'اتحادیه اروپا تاریخ پیشنهادی ایران برای مذاکره را پذیرفت'

کاترین اشتون
Image caption گفته می شود اشتون ضمن قبول تاریخ پیشنهادی ایران خواستار تغییر محل مذاکرات شده است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاریخ پیشنهادی ایران برای مذاکرات اتمی را پذیرفته اما خواستار تعیین مکان دیگری برای این مذاکرات شده است.

خبرگزاری های غربی به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش کرده اند که دفتر کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، با تدوین نامه ای خطاب به سعید جلیلی، سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی، یکی از دو تاریخ پیشنهادی ایران برای انجام مذاکرات اتمی را قبول کرده است.

آقای جلیلی در نامه ای که روز 9 نوامبر برای خانم اشتون ارسال داشت، روزهای 23 نوامبر و 5 دسامبر سال جاری را به عنوان دو زمان مناسب برای برگزاری گفتگوهای هسته ای بین نمایندگان ایران و کشورهای گروه 1+5 در شهر استانبول پیشنهاد کرد.

به گفته منابع نزدیک به خانم اشتون، وی انجام ملاقات در روز 5 دسامبر را پذیرفته اما خواستار تغییر محل پیشنهادی مذاکرات از استانبول به کشور دیگری شده است.

ظاهرا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام مذاکرات در یک کشور اروپایی، از جمله سوئیس را ترجیح می دهد اما با برگزاری دور بعدی مذاکرات در استانبول مخالفتی ندارد.

همچنین، گفته می شود که کاترین اشتون در نامه خود پیشنهاد کرده است که مذاکرات به جای یک روز، سه روز ادامه داشته باشد.

Image caption از برگزاری دور قبلی مذاکرات دو طرف بیش از یک سال گذشته است

برخی منابع خبری پیش بینی کرده اند که پاسخ خانم اشتون تا روز شنبه برای مقامات ایرانی ارسال شود

گروه 1+5 از کشورهای عضو دایم شورای امنیت - آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه - همراه با آلمان تشکیل شده و در گذشته، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از سوی این گروه با مقامات ایرانی در تماس بوده است.

این گروه هدایت واکنش های بین المللی نسبت به برنامه های اتمی جمهوری را برعهده گرفته است. تهیه پیش نویس قطعنامه های تنبیهی شورای امنیت علیه ایران است با توافق این کشورها تهیه شده و به رای گیری گذاشته شده است.

نامه های ایران

در ماه ژوئیه سال جاری، سعید جلیلی با ارسال نامه ای برای کاترین اشتون پیشهاد کرد که مذاکراتی پیرامون همکاری ایران و اتحادیه اروپا درباره مسایل مختلف صورت گیرد و پیش شرط هایی را از جمله اعلام رسمی موضع اتحادیه اروپا در قبال برنامه اتمی اسرائیل مطرح کرد.

مقامات جمهوری اسلامی در ماه های بعد اتحادیه اروپا را به خاطر پاسخ ندادن به این نامه مورد انتقاد قرار دادند اما سرانجام اواخر ماه اکتبر، آقای جلیلی با ارسال نامه دیگری برای خانم اشتون، روزهای 23 نوامبر یا 5 دسامبر را برای برگزاری دور بعدی مذاکرات با گروه 1+5 پیشنهاد کرد.

در صورت انجام ملاقات بین نمایندگان ایران و گروه 1+ 5، این دومین دیداری است که طی بیش از یک سال گذشته بین دو طرف صورت می گیرد.

Image caption احمدی نژاد بار دیگر آمادگی خود را برای کمک به حل مشکلات جهانی اعلام داشته است

در ماه اکتبر سال گذشته، نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 در ژنو، سوئیس، ملاقات کردند و در پی آن، مذاکراتی بین هیات های اعزامی ایران، آمریکا، روسیه و فرانسه در وین، مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی، برگزار شد.

در مذاکرات وین، طرح پیشنهادی آژانس بین المللی برای مبادله بخش اعظم اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور هسته ای تهران مطرح شد که مورد موافقت گروه 1+5 قرار گرفت اما مقامات ایرانی رسما به آن پاسخی ندادند.

در ماه ژوئن سال جاری، شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه جدیدی، از ایران خواست تا به قطعنامه های قبلی شورا در زمینه تغییر سیاست اتمی خود عمل کند و برای وادار کردن این کشور به قبول خواست خود، تحریم های بین المللی جدیدی را علیه ایران تصویب کرد.

در پی صدور این قطعنامه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا یک رشته تحریم های یکجانبه را نیز علیه ایران به اجرا گذاشتند.

مقامات غربی از موثر بودن تحریم های جدید سخن گفته و تاکید کرده اند که ادامه فشار بر ایران باعث خواهد شد تا این کشور سرانجام خواست جامعه بین المللی در مورد تغییر سیاست اتمی خود گردن نهد.

گروه 1+5 همواره هدف از مذاکره با ایران را حل فصل بحران اتمی این کشور دانسته و پیشنهادهای قبلی این گروه را مبنای مناسبی برای دستیابی به توافق در این زمینه تلقی کرده است.

در مقابل، برخی از مقامات ایران، از جمله محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، در سخنانی در روزهای اخیر بار دیگر گفته اند که برنامه های اتمی این کشور قابل مذاکره نیست و منظور از دیدار با گروه 1+5 را مذاکره در باره موضوعات عمده بین المللی و مشارکت جمهوری اسلامی در حل مشکلات جهانی قلمداد کرده اند.

در حالیکه به نظر می رسد بین انتظارات ایران و گروه 1+5 از اجلاس بعدی متفاوت است، وزیر امور خارجه ایران اخیرا گفت که هنوز دستور کار این مذاکرات تعیین نشده است.

مطالب مرتبط