ایران: پرونده سکینه محمدی آشتیانی به تحقیقات بیشتر نیاز دارد

غلامحسین محسنی اژه ای
Image caption آقای محسنی اژه ای پیش تر هم از محکومیت خانم محمدی آشتیانی به 'قصاص' سخن گفته بود

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران بار دیگر تأکید کرده است که حکم "قصاص" سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی که پیشتر به سنگسار محکوم شده بود، بر اجرای "حد" او مقدم است، اما گفته که این پرونده به تحقیق بیشتر و گذشت زمان نیاز دارد.

آقای محسنی اژه ای روز چهارشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، گفت: "دو مورد اتهام و محکومیت بر خانم محمدی آشتیانی وارد است که بی شک اتهام و محکومیت قتل ایشان، از آنجا که حق الناس است، بر دیگر اتهام او (زنای محصنه) مقدم است و قوه قضائیه ابتدا این مورد را در دستور کار خود قرار داده است".

سخنگوی قوه قضائیه ایران در حالی از "محکومیت قتل" و حکم "قصاص" خانم آشتیانی سخن می گوید که قوه قضائیه پیش تر رسما اعلام کرده بود که اولیای دم مقتول از قصاص خانم محمدی آشتیانی گذشت کرده اند و او به جرم دست داشتن در قتل شوهرش نه به قصاص نفس (اعدام)، بلکه به تحمل ده سال زندان محکوم شده است.

در اطلاعیه ستاد حقوق بشر قوه قضائیه که روز ۶ شهریورماه منتشر شد، آمده بود: "شعبه دوازدهم دادگاه کیفری استان آذربایجان شرقی طی دادنامه شماره ۳۹-۸۵/۸/۱۵... متهم ردیف دوم (خانم محمدی آشتیانی) را نسبت به جنبه خصوصی جرم به استناد بند دوم ماده ۶ قانون آئین دادرسی کیفری، قرار موقوفی پیگرد و به لحاظ اینکه اقدام مشارالیه موجب اخلال در نظم و صیانت جامعه شده، به تحمل ده سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم کرده است".

بند دوم ماده ۶ قانون آئین دادرسی کیفری ایران به "گذشت شاکی یا مدعی خصوصی" از قصاص اختصاص دارد.

خانم محمدی آشتیانی متهم است که با همدستی مردی که با او رابطه داشته، شوهر خود را به قتل رسانده است.

گفته می شود که "اولیای دم" مقتول، در واقع فرزندان خود خانم محمدی هستند.

اتهام دیگر خانم محمدی آشتیانی "زنای محصنه" بود که بر اساس اطلاعیه شهریورماه ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، بابت آن حکم سنگسار صادر شده، اما این حکم به دلیل "پیگیری های ستاد حقوق بشر" هنوز اجرا نشده است.

در گذشته اجرای مجازات هایی مانند سنگسار در ایران انتقادهای تندی را در سطح جهان برانگیخته است و به همین دلیل مقامات ارشد قضائی ایران در دوره هایی تلاش کرده اند که جلوی اجرای چنین مجازات هایی را بگیرند.

اما این تلاش ها هم با انتقاد گروهی از روحانیان شیعه مواجه می شود که اجرای این گونه مجازات ها را "حکم خدا" می دانند و می گویند که "حکم خدا" تعطیل بردار نیست.

مطالب مرتبط