احمدی نژاد: کنترل جمعیت اشتباه است

احمدی نژاد
Image caption رئیس جمهوری ایران گفت باید طوری کار کنیم که وقتی امام آمد ما را در موضع خود ابقا کند

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران اجرای سیاست کنترل جمعیت در ایران را اشتباه بزرگی دانست زیرا که به گفته او "روزی دست خداست".

آقای احمدی نژاد که برای هفتاد و هشتمین سفر استانی خود به استان قزوین سفر کرده است، روز پنج شنبه ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) گفت: "غربی ها از ترس این که جمعیت ما به کشورهایشان سرازیر شود و آن ها را با مشکل روبرو کند، پیشنهاد کنترل جمعیت به دیگر کشورها می دهند."

پیش از این رئیس جمهوری ایران در مراسم روز ملی شوراها در تهران گفته بود که اجرای شعار "دو بچه کافی است" به این معنا است که "۴۰ سال دیگر نامی از ملت ایران" باقی نمی ماند.

او با اشاره به اجرای "چشم بسته" قانون کنترل جمعیت در ایران گفته بود: "در این ارتباط، قانون وضع کردند و گفتند که سه بچه را بیشتر بیمه نمی کنیم، در صورتی که نگاه و اعتقاد ما با آنها فرق می کند و معیارهای ما با آنها متفاوت است."

رئیس جمهوری ایران در ادامه سخنان خود در قزوین "آرزوی بسیاری از انسان ها را یک ساعت زندگی کردن در ایران" دانست و گفت: "اکنون جهان وارد مرحله ای شده است که تنها راه خود را اتصال به امام می داند و بنابراین باید طوری کار کنیم که هروقت امام آمد ما را درموضع خود ابقا کند."

قانون کنترل جمعیت در ایران

اجرای سیاست کنترل جمعیت و تنظیم خانواده که پیش از انقلاب ایران در سال 1357 آغاز شده بود، در نخستین سال های پس از انقلاب متوقف شد.

پیامد این موضوع در نخستین سرشماری جمعیت در ایران در سال ۱۳۶۵ مشخص شد و مقامات ایران متوجه رشد 3.9 درصدی جمعیت در این کشور شدند.

مشکلات ناشی از رشد جمعیت باعت شد که مقامات ایران با تایید آیت الله خمینی، رهبر پیشین ایران، سیاست کنترل جمعیت را در پیش گیرند و در پی آن قانون تنظیم خانواده و کنترل جمعیت در سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

بر اساس این قانون، امتیازاتی چون "بیمه، مرخصی زایمان مادر، پرداخت هزینه نگهداری و حق اولاد" به فرزندان چهارم و بعد از آن تعلق نمی گیرد.

دولت محمود احمدی نژاد یک سال پیش لایحه ای به مجلس ایران داد که در مواردی فرزندان چهارم و بعد آن هم بتوانند از امتیازات قانونی برخوردار شوند.

چندی پیش، تعدادی از نمایندگان مجلس ایران از سخنان آقای احمدی نژاد مبنی بر مخالفت با سیاست کنترل جمعیت به شدت انتقاد کردند.

مشکل بیکاری و فراهم نبودن زیر ساخت های لازم برای زندگی مطلوب و ناکافی بودن امکانات رفاهی و بهداشتی متناسب با جمعیت کنونی ایران از جمله دلایلی بود که نمایندگان در مخالفت با اظهارات محمود احمدی نژاد عنوان کردند و اظهارات او را به دور از منطق و غیرعملی توصیف کردند.

مطالب مرتبط