نمایشگاه ملی ایران در کاخ باربد شهر دوشنبه

نمایشگاه ملّی ایران در کاخ باربد دوشنبه
Image caption در نمایشگاه تولیدات بیش از 70 شرکت ایرانی به معرض تماشا گذاشته شده‌اند

روز شنبه 13 نوامبر صدها نفر از ساکنان پایتخت تاجیکستان برای بازدید و خریداری کالاها و تولیدات شرکتهای ایرانی به کاخ باربد شهر دوشنبه ریختند.

در این جا انواع مختلفی از مواد غذایی، مانند شیرینی و قند و شکولات، چای و برنج، مصالح ساختمانی، لوله‌های پلاستیکی و دستگاههای پالایش آب، ماشین‌آلات، وسایل روزگار، مبل و قالیهای ایرانی و غیره از بیش از 70 شرکت ایرانی به نمایش گذاشته شده‌اند.

آلبوم عکس را این جا ببینید

این سومین نمایشگاه کالاها و تولیدات ایران است که در سال جاری در تاجیکستان دایر می‌شود و از 13 تا 17 نوامبر ادامه‌ خواهد داشت. به گفته منابع رسمی، در بیست سال اخیر این دهمین نمایشگاه کالاهای ایرانی در تاجیکستان بوده است.

در مقایسه‌ با نمایشگاههای قبلی، این بار تعداد بیشتر کارخانه‌ها و شرکتهای ایرانی تولیدات خود را در دوشنبه به نمایش گذاشته‌اند. شمار خریداران و بازدیدکنندگان نیز در نمایشگاه زیاد به نظر می‌رسید.

بختیار ، یک ساکن شهر دوشنبه به دستگاههای پالایش آب توجه داشت: "بیشتر خانواده‌ها در شهر دوشنبه به آب تازه دسترسی ندارند، از لوله‌ها آب کثیف جاری می‌شود. فیلتر نخریم، نمی‌شود. گران است، ولی "در ضرورت روا باشد" گفته‌اند. به هر حال، سلامتی از پول مهمتر است."

Image caption آقای سلطانی می‌گوید ظرفیتهای زیادی در روابط ایران و تاجیکستان هست که از آنها بهره‌برداری نشده است

نمایشگاه ملی ایران در کاخ باربد شهر دوشنبه در آستانه عید قربان برگزار می‌شود که برای جامعه عمدتا مسلمان تاجیکستان بسیار اهمیت دارد.

با توجه به این، به نظر می‌رسد که دست‌اندرکاران نمایشگاه زمان مناسبی را برای جلب توجه مردم به کالاهای ایرانی انتخاب کرده‌اند، زیرا امروزها هزاران خانواده در تاجیکستان به خریداری مواد غذایی و وسایل روزگار برای آراستن دستارخوان عیدانه خود مشغولند.

زن میانسالی که در نزد غرفه شیرینیها ایستاده بود و خود را صباحت معرفی کرد، گفت: "میخاهم برای دستارخوان عیدانه قند و شیرینیهای ایرانی بخرم. در بازار قند و شیرینیهای ایرانی را می‌شود یافت، ولی از بس که این مواد تا رسیدن به خریدار بین تاجران دست به دست می‌شود، نرخش گرانتر است. در نمایشگاه با قیمت ارزانتر می‌توانیم خریداری کنیم."

رسم افتتاح این نمایشگاه با صدای کرنی و سرنی آغاز شد. سعید شریف، رئیس اتاق بازرگانی تاجیکستان، که یکی از مبتکران برگزاری نمایشگاه ملی ایران است، در رسم افتتاح نمایشگاه گفت که هدف از دایر کردن آن گسترش همکاریهای تجارتی، جلب سرمایه به اقتصاد تاجیکستان، تأسیس کارخانه‌های مشترَک با ایران است.

وی تأکید کرد که دولت تاجیکستان برای جلب سرمایه خارجی و تأسیس کارخانه‌های مشترَک امتیازات گمرکی و مالیاتی و ضمانتهای حقوقی را در نظر گرفته و تأسیس "روزنه یگانه" برای ثبت شرکتها زمینه را برای فعالیت سرمایه‌داران خارجی هموار کرده است.

Image caption در نمایشگاه ملی ایران در کاخ باربد شهر دوشنبه ماشین‌آلات نیز دیده می‌شود

ضمناً، ایران از شریکان اصلی اقتصادی تاجیکستان است. با برگزاری چنین نمایشگاهها، جانبها می‌خواهند از یک سو، برای کالاهای خود بازار یابند و از سوی دیگر، میزان مبادلات تجاری میان دو کشور را افزایش دهند.

