تجهیز پزشکان ایرانی به وسایل دفاع شخصی آغاز شد

دکتر غلامرضا سرابی
Image caption دکتر سرابی ساعاتی پس از اصابت گلوله به پهلوی چپ، در بیمارستان امام حسین تهران درگذشت

سازمان نظام پزشکی ایران اعلام کرده است پزشکان متقاضی دریافت تجهیزات دفاع شخصی می توانند پس از تایید صلاحیت، به اسپری اشک آور و شوک دهنده الکتریکی مجهز شوند.

دکتر حسن هویدا، معاون امور رفاهی و اجتماعی سازمان نظام پزشکی ایران گفت که از امروز شنبه، ۲۲ آبان ماه این سازمان با هماهنگی نیروی انتظامی آمادگی ارائه این تجهیزات به پزشکان را دارد.

آقای هویدا در این باره گفت: "طبق توافق حاصل شده با نیروی انتظامی، کلیه اعضای سازمان نظام پزشکی کشور که متقاضی دریافت تجهیزات دفاع شخصی هستند، پس از تایید صلاحیت آنان در خصوص سلامت روانی و عدم اعتیاد و سوء پیشینه کیفری و انتظامی توسط سازمان نظام پزشکی، این تجهیزات را دریافت می کنند".

این تصمیم حدود دو ماه پس از آن اعلام شده است که دو پزشک ایرانی در برابر مطب خود مورد سوء قصد قرار گرفته و کشته شدند.

دکتر عبدالرضا سودبخش، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران روز ۳۰ شهریور امسال و کمتر از ۲۴ ساعت بعد دکتر غلامرضا سرابی، متخصص داخلی و فوق تخصص قلب و عروق، در مقابل مطبشان در تهران هدف گلوله افراد ناشناس قرار گرفتند.

آقای سودبخش در دم کشته شد و آقای سرابی ساعاتی پس از حادثه در بیمارستان درگذشت.

بعضی از منابع خبری مخالفان دولت ایران، قتل دکتر سودبخش را به پرونده بازداشتگاه کهریزک مربوط دانستند و نوشتند که او تعدادی از زندانیانی را که مورد آزار جنسی قرار گرفته بودند معاینه کرده و اطلاعات خاصی درباره پرونده کهریزک داشته است.

مقامات ایران این موضوع را رد کردند و این قتل ها را "بی ارتباط به هم" و انگیزه آن را "شخصی" اعلام کردند.

چند روز پس از قتل دکتر سرابی، مقامات پلیس ایران از کشته شدن یکی از مظنونان به قتل او توسط نیروهای انتظامی در غرب ایران خبر دادند.

موضوع تجهیز پزشکان ایرانی به وسایل دفاع شخصی موضوع تازه ای نیست؛ بهمن ماه سال ۱۳۸۶ هم سازمان نظام پزشکی ایران با صدور اطلاعیه ای از پزشکان عضو این سازمان خواسته بود که برای تهیه "اسپری دفاع شخصی" یا گاز اشک آور به واحدهای این سازمان مراجعه کنند.

در اطلاعیه این سازمان که در نشریه "نظام پزشکی" ارگان نظام پزشکی ایران چاپ شد، از پزشکان خواسته شده بود که برای دریافت گاز اشک آور اقدام کنند.

داشتن و استفاده از گاز اشک آور بر اساس دستورالعمل شورای عالی امنیت ملی ایران ممنوع است و پزشکان باید برای حمل آن، کارت مخصوص حمل را به همراه داشته باشند که از سوی سازمان نظام پزشکی صادر می شود.

چندی پیش حسن امامی رضوی، معاون درمان وزارت بهداشت خبر از مذاکراتی با پلیس ایران داده بود تا قرار دادی برای حضور نیروی پلیس در بیمارستان ها و مراکز درمانی منعقد شود.

بر این اساس قرار است بیمارستان ها هزینه ای را به نیروی انتظامی پرداخت کنند تا پلیس به صورت "غیر موظف" در بیمارستان ها حضور یابد.

مطالب مرتبط