ایران در هفته ای که گذشت؛ ۲۱ آبان ۱۳۸۹

بازار
Image caption روزنامه آفرینش نوشت: نفس اقتصاد ایران برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به شماره افتاده است

افزایش قیمت ها در آستانه اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها، گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در آستانه از سرگیری مذاکرات هسته ای ایران و غرب و اعلام عدم همکاری یونسکو در آستانه برگزاری 'کنگره بین المللی فلسفه' در تهران موضوعات برخی از مهم ترین خبرها و گزارش های خبری مربوط به ایران در روزهای گذشته بودند.

حوزه اقتصاد؛ هدفمند کردن یارانه ها، تورم، گرانی و بیکاری

روز جمعه ۱۴ آبان، احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، طرح هدفمندکردن یارانه ها را به ضرر "دشمنان" قلمداد کرد و گفت که ۱۷۰ سایت خارجی علیه این قانون برنامه ریزی می کنند تا دل مردم را خالی کنند.

ساعاتی بعد، خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، بخش هایی از اظهارات محمدصادق اکبری، معاون سازمان ملی جوانان ایران را منتشر کرد که گفت: "دولت با یک انقلاب تقاضا در بخش‌های اشتغال و ازدواج جوانان روبروست."

در آغاز هفته ای که گذشت و در آستانه اجرای طرح آزاد سازی قیمت ها، بانک مرکزی ایران از افزایش نرخ تورم و گرانتر شدن کالاها در مهرماه خبر داد و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان به منظور "پیشگیری از افزایش کاذب قیمت ها" از تمامی انبارداران، سردخانه داران و بنکداران سراسر کشور خواست موجودی کالاهای خود را به این سازمان منعکس کنند.

ادره کل تعزیرات حکومتی استان تهران هم برای برخورد با تخلفات احتمالی اصناف در هنگام اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها اعلام آمادگی کرد.

روز دوشنبه ۱۷ آبان، سرتیپ احمدرضا رادان اعلام کرد: "نیروی انتظامی در قانون هدفمند کردن یارانه ها هیچ اخلالی را بر نمی تابد و با افرادی که می خواهند مردم را در خطر قرار دهند، برخورد خواهد کرد."

اما روز بعد، محمدرضا فرزین، معاون وزیر اقتصاد و سخنگوی برنامه حذف یارانه ها گفت که "با بگیر وببندها و افزایش تعداد بازرسان نمی توان بازار را کنترل کرد."

روزنامه آفرینش با اشاره به گرانی های پیش از موعد و خطر غیر عادی افزایش قیمت ها قبل از حذف یارانه ها، نوشت: اینک ماه ها است که نفس اقتصاد ایران برای آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به شماره افتاده است.

در همین حال مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی ایران ابراز امیدواری کرد که دو میلیون واحد صنفی بتوانند "به خوبی بازار را مدیریت کنند."

روز چهارشنبه ۱۹ آبان، روزنامه قدس از "بیعت اصناف با هدفمندی یارانه ها" خبر داد و روزنامه ایران هم نوشت که ۷۷۰۰ اتحادیه صنفی برای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها آماده هستند.

بر اساس قانون طرح هدفمند کردن یارانه ها، یارانه شانزده قلم کالا و خدمات حذف می شود و این کالاها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه خواهند شد.

مذاکرات هسته ای؛ زمان، مکان و موضوع گفت وگو

روز شنبه ۱۵ آبان، ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در اجلاس امنیت بین المللی هالیفکس در کانادا، ایران را تهدیدی عمده برای هر گونه نظم ممکن در جهان دانست.

لیندسی گراهام، عضو جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا هم در این اجلاس، از یک حمله نظامی فرضی احتمالی با هدف "غرق کردن کشتی های جنگی ایران، نابود کردن نیروی هوایی و وارد کردن ضربه ای قاطع به سپاه پاسداران" سخن گفت؛ و تأکید کرد که "آمریکا به هیچ وجه خواهان یک مواجهه نظامی دیگر نیست، اما دنیا هم نمی تواند یک ایران مسلح به سلاح هسته ای را بپذیرد".

