ایران طی مانوری نظامی 'شبکه ضدکروز' را آزمایش می کند

سرتیپ احمد میقانی - عکس از خبرگزاری مهر
Image caption سرتیپ میقانی گفت که هدف این رزمایش هشدار به کشورهای متجاوز است

یک فرمانده ارتش ایران می گوید که در سال جاری چند مانور نظامی در حوالی مراکز حساس اتمی ایران برگزار شده است و به زودی نیز یک مانور سراسری از جمله برای محک زدن شبکه ضدکروز ایران انجام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر سرتیپ احمد میقانی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء روز یکشنبه گفت که در سال جاری در چند منطقه "فردو تهران، نطنز اصفهان، بوشهر و غرب کشور تمرین های تاکتیکی ... به صورت یک نبرد حقیقی" انجام شده است.

مرکز اصلی غنی سازی اورانیوم در ایران که محل کشمکش با غرب است در نطنز قرار دارد. ایران همچنین درحال ساخت یک مرکز زیرزمینی دیگر برای تولید اورانیوم غنی شده در فردو در نزدیکی قم بوده است که وجود آن سپتامبر 2009 فاش شد. ایران راکتوری برای تولید برق در بوشهر دارد که به زودی فعال خواهد شد.

احمد میقانی گفت که وظیفه قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء حفاظت از قلمرو هوایی ایران است و این تمرین ها در همین رابطه انجام می شود.

این فرمانده ارتش یکی از اهداف رزمایش جدید را آمادگی برای مقابله با موشک های کروز عنوان کرد: "با توجه به اینکه موشک های کروز در ارتفاع پایین پرواز می کنند برای آنها شبکه ضدکروز را طراحی کرده ایم و سامانه های خود را بر این اساس مستقر نموده ایم و اساسا یکی از اهداف رزمایش ارزیابی شبکه ضدکروز در کشور است به طوری که با حجم آتش توپ های 23 میلیمتری 8 لول که به صورت شبکه ای کنار هم چیده می شوند می توانیم با موشک های کروز دشمن مقابله کنیم."

به گفته او رزمایش "مدافعان آسمان ولایت 3" جزو برنامه های سالانه قرارگاه خاتم الانبیا است اما برای اولین بار به صورت سراسری انجام خواهد شد.

او گفت: "این رزمایش برای نخستین بار در جغرافیای کل کشور برگزار می شود ضمن اینکه این رزمایش به صورت دو سویه و به مدت پنج روز از مورخه سه شنبه هفته جاری (25 آبان) به طور همزمان در سراسر کشور انجام می شود."

این مانور درحالی انجام خواهد شد که مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران همچنان ادامه دارد. قرار است نمایندگان ایران و گروه 1+5 (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) به زودی در این مورد مذاکره کنند.

اما آمریکا و اسرائیل که برنامه اتمی ایران را دارای اهداف نظامی می دانند، اصرار دارند که هرگز احتمال توسل به گزینه نظامی را برای ضربه زدن یا نابود کردن این برنامه مردود نمی دانند. ایران می گوید که برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

در ماه های اخیر مقام های ایرانی هشدار داده اند که اگر به ایران حمله شود جنگ از منطقه ایران فراتر خواهد رفت که ظاهرا اشاره ای به حمله تلافی جویانه به اسرائیل یا اهداف آمریکا در منطقه است. اما سیاستمداران آمریکایی تاکید کرده اند که ایران باید توانایی این کشور در توسل به گزینه نظامی را جدی بگیرد.

رزمایش جدید نظامی تحت عنوان "مدافعان آسمان ولایت 3" نیز برای مقابله با چنین حملات بالقوه ای برنامه ریزی شده است.

سرتیپ میقانی گفت که این رزمایش سه مرحله دارد که مرحله سوم آن آزمایش سامانه های زمین به هوا برای مقابله با حمله "حجم انبوه" هواپیماهای بدون سرنشین و با سرنشین با موشک های کروز است.

او گفت که در این مانور یک توپخانه جدید هشت لول با گلوله 23 میلیمتری که مجهز به "اکتروآپتیک" است آزمایش خواهد شد.

ایران در سال های اخیرا در جهت تقویت سیستم های دفاع ضدهوایی در اطراف مراکز اتمی خود گام برداشته است با این حال موفق نشد روسیه را راضی به تحویل سیستم اس-۳۰۰ کند. اس-۳۰۰ یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی در جهان است که می تواند ۱۰۰ هدف را در آسمان ردیابی کند.

این درحالی است که روسیه برای فروش آنها با ایران قرار داد بسته بود اما بعدا از اجرای آن صرفنظر کرد.

آقای میقانی گفت که ایران درحال تکمیل مراحل نهایی ساخت سامانه های برد بلند ضدهوایی است.

او گفت که این سامانه از اس-۳۰۰ الگوبرداری نشده بلکه "مشخصات بهترین سامانه های موشکی برد بلند را از کل دنیا جمع آوری کرده ایم و ساخت آن را شروع کرده ایم که به زودی خبرهای خوبی خواهیم داشت."

این فرمانده ارتش همچنین به مانورهای نظامی اسرائیل اشاره کرد اما گفت "آنها در قد و قواره ای نیستند که بتوانند تهدیدی برای ما محسوب شوند" و افزود که اسرائیل در درگیری با حزب الله لبنان که آن را "جلوه ای از قدرت" ایران خواند ناکام مانده است.

سرتیپ میقانی گفت که پیام این رزمایش برای مردم منطقه صلح و دوستی و برای کشورهای متجاوز نشان دادن "شدت و غلظت" توان نظامی ایران است.

مطالب مرتبط