به روز شده:  12:57 گرينويچ - دوشنبه 15 نوامبر 2010 - 24 آبان 1389

تحریم ایران

متکی: سوء تفاهم بین ایران و نیجریه رفع شده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وزیر امور خارجه ایران از "رفع سوء تفاهم" با نیجریه در مورد کشف محموله اسلحه مرتبط با ایران در آن کشور خبر داده است.

روز دوشنبه، 24 آبان (15 نوامبر)، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران که در یک نشست خبری شرکت داشت، با اشاره به سفر اخیر خود به نیجریه، گفت که در پی مذاکراتی که با مقامات آن کشور صورت داد، سوء تفاهمی که بر سر کشف محموله سلاح ایران در نیجریه پدید آمده بود، رفع شده است.

روز 26 اکتبر، گزارش شد که ماموران امنیتی نیجریه در جریان بازرسی محموله های یک کشتی تجاری، سیزده کانتینر حاوی اسلحه و مواد منفجره را در بندر آپاپا، در شهر لاگوس، کشف کرده اند.

مقامات نیجریه ای گفتند که این محموله در بنادر ایران در یک کانتینر با برچسب مواد ساختمانی بارگیری شده بود و صاحب آن یک بازرگان ایرانی بوده که نام او در فهرست افراد مشمول تحریم های بین المللی دیده نمی شد.

برخی منابع خبری گفتند که تشکیلات امنیتی نیجریه مسیر حرکت کشتی حامل این محموله را برای مدتی پیگیری کرده و از ورود آن به بنادر این کشور پیشاپیش آگاهی داشتند اما این گزارش ها رسما تایید نشد.

آقای متکی در مورد سفر خود به نیجریه و ملاقات با آجومو گوبیا، وزیر امور خارجه آن کشور در روز پنجشنبه هفته گذشته، گفت که این سفر در ادامه دیدار از چند کشور غرب آفریقا صورت گرفت و در جریان آن روابط دو جانبه مورد بررسی قرار گرفت.

تسلیحات کشف شده

ایران مقصد اسلحه کشف شده در بنادر نیجریه را رسما مشخص نکرده است

وزیر خارجه ایران در مورد محموله تسلیحات کشف شده در نیجریه گفت که این محموله حامل سلاح های متعارف دفاعی بوده و توسط یک شرکت خصوصی به یکی از کشورهای غرب آفریقا فروخته شده بود.

آقای متکی گفت که مسیر انتقال این محموله از طریق نیجریه بود اما ارتباطی به این کشور نداشته است. وزیر خارجه ایران مقصد نهایی آن را مشخص نکرد و در مورد دلیل بارگیری آن در کانتینرهایی با برچسب غیرواقعی هم توضیحی نداد.

وی گزارش های مربوط به دست داشتن مقامات جمهوری اسلامی در ارسال این محموله را هم نادرست دانست و گفت "القائات اخیر را برخی دشمنان روابط ایران و نیجریه صورت داده بودند که شاید این محموله در ارتباط با نیجریه باشد که خوشبختانه برای مسئولان و مقامات نیجریه تقریبا مشخص شده که ارتباطی به نیجریه نداشته است."

وزیر خارجه ایران گفت که این محموله تسلیحاتی همزمان با برگزاری مراسم سالگرد استقلال نیجریه کشف شد که مقاماتی از کشورهای مختلف جهان در آن حضور داشتند و در جریان آن، برخی اقدامات تروریستی هم روی داد.

روابط با نیجریه - لغو بازی دوستانه

آقای متکی دست داشتن دیپلمات های ایرانی در نقل و انتقال این محموله تسلیحاتی را تکذیب کرد و گفت که فرد ایرانی مرتبط با این ماجرا برای چند ماه به عنوان نماینده یک شرکت خصوصی در نیجریه حضور داشت و در استخدام یک شرکت خصوصی بود و ارتباطی با سفارت جمهوری اسلامی در نیجریه نداشته است.

وزیر خارجه نیجریه

احتمال دارد وزیر خارجه نیجریه کشف محموله تسلیحاتی را به سازمان ملل گزارش کند

اظهارات آقای متکی در مورد "رفع سوء تفاهم" با نیجریه در پی سفر یک روزه او به نیجریه در هفته گذشته و ملاقات با وزیر خارجه آن کشور ایراد می شود که، به گزارش برخی منابع خبری نیجریه، مانع از بروز یک بحران جدی در روابط با جمهوری اسلامی شد.

گفته شده است که وزیر خارجه ایران در پایان این سفر دو شهروند ایرانی مرتبط با این محموله تجاری را نیز با خود به تهران برده است.

آقای متکی در نشست خبری روز دوشنبه، روابط با نیجریه را با اهمیت توصیف کرد و گفت که قرار است وزیر خارجه آن کشور به زودی به تهران سفر کند و افزود که کمیسیون اقتصادی مشترک دو کشور نیز در آینده نزدیک برگزار خواهد شد.

وی افزود که سفیر جدید ایران نیز به زودی به نیجریه اعزام می شود تا فرصت های جدیدتری را برای همکاری بین دو کشور فراهم آورد.

در عین حال، روز دوشنبه، خبرگزاری نیجریه گزارش کرد که ممکن است وزیر خارجه این کشور، که برای شرکت در یک جلسه مربوط به سودان به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک سفر می کند، موضوع انتقال محموله تسلیحاتی از جمهوری اسلامی را به اطلاع کمیته سازمان ملل برای نظارت بر تحریم ایران برساند.

تیم ملی نیجریه

بازی تیم ملی نیجریه در برایر ایران لغو شده است

قطعنامه های تحریم ایران، که به تصویب شورای امنیت رسیده، شامل منع فروش تسلیحات سنگین به ایران است و مقامات نیجریه ای گفته اند که ارتباط ارسال این محموله تسلیحاتی با مصوبات شورای امنیت را در دست بررسی دارند.

قطعنامه شورای امنیت همچنین به کشورهای عضو اجازه می دهد به منظور حصول اطمینان از اجرای تحریم های بین المللی علیه ا یران، به بازرسی کشتی ها و محموله های تجاری به مقصد این کشور بپردازند که این بخش از قطعنامه واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی و تهدید آنان به اقدامات تلافی جویانه در برابر چنین اقدامی را در پی داشته است.

پس از کشف محموله اسلحه ایرانی در نیجریه، خبرگزاری های بین المللی به گمانه زنی در مورد مقصد نهایی آن پرداختند و احتمال ارسال این محموله برای گروه فلسطینی حماس و یا شورشیان طالبان در افغانستان را مطرح کردند اما مقامات اسرائیلی و افغان این گزارش ها را تایید نکرده اند.

دولت اسرائیل از جمهوری اسلامی به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی تسلیحات برای گروه حماس نام می برد اما دولت ایران همواره تاکید داشته که تنها از لحاظ سیاسی از این گروه حمایت می کند.

جمهوری اسلامی همچنین اتهام برخی مقامات غربی در مورد کمک تسلیحاتی به گروه طالبان در افغانستان را همیشه تکذیب کرده و بر حمایت خود از دولت آن کشور تاکید نهاده است.

درخبری دیگر در مورد روابط ایران و نیجریه، روز دوشنبه سایت خبرآنلاین گزارش کرد که فدراسیون فوتبال نیجریه با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران، اعلام کرده است که نمی تواند در بازی دوستانه در برابر تیم ملی فوتبال ایران در روز چهارشنبه شرکت کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.