Image caption آمانو گفت ایران همکاری لازم را برای تایید صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ایش مبذول نکرده است

روز بعد، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در یک کنفرانس مشترک خبری با همتای سنگاپوری خود در تهران، اظهارات این چهره سرشناس سنای آمریکا را شوخی خواند و از دولتمردان آمریکا خواست که از گذشته ها درس بگیرند و به آسیب شناسی سیاست هایشان بپردازند و در مسیر تصحیح این سیاست ها گام بردارند.

روز دوشنبه ۱۷ آبان، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در دیدارش از استرالیا با اشاره به نگرانی اسرائیل نسبت به موثر بودن تحریم های جهانی علیه ایران، این تحریم ها را "عمیقا گزنده" توصیف کرد؛ اما گفت: "من با این (دیدگاه) مخالفم که فقط یک تهدید نظامی، ایران را مجبور می کند به برنامه تسلیحاتی اتمی خود پایان دهد."

در همان روز، یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش سالانه این آژانس را به اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد تسلیم و اعلام کرد: "ایران همکاری لازم را برای تایید صلح آمیز بودن کلیه فعالیت های اتمی خود مبذول نکرده است."

در واکنش به این اظهارات، اسحاق آل حبیب، یکی از دیپلمات های ایران در مقر سازمان ملل متحد، انتشار جزئیات فعالیت های هسته ای ایران در گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی را دلیل دسترسی کامل بازرسان به این جزئیات دانست و اظهارات مدیر کل این سازمان را "غلط و گمراه کننده" خواند.

از سوی دیگر، در آغاز هفته ای که گذشت، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران گزارش برخی از رسانه ها در مورد ارائه پیشنهادی تازه از سوی غرب برای تبادل سوخت با ایران، را "بازی تبلیغاتی رسانه ای" خواند و با اشاره به غنی سازی اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد در داخل ایران، گفت که حتی اگر کشورهای دیگر حاضر به مبادله سوخت با ایران نشوند، ایران نیازمند این تبادل نیست و به مسیر خود ادامه می دهد.

همین مقام بلند پایه جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۱۶ آبان، اعلام کرد که ایران با برگزاری نشست مشترک با کشورهای پنج بعلاوه یک در ترکیه موافق است.

در روزهای میانی هفته ای که گذشت اعلام شد که دفتر سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران، در نامه ای به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آمادگی ایران را برای مذاکره با گروه پنج بعلاوه یک بر اساس نامه ۱۵ تیرماه آقای جلیلی اعلام کرده است.

ایران در نامه مذکور ابراز آمادگی کرده بود که در مورد "همکاری برای خلع سلاح هسته ای، جلوگیری از اشاعه سلاح های هسته ای و چگونگی استفاده همه اعضای NPT از فناوری صلح آمیز هسته ای" مذاکره کند.

به دنبال ارسال نامه تازه شورای عالی امنیت ملی ایران، فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا، در واشنگتن به خبرنگاران گفت که ایران با برگزاری نشستی در آینده نسبتا نزدیک موافقت کرده است و ما سعی می کنیم که زمان و مکان آن را تعیین کنیم.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز ضمن رد حضور ترکیه و برزیل در مذاکره اتمی با ایران، تاکید کرد که در اولین نشست فقط نمایندگان گروه پنج بعلاوه یک باید با فرستاده ایران مذاکره کنند و کاترین اشتون، نماینده ارشد اروپا در امور سیاست خارجی از طرف این گروه، زمان و مکان اولین نشست را تعیین خواهد کرد.

گروه پنج بعلاوه یک، شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان است که پیش تر، از ایران خواسته بودند به میز گفت و گوهای هسته ای بازگردد.

حوزه فرهنگ؛ کنگره بین المللی فلسفه

روز سه شنبه ۱۸ آبان، روزنامه کیهان در مقاله ای تحلیلی سفر اخیر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به لبنان را با سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به چند کشور آسیایی مقایسه کرد و نوشت که معادله «قدرت نرم در جهان» به نفع تهران و به زیان واشنگتن در جریان است.

از سوی دیگر نیز اعلام شد که تلاش ایران برای به دست آوردن یک کرسی در هیات اجرایی نهاد "زنان سازمان ملل" که هدف آن پیشبرد حقوق زنان در جهان است ناکام مانده است.

