دیدار خانواده‌های زندانیان سیاسی با گروهی از نمایندگان مجلس ایران

زندانیان انتخاباتی
Image caption خانواده های دستگیر شدگان بعد از انتخابات ریاست جمهوری می گویند که بستگان زندانیشان مورد شکنجه قرار می گیرند

داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس ایران، از دیدار خانواده های جمعی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات با اعضای این فراکسیون خبر داد.

آقای قنبری امروز ۲۵ آبان (۱۶ نوامبر) در مصاحبه با سایت پارلمان نیوز، ارگان جناح اقلیت مجلس، از نگرانی شدید خانواده های ملاقات کننده با نمایندگان خبر داد.

او گفت که آنها ضمن اشاره به فشار های روانی زیادی که به زندانیان وارد می شود، گفته اند:"به بسیاری از زندانیان که مشکلات جسمی دارند اجازه مداوا داده نمی شود."

این اظهارات در شرایطی منتشر می شود که احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، چند روز پیش با انتقاد از فعالیت سیاسی زندانیان امنیتی در دوران مرخصی، خواستار سخت گیری بیشتر نسبت به این زندانیان و عدم اعطای مرخصی به آنها شده بود.

خانواده های دستگیر شدگان بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران، در اواخر شهریورماه نیز در دیدار با اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به انتقاد از نحوه رفتار با بستگان زندانی خود پرداخته بودند.

در جریان این دیدار، آقای هاشمی رفسنجانی قول داده بود که خواسته های خانواده های زندانیان را با رهبر ایران در میان بگذارد؛ هرچند تعدادی از این خانواده ها بعدا گفتند که تغییر مثبتی در وضعیت زندانیان به وجود نیامده است.

با گذشت یک ماه و نیم از آن دیدار، امروز سخنگوی جناح اقلیت مجلس از خواست خانواده بازداشت شدگان برای تعیین تکلیف وضعیت بستگان خود خبر داده و افزوده است: "با اینکه بیش از یک سال از انتخابات خرداد سال ۸۸ می گذرد، اما هنوز حکمی برای بسیاری از بازداشت شدگان صادر نشده است و درخواست خانواده های این زندانیان از فراکسیون خط امام این بود که وضعیت زندانیان را به اطلاع مراجع قانونی برسانند و پیگیر حل مسائل و مشکلات آنها باشند."

بیش از دو هفته پیش، چند سازمان حقوق بشری بین المللی -عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر، فدراسیون جهانی حقوق بشر، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران و پروژه ائتلاف دمکراسی- طی بیانیه ای خواستار اقدام مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای رسیدگی به "بحران حقوق بشر" در ایران شده بودند.

جمهوری اسلامی ایران اتهام بدرفتاری با زندانیان سیاسی را رد می کند و انتقادهای داخلی و خارجی از وضعیت حقوق بشر را دارای اهداف سیاسی می داند.

مطالب مرتبط