جایزه حقوق ۲۰۱۰ دانشگاه سانتاکلارا به شادی صدر اهدا شد

شادی صدر، وکیل ایرانی و فعال حقوق زنان، جایزه سال ۲۰۱۰ دانشگاه سانتاکلارای آمریکا را به خاطر "استفاده از مهارت حقوقی خود برای کاهش بی عدالتی و نابرابری" دریافت کرد.

خانم صدر که برای دریافت این جایزه به شمال ایالت کالیفرنیا در غرب آمریکا سفر کرده است به بی بی سی فارسی گفت که در حال حاضر مشغول تحقیق درباره شکنجه جنسی در زندانهای ایران در طول سی سال گذشته است و در نظر دارد مستندات مربوط به پرونده هایی "شکنجه و تجاوز به زنان زندانی ایرانی" در طول این سالها را جمع آوری کند.

او از پرونده نیلوفر تشید، به عنوان یکی از موارد مورد تحقیق خود نام برد و گفت: "خانم تشید، دانش آموزی بود که در شهریور سال ۱۳۶۰ در زندان اوین تهران تیرباران شد."

به گفته خانم صدر خانم تشید وقتی ۱۵ ساله بود در تظاهرات مخالفان دولت در روز سی ام خرداد ۱۳۶۰ دستگیر شد و به علت پخش اعلامیه سازمان چپگرایی که هوادار او بوده به اعدام محکوم شد.

خانم صدر این جایزه را به نسرین ستوده و نازنین خسروانی اهدا کرد.

نسرین ستوده، وکیل ایرانی است که هم اکنون در زندان اوین به سر می برد و برای اعتراض به وضعیت رسیدگی به پرونده خود دست به اعتصاب غذا زده است.

نارنین خسروانی هم یکی از روزنامه نگاران اصلاح طلب است که با روزنامه های نوروز، بهار، دوران امروز، کارگزاران، سرمایه و خبرگزاری آفتاب همکاری داشته و در روز ۱۲ آبان ماه دستگیر شده است.

مادر خانم خسروانی امروز به بی بی سی فارسی گفت که هنوز موفق نشده است که دختر خود را ملاقات کند و ماموران زندان اوین به او گفته اند که دخترش ممنوع الملاقات است.

'نیلوفر تشید، زهرا کاظمی و ترانه موسوی تداوم یکدیگرند'

خانم صدر که در جریان وقایع پس از انتخابات چند روزی بازداشت شده بود، دیروز (پنجشنبه) در هنگام سخنرانی خود در دانشکده حقوق دانشگاه سانتاکلارا گفت: "از نظر تاریخی، ترانه موسوی تداوم زهرا کاظمی است و زهرا کاظمی تداوم نیلوفر تشید. اما ما در ایران با تجارب تاریخی منقطع رو به رو هستیم."

زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی - کانادایی است که در سال ۱۳۸۲ پس از بازداشت، در زندان اوین تهران کشته شد و ترانه موسوی، دختری است که مخالفان دولت ایران می گویند در جریان وقایع انتخاباتی سال گذشته توسط ماموران انتظامی یا امنیتی بازداشت و پس از این که مورد تجاوز قرار گرفته کشته شده است.

مقام های ایران تمامی این ادعاها را تکذیب می کنند و می گویند که با مخالفان دولت ایران مطابق قوانین این کشور برخورد شده است.

خانم صدر دلیل تحقیق جدید خود درباره شکنجه جنسی زنان ایرانی را در سی سال گذشته چنین اعلام کرد: "اگر روایت درستی از زندگی و مرگ نیلوفر تشید منتشر شده بود، شاید دیگر امنیتی برای متجاوزان و ناقضان حقوق بشر نمی ماند تا زهرا کاظمی را نیز مورد آزار جنسی قرار دهند."

او افزود: "شاید اگر عاملان و آمران مرگ زهرا کاظمی، معرفی و به طور منصفانه محاکمه می شدند، دیگر مقام امنیتی باقی نمی ماند که جرات کند ترانه موسوی را از میان زندانیان دیگر جدا کند و به سوی مرگ بکشاند."

خانم صدر جمع آوری مستندات تاریخی در این باره و اطلاع رسانی مربوط به آن را "وظیفه تاریخی نسل" خود معرفی کرد.

جایزه ۳۰ هزار دلاری دانشگاه سانتاکلارا در ایالت کالیفرنا آمریکا، هر ساله به یک وکیل اعطا می شود و سال گذشته نیز وکیلی اهل هائیتی به علت تلاش برای توقف مجازات اعدام در این کشور، موفق به دریافت این جایزه شده بود.

مطالب مرتبط