پیش تر آمریکا و گروه های مدافع حقوق بشر مخالفت شدید خود با عضویت ایران در این هیات را اعلام کرده بودند. این گروه ها رفتار زمامداران ایران با زنان را تبعیض آمیز می دانند و آن را محکوم می کنند.

در روزهای میانی هفته گذشته، نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد - یونسکو - حمایت خود از برگزاری یک همایش بین المللی فلسفه در ایران را پس گرفت.

واحد خبررسانی یونسکو اعلام کرد که ایرینا بوکوا، مدیر کل یونسکو، تصمیم گرفته است این سازمان با مراسم روز جهانی فلسفه که قرار است بین روزهای ۳۰ آبان ماه تا ۲ آذر در جمهوری اسلامی ایران برگزار شود هیچگونه ارتباطی نداشته باشد.

Image caption یونسکو از همکاری با ایران در برگزاری مراسم روز جهانی فلسفه منصرف شد

پیش تر روابط عمومی همایش بین المللی روز جهانی فلسفه در ایران اعلام کرده بود که بین سازمان یونسکو و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران توافق نهایی برای برگزاری همایش بین المللی روز جهانی فلسفه امضا شده و مژده داده بود که ایران در نظر دارد این اجلاس بین المللی را گسترده تر از دوره های قبل برگزار کند.

اعلام آمادگی یونسکو در حمایت از همایش بین المللی فلسفه در ایران، انتقاد شدید شماری از کشورهای عضو به خصوص کشورهای اروپایی و آمریکا و بسیاری از فیلسوفان، پژوهشگران، استادان دانشگاه، نویسندگان و مترجمان مقالات و کتاب های فلسفی را به همراه داشت.

برخی از آنان حکومت جمهوری اسلامی را به سانسور، سرکوب و اختناق سیاسی به خصوص در واکنش به اعتراضات پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری و تلاش برای کسب مشروعیت از طریق جلب حمایت یک نهاد فرهنگی بین المللی متهم کردند.

به همین دلیل برخی ناظران، خودداری یونسکو از حمایت از برگزاری همایش بین المللی فلسفه در ایران را در ارتباط با محدودیت های اعمال شده به ویژه در زمینه آموزش علوم انسانی و اجتماعی در این کشور ارزیابی کردند.

به دنبال اعتراضات پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران که دانشجویان در آن حضور گسترده ای داشتند، انتقاد از فضای دانشگاه ها و متون درسی رشته های علوم انسانی بیشتر شد و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و تعدادی از مقامات این کشور، در اظهار نظر های جداگانه ای بر لزوم تغییر محتوای دروس علوم انسانی دانشگاه ها تاکید کردند.

در واکنش به انصراف یونسکو از همکاری با ایران، روز چهارشنبه ۱۹ آبان، غلامرضا خواجه سروری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران این تصمیم را "آپارتاید و تبعیض علمی غرب علیه ایران" و نوعی بهانه جویی و ناشی از مخالفت های سیاسی غرب با جمهوری اسلامی ایران دانست.

او پیشنهاد کرد که برای اسلامی کردن دانشگاه‌ها و به اجرا درآمدن "سند دانشگاه اسلامی" شورایی با عنوان "شورای راهبری دانشگاه" تشکیل شود. سند دانشگاه اسلامی، در بر گیرنده مجموعه ای از راهکارها برای "اسلامی کردن دانشگاه ها" است.

محمد رضا مجیدی، نماینده ایران در یونسکو نیز اطلاعیه این سازمان را صدور "بیانیه ای سیاسی تحت فشارهای سیاسی جریان های صهیونیستی" خواند و گفت که این تصمیم نقطه تاریکی در کارنامه فعالیت های این سازمان به شمار می آید.

نهاد ایرانی مسئول برگزاری این مراسم هم با تایید خبر کناره گیری یونسکو از همکاری با ایران برای برگزاری برنامه روز جهانی فلسفه در تهران، اعلام کرد که در نظر دارد "کنگره بین المللی روز جهانی فلسفه" را به طور مستقل و بدون حمایت یونسکو برگزار کند.