به گفته منابع رسمی، در شش ماه اول امسال مبادلات میان دو کشور در مقایسه‌ با دوره مشابه در سال گذشته 60 درصد افزایش داشته است.

منوچهر سلطانی، معاون تجارت خارجی استان خراسان رزوی، می‌گوید: "همین که ما هر سال در ارتباط با بازار تاجیکستان افزایش حجم تجارتی داریم، یعنی هر سال حدود 20 درصد صادرات ایران به تاجیکستان افزایش یافته، دلیل بر این است که برگزاری نمایشگاهها و حضور در بازار و ارتباط مستقیم با تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و واردکنندگان تاجیک قطعاً تأثیرات خود را داشته و ما برگزاری نمایشگاهها را ادامه‌ خواهیم داد."

مسئولان اتاق بازرگانی تاجیکستان هم برگزاری این گونه نمایشگاهها را به نفع هر دو کشور می‌خوانند. حسن علی کرم علی یف، معاون رئیس اتاق بازرگانی تاجیکستان، این نماشگاه را فرصتی مناسب برای آشنایی بازرگانهای دو کشور با کالاها و خدمات همدیگر خواند.

Image caption آقای کرم علی یف نمایشگاه را فرصتی مناسب برای آشنایی تاجران تاجیک و ایرانی با همدیگر می‌داند

وی از جمله گفت: "شرکتها، نمایندگان بخش خصوصی و تجارتی ایران شرایط پیدا می‌کنند که مستقیماً با همکاران تاجیکشان ملاقات کنند، در بارة مشکلاتشان صحبت کنند و تولیدات خود را معرفی کنند. مشتریان تاجیک هم فرصتی برای آشنایی با مال و مواد ساخت ایرانی در نمایشگاه را خواهند داشت."

ایران در تاجیکستان مشغول اجرای چند طرح بزرگ اقتصادی در زمینة انرژی و راه است. با وجود این، مقامات دو کشور همواره از ظرفیتهای بالقوه اقتصادی و تجارتی میان دو کشور صحبت می‌کنند که به عملی شدن نیاز دارند.

منوچهر سلطانی، معاون تجارت خارجی استان خراسان رزوی، در این باره می‌گوید: "ما تأکید داریم که در زمینة انجام خدمات فنی و مهندسی، بویژه طرحهای راهسازی و سدسازی، ساختمانسازی، ما شرکتهای توانمندی در کشور داریم که می‌توانند در بازار تاجیکستان حضور پیدا کنند."

وی افزود: "ما در حال حاضر از حجم سرمایه‌گذاری، صادرات و واردات زیاد راضی نیستیم و هنوز هم معتقد هستیم که ظرفیتها و فرصتهای تجاری بسیار زیادی بین دو کشور هست که باید مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و بیش از پیش گسترش پیدا کند."

Image caption بسیاری از خانواده‌های تاجیک در آستانه عید قربان برای آراستن دسترخوانهای عیدانه خود به موادّ غذایی ایران نیاز دارند

یکی از مشکلات عمده در راه گسترش همکاریهای دو کشور بی‌اعتمادی ایرانیها به امنیت سرمایه شان در تاجیکستان است. بعضی از صاحبان شرکتهای خصوصی ایران می‌گویند که شرکتها و تاجران تاجیک معمولاً پیمان‌شکنی می‌کنند.

از جمله، حسن محمدی، نماینده شرکت هواپیمایی “آسمان” در تاجیکستان، می‌گوید: "بارها شده که طرفهای ایرانی می‌آیند این جا، قرارداد می‌بندند، مشغول کار می‌شوند، ولی برای بازپرداخت پولشان با مشکل روبرو می‌شوند. و طرف تاجیکی به هیچ گونه تعهدی که داده، عمل نمی‌کنند."

با وجود این موانع، زبان و فرهنگ مشترَک تاجیکان و ایرانیها وسیلة مهمی برای گسترش روابط تیجاری دو کشور محسوب می‌شود. روابط فرهنگی و اقتصادی دو کشور بویژه در سالهای اخیر گسترش چشمگیری داشته است.

تونل "استقلال" که مرکز و شمال تاجیکستان را به هم متصل می‌کند، و نیروگاه "سنگتوده-2" از مهم ترین طرحهایی محسوب می‌شوند که با سرمایه ایران در تاجیکستان انجام می‌شوند.

مقامات تاجیک و ایرانی یک ماه پیش در هشتمین جلسه کمیسیون مشترَک اقتصادی دو کشور توافق کرده‌اند که در آینده یک کارخانة سمنت با ظرفیت 2 میلیون تن در سال و با سرمایه 300 میلیون دلار از جانب ایران در تاجیکستان بنیاد کنند.