به روز شده:  18:46 گرينويچ - پنج شنبه 11 نوامبر 2010 - 20 آبان 1389

اظهارات جنجالی رهبر حزب الله لبنان درباره ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

طی روزهای اخیر ویدئویی از یکی از سخنرانیهای تلویزیونی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان منتشر شد که واکنش خشم آلود بسیاری از ایرانیان را در محافل مختلف از جمله در شبکه اینترنت برانگیخته است.

حسن نصرالله در سخنان خود رهبران جمهوری اسلامی مانند آیت الله خمینی و خامنه ای را به خاندان بنی هاشم مرتبط و آنها را بنوعی عرب می خواند و با نفی یا حداقل، کمرنگ کردن تمدن فارسی می کوشد تا ایران را کشوری اسلامی و شبیه به کشورهای عربی قلمداد کند.

این سخنان بیش از یک سال پیش از سوی وی بطور علنی مطرح شده بودند. طرح مجدد این سخنان که در قالب انتشار ویدیوی سخنان آقای نصرالله صورت گرفته موجی از مخالفت در بین بخش قابل توجهی از ایرانیان ایجاد کرده است.

حسن نصرالله در سخنان خود ایران کنونی را بگونه ای جدا از تمدن کهنش معرفی می کند و رهبرانش را هم بنوعی عرب می خواند. اما چرا؟

امین قموریه روزنامه نگار در لبنان در پاسخ به این پرسش به بی بی سی فارسی گفت "حسن نصرالله به اتهاماتی علیه حزبش و ایران در شرایط و زمان خاصی جواب می دهد".

طرح دوباره سخنان حسن نصرالله البته در فضایی جدید صورت گرفته است. محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران بتازگی به بیروت و جنوب لبنان سفر کرد. سفری جنجالی که از زوایای مختلف مورد انتقاد جناح های داخلی لبنان هم قرار گرفت تا آنجا که گفته شد گویی آقای احمدی نژاد از یک پایگاه نظامی ایران در جنوب لبنان دیدن کرده تا سفر به یک کشور دارای حاکمیت مستقل به نام لبنان.

از دید بخشی از کارشناسان، حرفهای رهبر حزب الله لبنان بیش از آنکه از موضع قوت باشد نوعی دفاع در مقابل انتقادات است.

حسن نصرالله در سخنان خود ایران کنونی را بگونه ای جدا از تمدن کهنش معرفی می کند

آقای قموریه در این رابطه می گوید " جریان بزرگی علیه حزب الله به راه افتاده بود که می گفت این حزب از برنامه های ایران پیروی می کند که بر خلاف سیاستهای عربی و ملی و اسلامی است. می گفت این حزب فقط اسمش اسلامی است. در جواب این جریان، حسن نصرالله می گوید با آنکه ایران کشوری ایرانی و پارسی است اما اهداف سیاسی اش، اهداف اسلامی و اسمش هم جمهوری اسلامی است".

حزب الله لبنان پس از جنگ سال 2006 با اسراییل به لحاظ نظامی اعتبار زیادی کسب کرد اما در دوره پس از جنگ با بحران های مختلفی روبرو شد. ماجرای ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان و تحقیقات سازمان ملل از حزب الله در این رابطه فشار زیادی روی حزب الله وارد کرد. درگیری های مسلحانه گاه و بیگاه میان حزب الله و جناح های رقیب هم حزب الله را در موضعی قرار داده که هرگاه لازم بداند از توان نظامی اش برای مقاصد سیاسی استفاده می کند. گفته می شود این توان نظامی بدون کمک های جمهوری اسلامی قابل دوام نخواهد بود.

در چنین فضایی حرفهای حسن نصرالله که ایران را ایرانی اسلامی و شبیه کشورهای عربی و رهبرانش را عرب می داند چگونه قابل دفاع است؟

یوسف عزیزی بنی طرف، کارشناس جهان عرب به بی بی سی فارسی گفت "همه می دانند که آقای خامنه ای متولد خامنه در آذربایجان است که در مشهد بزرگ شده و آقای خمینی هم به خمین در مرکز ایران تعلق داشت و هیچ یک از این دو نفر از نظر هویتی و تبارشان عرب نیستند".

از دید بسیاری از کارشناسان چنین حرفهایی از زبان دبیر کل حزب الله لبنان بیشتر باعث منفی شدن نگاه افکار عمومی در ایران به حزب الله خواهد شد. این نگاه منفی در دوره بحرانی پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران خود را در قالب شعارها نشان داده بود.

حسن نصرالله در خلال صحبت هایش اشاره ای هم به فضای متلاطم پس از انتخابات در ایران کرده و با همان دیدگاه آیت الله خامنه ای به ماجرا نگاه کرده است. آیا این نگاه بخاطر وفاداری و ایمان به سیستم جمهوری اسلامی است یا از روی اطاعت؟

بنی طرف معتقد است که رابطه کنونی ایران با حزب الله و گروههای مشابه مانند دوران شوروی سابق است. " تهران مانند مسکوی دوران جماهیر شوروی (سابق) شده است که احزاب تابع و برادر از حزب برادر بزرگتر تبعیت می کنند و هرچه آن حزب بگوید اطاعت می شود. گروههایی مانند حزب الله، حماس یا جریاناتی در عراق خیلی چشم به دهان حکومت ایران در تهران هستند".

در جمع بندی نهایی، دیدگاه حسن نصرالله با هر انگیزه ای مطرح شده باشد و انتشار دوباره این حرفها در فضای کنونی با هر هدف و برنامه ایی هم بوده باشد، نتیجه تقریبا یکسان خواهد بود: افزایش حساسیت ها در ایران به هزینه کردن میلیاردها تومان پول آن هم در شرایط تحریم و وخامت اوضاع اقتصادی ایران. این نگاه در لبنان و ایران در بین بسیاری از ناظران بچشم می خورد که در صورت رویارویی نظامی میان ایران و طرفهای خارجی بر سر برنامه هسته ای تهران، حزب الله و متحدان مشابه جمهوری اسلامی کنار نخواهند نشست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.