به روز شده:  00:02 گرينويچ - شنبه 13 نوامبر 2010 - 22 آبان 1389

تحریم ایران

نیجریه: اگر ایران تحریم ها را نقض کرده باشد به شورای امنیت گزارش می دهیم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وزیر خارجه نیجریه روز جمعه و پس از ملاقات با منوچهر متکی همتای ایرانی خود گفت اگر ایران قطعنامه های سازمان ملل متحد را نقض کرده باشد به شورای امنیت گزارش می دهد.

سیزده کانتینر حاوی راکت و مواد منفجره، دو هفته قبل توسط ماموران اطلاعاتی نیجریه در بندر لاگوس ضبط شد و شرکت فرانسوی حمل کننده آن گفت که این محموله در ایران بارگیری شده بود.

اودین آجوموگوبیا وزیر خارجه نیجریه در یک کنفرانس خبری گفت: "اگر نیجریه در این تحقیقات نتیجه بگیرد که قوانین بین المللی نقض شده است، این کشور بعنوان عضو شورای امنیت دست به اقدامات لازم خواهد زد."

وی گفت ایران به مقام های امنیتی نیجریه اجازه داده یکی از افراد مظنون که به سفارت ایران پناه برده بود را مورد بازجویی قرار دهد.

اما نفر دوم از اعضای سفارت و دارای مصونیت دیپلماتیک است.

وزیر خارجه نیجریه در پاسخ به این سوال که آیا ایران در این ماجرا دخالت داشته است، اظهار امیدواری کرد که "مصاحبه" با مظنون اول به روشن شدن این قضیه کمک کند.

وی افزود این محموله از ایران آمده و مدارک موجود و نیز مقام های ایران این موضوع را تایید کرده اند.

آجوموگوبیا گفت اگر مقام های ایران حاضر باشند مصونیت دیپلماتیک مظنون دوم را لغو کنند، نیجریه از او نیز بازجویی خواهد کرد.

در همین حال پی جی کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است واشنگتن درباره موضوع این محموله با آبوجا در ارتباط است و آماده همکاری و کمک به روند تحقیقات است.

وی افزود اگر این گزارشها صحت داشته باشد ممکن است به معنای نقض قطعنامه های شورای امنیت باشد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم های متعددی علیه ایران در واکنش به خودداری این کشور از توقف غنی سازی اورانیم اعمال کرده است.

این تحریم ها نه فقط شامل مواد اتمی می شود، بلکه نقل و انتقال سلاح را نیز در بر می گیرد.

بر اساس قطعنامه های شورای امنیت کشورهای جهان باید موارد نقض تحریم ها را به شورا گزارش کنند.

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران بدنبال انتشار خبر ضبط این محموله به نیجریه سفر کرد و به گفته مقام های نیجریه قول همکاری داد.

سازمان امنیت نیجریه حدود ۲ هفته پیش ۱۳ کانتینر حاوی سلاح های غیر مجاز را در بندر لاگوس کشف کرد. شرکت "سی‌ام‌آ - سی‌جی‌ام" که مسئول حمل این بار بود و مقر آن در فرانسه است می گوید که کانتینرها توسط یک تاجر ایرانی در بندر عباس به عنوان مواد ساختمانی بارگیری و مهر و موم شده بود، و نام این شخص در هیچ یک از فهرست های افراد ممنوعه دیده نمی شد.

سازمان اطلاعات نیجریه روز چهارشنبه گفت که مسیر حرکت این محموله غیرقانونی را در ماه ژوئیه پیش از ورود آن به لاگوس تحت نظر داشت.

مریلین اوگار سخنگوی سازمان امنیت نیجریه گفت موادی که در بارنامه ثبت شده بود شامل مصالح ساختمانی از جمله پشم شیشه بود و مقصد آن هم نیجریه بود "بنابراین هرگونه استدلالی دایر بر اینکه محموله به اشتباه به این کشور آمده است کذب است."

سلاح هایی که در لاگوس به خبرنگاران نشان داده شد شامل راکت های 107 میلیمتری است که برای ضربه زدن به هدف های ثابت به کار می رود و ارتش ها از آن برای پشتیبانی واحدهای پیاده استفاده می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.