سفر محمد جواد لاریجانی به آمریکا درباره قطعنامه حقوق بشر

Image caption آقای لاریجانی در راس یک هیات بلندپایه به آمریکا سفر کرده است

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی، در نیویورک از پیش نویس قطعنامه ای که در یکی از کمیته های مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره وضع حقوق بشر در ایران مطرح شده، انتقاد کرده است.

کمیته "اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی" مجمع عمومی که به کمیته سوم شهرت دارد، پیش نویس قطعنامه ای درباره اوضاع حقوق بشر در ایران را در دست بررسی دارد و به زودی آنرا به رای می گذارد.

بنا بر گزارش وب سایت ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، آقای لاریجانی تلاش کشورهای غربی برای محکوم کردن عملکرد حقوق بشر ایران در مجمع عمومی را "سو استفاده سیاسی و به منظور انحراف تعامل و همکاری سازنده با شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد" توصیف کرده است.

پیش نویس قطعنامه ای که در کمیته سوم مجمع عمومی علیه ایران مطرح شده، هنوز به طور رسمی در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

این کمیته، سالانه وضع حقوق بشر در سه کشور ایران، برمه و کره شمالی را بررسی می کند.

اکثر کشورهای عضو این کمیته در نوامبر گذشته قطعنامه ای را علیه ایران به تصویب رساندند که در آن "نگرانی عمیق خود را در مورد نقض جدی حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران" اعلام کردند.

این قطعنامه سپس از کمیته سوم به مجمع عمومی سازمان ملل متحد فرستاده شد و در ماه دسامبر توسط این مجمع به تصویب رسید.

هادی قائمی سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران که در نیویورک فعالیت می کند، روز دوشنبه (۱۵ نوامبر) به بی بی سی فارسی گفت که محمد جواد لاریجانی با هدف جلوگیری از تصویب قطعنامه تازه در کمیته سوم مجمع عمومی به مقر اصلی سازمان ملل متحد سفر کرده است.

او گفت: "امسال از آنجایی که هیچ گونه علائمی از بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران مشاهده نشده، احتمال تصویب این قطعنامه بسیار بالاست."

این در حالیست که دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، جمهوری اسلامی را پرچمدار حقوق بشر در دنیا توصیف می کند.

آقای لاریجانی در اواسط ماه فوریه در شورای حقوق بشر در ژنو سوئیس حاضر شد و از عملکرد جمهوری اسلامی در عرصه حقوق بشر دفاع کرد.

ایران در ماه آوریل امسال درخواست عضویت در این شورا را در پی مخالفت شدید گروه های مدافع حقوق بشر و کشورهای غربی، پس گرفت.

محمد جواد لاریجانی در تازه ترین واکنش به اقدام کمیته سوم مجمع عمومی در بررسی وضع حقوق بشر در ایران، این اقدام را زیر سوال بردن جایگاه شورای حقوق بشر ارزیابی کرده است.

او گفت: "امروز جوامع غربی مملو از تبعیض، اسلام هراسی و مجازات ها و دستگیری های غیرقانونی و بازجویی های همراه با شکنجه هستند که همه را به بهانه حفظ امنیت و مبارزه با تروریسم سرپوش می گذارند."

اما سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران این اظهارات دبیر ستاد حقوق بشر ایران که قطعنامه های ارکان سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر با انگیزه سیاسی علیه ایران صادر می شود را رد می کند.

هادی قائمی به بی بی سی فارسی گفت: "فقط این که بگویند که این (اقدام) یک غرض سیاسی از سوی کشورهای غربی است دردی را دوا نمی کند و به موضوعاتی که مطرح می شود جوابی نمی دهد."

این فعال حقوق بشر گفت که آقای لاریجانی باید "درباره بیش از ۵۰۰ نفر زندانی سیاسی عقیدتی، در مورد اعدام های وسیعی که ایران را انگشت نما کرده، در مورد قوانین تبعیض آمیز و دیگر مواردی که این قطعنامه به آن اشاره می کند" پاسخ دولت ایران را بیان کند.

کمیته سوم مجمع عمومی در قطعنامه سال گذشته اش اعلام کرده بود که به بررسی وضع حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد داد.

در قطعنامه سال گذشته نسبت به مواردی از جمله " شدت گرفتن میزان اعدام ها در ماه های پس از انتخابات"، " محدودیت ها و موانع شدید برای آزادی مذهب و اعتقاد" و "بازداشت، سرکوب توام با خشونت و محکوم کردن زنانی که خواستار حق تجمع مسالمت آمیز هستند" ابراز نگرانی شده بود.

این کمیته از ایران خواسته بود که با اعزام یک نماینده ویژه سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر به این کشور موافقت کند.