اولیه یونسکو با برگزاری کنگره در ایران می گذرد، با یونسکو در ارتباط بوده اند و همین امر در تاریخ بیست و هفت مهر سال هزار و سیصد و هشتاد و نه به امضای توافقنامه ای میان دو طرف در پاریس منجر شده است."

سایت روز جهانی فلسفه

ایران با انتقاد از لغو مشارکت یونسکو بر برگزاری یکجانبه "کنگره بین المللی" تاکید کرده است

براساس این اطلاعیه، کوتاه مدتی پس از امضای این توافقنامه، معاون مدیرکل یونسکو هم به تهران سفر کرد و در مذاکره با مسئولان ایرانی برگزاری کنگره، از جزئیات مربوط به نحوه اجرای این برنامه مطلع شد.

دبیرخانه کنگره بین المللی روز جهانی فلسفه در این اطلاعیه، یونسکو را به زیر پا گذاشتن تعهدات خود متهم کرده و نوشته است که "اعلام شتابزده مدیرکل تنها در فاصله کمتر از دوازده روز به برپایی این کنگره، آنهم بدون ذکر دلیل روشن، تخلف آشکار از تعهد آن سازمان محسوب می شود و توجیه پذیر نیست."

اطلاعیه این دبیرخانه، ضمن ابراز تاسف از نحوه تصمیم گیری دبیرکل یونسکو و تاکید براینکه همچنان مصمم است مراسم روز جهانی فلسفه را در ایران و در تاریخ های تعیین شده برگزار کند، گفته "با تایید دعوتی که تا کنون از استادان محترم خارجی و داخلی به عمل آورده، فراهم بودن شرایط برای برگزاری موفقیت آمیز کنگره را اعلام می نماید."

در پایان این اطلاعیه آمده است که کنگره بین المللی روز جهانی فلسفه در تهران "صریحا اعلام می کند که تصمیم اخیر یونسکو با اصول و اهداف این سازمان سازگاری ندارد و جمهوری اسلامی ایران حق پیگیری این امر را برای خود محفوظ می دارد."

روز جهانی فلسفه و نقش یونسکو

ایرینا بوکوا

مدیرکل یونسکو از فراهم نبودن شرایط مناسب برای برگزاری همایش در تهران سخن گفته بود

ایران در حالی از تصمیم خود به برگزاری یکجانبه "کنگره بین المللی روز جهانی فلسفه" خبر می دهد که با بیش از دو سال تلاش، سرانجام توانسته بود موافقت یونسکو را برای اجرای بخشی از مراسم بین المللی بزرگداشت روز جهانی فلسفه سال 2010 در تهران به دست آورد.

یونسکو هر سال به عنوان بخشی از مراسم رسمی روز جهانی فلسفه، در کنار اجرای برنامه ای در مقر سازمان در پاریس، برنامه هایی را نیز با همکاری یک یا چند کشور عضو در این کشورها به اجرا می گذارد.

همایش روز جهانی فلسفه که قرار بود در روزهای 21 تا 23 نوامبر (30 آبان تا 2 آذر) سال جاری در تهران برگزار شود، بخشی از مراسم رسمی یونسکو در بزرگداشت روز جهانی فلسفه در سال 2010 محسوب می شد.

اطلاعیه واحد خبررسانی یونسکو در مورد لغو حمایت این سازمان از مراسم روز جهانی فلسفه در تهران تنها به فقدان "شرایط لازم برای سازماندهی موثر یک همایش مورد قبول سازمان ملل" اشاره کرده اما به گفته خبرگزاری ها، علت اصلی این تصمیم انتقاداتی بوده است که از مشارکت جمهوری اسلامی در این واقعه فرهنگی به عمل آمده بود.

حداد عادل و احمدی نژاد

قرار بود حداد عادل ریاست همایش بین المللی روز جهانی فلسفه را در دست بگیرد

براساس این گزارش ها، مخالفان برگزاری همایش روز جهانی فلسفه در ایران گفته بودند که مباحثات فلسفی مستلزم برخورداری از آزادی اندیشه، دسترسی به افکار و عقاید گوناگون و ابراز نظرات متنوع است در حالیکه چنین شرایطی در جمهوری اسلامی وجود ندارد.

ظاهرا اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در مورد لزوم "اسلامی کردن" علوم انسانی و گزارش هایی در مورد تصمیم دولت به اعمال محدودیت در زمینه آموزش و پژوهش در حوزه علوم اجتماعی و انسانی در برخی مراکز آموزشی ایران هم یکی از عوامل ناخرسندی و نگرانی متفکران و پژوهشگران بوده و بر تصمیم یونسکو تاثیر گذاشته است.

با کناره گیری یونسکو از مراسم روز جهانی فلسفه در ایران، برنامه هایی که جمهوری اسلامی به این مناسبت برگزار کند بخشی از مراسم رسمی و جهانی بزرگداشت این روز محسوب نمی شود و قاعدتا انعکاس مورد نظر را در مجامع بین المللی نخواهد داشت.

به گفته کارشناسان، برگزاری همایش روز جهانی فلسفه در تهران با مشارکت یونسکو که حضور جمعی از متفکران و پژوهشگران مشهور جهان و انعکاس گسترده در محافل فلسفی بین المللی را به همراه می آورد می توانست باعث کسب اعتبار برای نهادها و افراد ایرانی دست اندرکار برگزاری این مراسم شود.

قرار بود همایش روز جهانی فلسفه توسط موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و با همکاری و حمایت کمیسیون ملی یونسکو، مجمع عالی حکمت اسلامی وابسته به حوزه علمیه قم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شود که یونسکو حمایت خود را پس گرفته است.

همچنین غلامعلی حداد عادل، نماینده و رئیس سابق مجلس و از بستگان رهبر جمهوری اسلامی، به عنوان رئیس این همایش برگزیده شده بود و در سفر هیات اعزامی یونسکو به تهران، با آنان دیدار و در مورد نحوه اجرای این برنامه با آنان گفتگو کرده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.