نیجریه سفیر ایران را برای توضیح در مورد محموله سلاح غیر مجاز فرا خواند

نیجریه
Image caption نیروهای امنیتی نیجریه در پی فردی هستند که به گفته آنها ایرانیست و در ارسال این محموله دست داشته است

نیجریه سفیر ایران در این کشور را برای توضیح در مورد محموله تسلیحاتی غیرمجازی که دو هفته پیش در بندر لاگوس کشف شد فرا خوانده است.

به گفته یکی از مقامات وزارت امور خارجه نیجریه، احتمال دارد منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران خود شخصا در این گفتگوها حضور داشته باشد.

سرویس اطلاعاتی نیجریه حدود ۲ هفته پیش ۱۳ کانتینر حاوی سلاح های غیر مجاز را در بندر لاگوس کشف کرد که گفته می شود در میان آنها راکت انداز، نارنجک و مواد منفجره وجود داشته است.

شرکت "سی‌ام‌آ - سی‌جی‌ام" که مرکز آن در فرانسه است، می گوید که کانتینرهای توقیف شده، توسط یک تاجر ایرانی در بندر عباس به عنوان مواد ساختمانی بارگیری و مهر و موم شده بود، و نام این شخص در هیچ یک از فهرست های افراد ممنوعه دیده نمی شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از مقامات وزارت امور خارجه نیجریه که خواست نامش فاش نشود گفته است سفیر ایران برای ارائه توضیحاتی در این مورد به وزارت امور خارجه نیجریه فراخوانده شده است.

این مقام وزارت امور خارجه نیجریه همچنین به خبرگزاری رویترز گفته است که بخشی از این گفتگو به دیدار وزیر امور خارجه ایران از نیجریه مرتبط است.

در پی کشف این محموله تسلیحاتی در نیجریه، مقامات اسراییلی اعلام کردند که ایران قصد داشته این محموله را نهایتا به نوار غزه منتقل کند و در اختیار گروه حماس قرار دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش از این به نقل از سفارت ایران در نیجریه گزارش داده بود که "هرگونه اظهار نظر غیرضروری درباره این موضوع، به ابهامات درباره آن خواهد افزود".

در تازه ترین تحولات در این مورد، یکی از مسئولان سفارت ایران در ابوجا، پایتخت نیجریه تایید کرده است که منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران اکنون در نیجریه به سر می برد.

یکی از دیپلمات های نیجریه به خبرگزاری رویترز در نیویورک گفته است حضور آقای متکی در نیجریه، به منظور بحث بر سر این محموله اسلحه و دریافت اجازه از دولت نیجریه برای خروج دو نفر از اتباع ایرانی مرتبط با این پرونده از این کشور است.

این دیپلمات اهل نیجریه که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته است این دو ایرانی در حال حاضر در سفارت ایران در ابوجا به سر می برند، و مقامات دولت ایران مایل نیستند که مسئولان سازمان های اطلاعاتی نیجریه از این دو نفر در ارتباط با محموله تسلیحاتی یاد شده سئوال کنند.

پیش از این آلیو آدی هونگ، از معاونان وزیر امور خارجه نیجریه به بی بی سی گفته بود که دولت نیجریه می خواهد بداند آیا یکی از متهمان که با سفارت ایران "در تماس بوده" در سفارتخانه ایران در نیجریه حضور دارد یا خیر و در صورت حضور وی در سفارتخانه، سازمان های امنیتی نیجریه خواهان ملاقات با او هستند.

مطالب مرتبط