روزنامه جمهوری اسلامی: رفسنجانی از 'موزه عبرت' حذف شد

اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption مدافعان دولت اخیرا حملات جدیدی را علیه اکبر هاشمی و برخی نزدیکانش آغاز کرده اند

روزنامه اصولگرای "جمهوری اسلامی" از حذف تصویر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، از میان تصاویر زندانیان سیاسی معروف حکومت پهلوی در موزه "عبرت" خبر داد.

این روزنامه امروز ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) نوشت: "این روزها بازدید کنندگان موزه عبرت در ویترین‌های نصب شده در ورودی این موزه شاهد تغییر و برداشتن تصویر و عکس‌های بازسازی شده شکنجه تعدادی از رهبران انقلاب اسلامی ایران از جمله آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و قرار گرفتن تصاویر بازدید افرادی که هیچ ربطی با مبارزات ضد شاهنشاهی ندارند هستند."

موزه عبرت تهران، در محل "کمیته مشترک ضد خرابکاری" ساواک و شهربانی پیش از انقلاب قرار دارد که در آن، علاوه بر نمایش مجسمه هایی از وضعیت زندانیان این محل، اسامی و عکس‌های بازداشت شدگان کمیته مشترک در معرض بازدید مردم قرار گرفته است.

یک روز پیش حبیب الله عسگراولادی از چهرهای شاخص اصولگرایان، با انتقاد از افزایش فشارها بر اکبر هاشمی رفسنجانی، گفته بود: "برخی سخت گیری هایی که در مورد آیت الله هاشمی رفسنجانی انجام می دهند، [برای این است که] می خواهند ایشان را شهروندی بی شناسنامه کنند که نباید این طور باشد."

در روزهای اخیر، تعدادی از حامیان دولت خواستار برخورد قضایی با مهدی هاشمی، فرزند رئیس مجلس خبرگان، در صورت بازگشت او به ایران شده اند؛ اقدامی که مخالفان دولت آن را نوعی زمینه سازی برای برخورد با اکبر هاشمی رفسنجانی می دانند.

"چند بار باید از طریق مخالفت با هاشمی نان خورد؟"

در یکی از جدیدترین حملات به مهدی هاشمی، امروز نشریه "صبح صادق" ارگان دفتر سیاسی سپاه پاسداران در مقاله ای به قلم یدالله جوانی رئیس این دفتر نوشت: "به طور قطع اگر او از کشور خارج نشده بود، به دلیل نقشی که در حوادث و اغتشاشات پس از انتخابات داشت، حتماً در فهرست کسانی قرار می گرفت که بازداشت و محاکمه شدند."

این نشریه با متهم دانستن پسر آقای هاشمی رفسنجانی به مواردی از قبیل "جاسوسی و فساد اقتصادی و سیاسی"، بازنگشتن او به کشور برای پاسخگویی به این اتهامات را نشان دهنده بی توجهی "وی و خانواده اش" به قانون دانست. از سوی دیگر، امروز عماد افروغ نماینده مجلس هفتم در مصاحبه با روزنامه "خبر" در انتقاد از رفتار رئیس جمهوری و هواردارانش گفت: "آقای هاشمی متهم می شود اما هیچ سندی در اثبات اتهام ایشان رو نمی شود. این نشان می دهد که قرار است ما با مخالفت آقای هاشمی به نان و نوایی برسیم."

وی افزود: "آخر چند بار باید از طریق مخالفت با آقای هاشمی نان خورد؟ یک بار از این طریق بر سر کار آمدید. خوب، اگر پرونده ای داشتید، رو می کردید... اما نمی توانید پرونده ای رو نکنید و چهار سال بعد دوباره با همان حرف ها بیایید."

آقای افروغ در مصاحبه خود، به انتقاد از جریانی پرداخت که "به نام نقد آقای هاشمی، شخصیت ایشان را تخریب می کند، گذشته ایشان را نادیده می گیرد و از مخالفت با ایشان فرصتی برای خودش می سازد".

در همین ارتباط، روزنامه جمهوری اسلامی نیز در ادامه خبر خود راجع به حذف عکس اکبر هاشمی رفسنجانی، از قول برخی بازدید کنندگان موزه عبرت نوشته است: "حذف عکس بزرگانی که شناسنامه انقلاب اسلامی هستند از موزه عبرت، نمی‌تواند آنها را از تاریخ مبارزات ملت ایران حذف کند".

مطالب مرتبط