اعتراض صادق لاریجانی به مصاحبه وکلا با رسانه های خارجی

صادق لاریجانی
Image caption رئیس قوه قضائیه ایران می پگوید صلاحیت وکلای رد صلاحیت شده دیگر تایید نمی شود

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران مصاحبه وکلا با "رسانه های بیگانه" را موجب وهن جامعه وکلا دانست.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) آقای لاریجانی روز شنبه ۲۲ آبان 1389 (۱۳ نوامبر 2010) در دیدار با اعضای هیات مدیره کانون وکلا با بیان این مطلب گفت: "متاسفانه اقدامات برخی افراد سودجو و تعدادی از واسطه گرها چهره وکالت را مخدوش کرده است."

آقای لاریجانی با اظهار امیدواری در حفظ شان و منزلت وکلا، در اهمیت شان وکالت از نظر قوه قضائیه گفت: "قضات سلب صلاحیت شده حتی اگر مورد عفو نیز قرار بگیرند باز هم نمی توانند پروانه وکالت بگیرند و حق وکالت ندارند."

به نظر می رسد اشاره رئیس قوه قضائیه ایران به تماس تعداد زیادی از وکلای ایرانی درباره پرونده موکلانشان با رسانه های فارسی زبان خارج از ایران است.

در سال های اخیر و به خصوص پس از انتخابات بحث برانگیز دهم ریاست جمهوری در ایران بسیاری از وکلای سرشناس ایرانی همچون شیرین عبادی، محمد مصطفایی و شادی صدر از ایران خارج شدند و دیگر به کشور باز نگشتند.

در این دیدار محمد جندقی کرمانپور، رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز، با بیان اینکه وکلای دادگستری در چارچوب قانون اساسی حرکت می کنند، گفت: "برخی از اظهار نظرها و یا اقدامات خلاف واقع مورد تایید نیست و کانون وکلا خود را در حقیقت بخشی از قوه قضائیه می داند."

استقلال کانون وکلا از قوه قضائیه

یک سال پیش تر، در پی مطرح شدن انتقادات گسترده نسبت به آیین نامه لایحه جدید استقلال کانون وکلا، اجرای این آیین نامه با دستور محمود هاشمی شاهرودی، رییس وقت قوه قضائیه ایران، متوقف شد..

این تصمیم بعد از آن گرفته شد که اتحادیه کانون وکلای دادگستری ایران، این آیین نامه را غیر قانونی دانست و اعلام کرد که آن را اجرا نخواهد کرد.

بهمن کشاورز، رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران آن زمان گفته بود که از تعلیق مجدد این آیین نامه که سراپا غیرقانونی است خوشحال شده است، اما به گفته آقای کشاورز، "کانون های وکلای دادگستری و اتحادیه وکلای دادگستری زمانی خوشحال تر خواهند شد که این آیین نامه کلا و کاملا ابطال شود."

او گفت که این کاری است که کانون های وکلا با شکایت و دادخواست به دیوان عدالت اداری آغاز کرده است و تا رسیدن به نتیجه ادامه خواهد داد.

مهمترین دلیل مخالفت کانون وکلا با آیین نامه این بود که به قوه قضائیه اجازه می داد پروانه وکالت صادر، بررسی و در عین حال باطل کند.

اتحادیه کانون های وکلا معتقد است که صدور پروانه وکالت از جانب قوه قضائیه و تمدید هر ساله آن، آزادی عمل را از وکیل سلب می کند و استقلال وکلا را در ایران از بین می برد.

کانون وکلای دادگستری نهادی غیردولتی است که برای حمایت از وکلا و نیز نظارت بر عملکرد آنها تشکیل شده ‌است.

مطالب مرتبط