دیدار روسای جمهوری ایران و آذربایجان در حاشیه اجلاس دریای خزر

کشورهای حاشیه دریای خزر
Image caption کشورهای حاشیه دریای خزر هنوز بر سر تقسیم این دریا به توافق نرسیده اند

محمود احمدی نژاد و الهام علی اف، روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان پیش از نشست سران کشورهای حاشیه دریای خزر در باکو با یکدیگر دیدار کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری ها، امروز چهارشنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر)، آقای احمدی نژاد پس از این دیدار روابط بین این دو کشور را به نفع کل کشورهای منطقه دانست و گفت: "تهران و باکو در مورد مسائل منطقه ای و بین المللی دیدگاه های مشترکی دارند و باید در مجامع جهانی در کنار یکدیگر باشند."

او با اشاره به این که هیچ عاملی نمی تواند خللی در روابط بین دو کشور ایجاد کند، اظهار امیدواری کرد که "توافقات به دست آمده بین دو کشور به سرعت اجرایی شود و حجم مناسبت بین آن ها نیز ارتقا پیدا کند."

الهام علی اف نیز با روبه گسترش خواند روابط دو کشور گفت که ایران و آذربایجان باید نقش خود در منطقه را پر رنگ تر کنند.

رئیس جمهوری آذربایجان، سفر رئیس جمهوری ایران به باکو را بسیار پر معنا و با نتیجه خواند و گفت: "همبستگی ایران و آذربایجان به حل مسائل منطقه ای کمک خواهد کرد."

اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر

کشورهای حاشیه دریای خزر از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پیدایش کشورهای تازه در حاشیه این دریا، درگیر مذاکرات در مورد نحوه تقسیم منابع آن از جمله ذخایر نفت و گاز بوده اند که تاکنون به نتیجه نرسیده است.

بر اساس توافقنامه ای که روسیه با جمهوری های تازه استقلال یافته پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی داشت، این جمهوری ها متعهد به اجرای توافق نامه های دوران ایران و شوروی درباره دریای خزر شده بودند.

توافق دیگری که میان ۵ کشور ساحلی دریای خزر صورت گرفت، لزوم موافقت هر ۵ کشور ساحلی با تمام تصمیم هایی بود که درباره رژیم حقوقی دریای خزر گرفته می شود.

اما پس از آنکه روسیه، قزاقستان و جمهوری آذربایجان با تشویق روسیه توافق های دو و سه جانبه ای درباره سواحل خود امضا کردند، عملا توافق کشورهای ساحلی درباره ضرورت حضور همه کشورها در گفت و گوهای مربوط به این دریا شکسته شد.

بااین حال ۵ کشور ساحلی با تشکیل کارگروه هایی که تاکنون جلسات منظمی در پایتخت کشورهایشان برگزار کرده اند، تلاش کرده اند که ارتباطات خود را برای رسیدن به توافقی درباره استفاده از بستر دریا و منابع زیرین آن، ادامه دهند.

تاکنون رهبران و روسای جمهوری ۵ کشور ساحلی دریای خزر یک بار در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان و یک بار در تهران جلسه تشکیل داده اند، اما سال گذشته گردهمایی سران این کشورها در قزاقستان به صورت غیر رسمی برگزار شد که از ایران برای شرکت در آن دعوت نشد.

سردی روابط ایران و روسیه

این اجلاس اولین رود رویی دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران پس از موضع گیری دو کشور علیه یکدیگر بر سر برنامه هسته ای ایران و عدم تحویل سیستم دفاع موشکی اس- ۳۰۰ از طرف روسیه است.

شهریور سالجاری خورشیدی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که کشور او براساس قطعنامه شماره ۱۹۲۹ مصوب شورای امنیت نمی تواند به قرارداد تحویل موشک های اس ۳۰۰ به ایران عمل کند.

او گفته بود که شورای امنیت سازمان ملل متحد فروش اینگونه اقلام را به ایران ممنوع کرده و روسیه ناچار است به این امر گردن نهد.

روسیه از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بود که به آخرین قطعنامه تحریمی علیه ایران که در خرداد ماه سالجاری تصویب شد، رای مثبت داد.

پس از آن بود که محمود احمدی نژاد موضعگیری دمیتری مدودوف، رئیس جمهوری روسیه در حمایت از تشدید تحریم های بین المللی مورد نظر کشورهای غربی علیه ایران را "مشکل" خواند و گفت " نباید ببینیم که همسایه ما در مواقع حساس در کنار کسانی قرار می گیرد که سی سال است با همه توان علیه ملت ما دشمنی کرده اند."

بنا به خبر خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آگاه روسی، فردا دمیتری مدودف از محمود احمدی نژاد خواهد خواست که ایران مذاکرات خود درباره برنامه هسته ای ایران را از سر بگیرد.

مطالب مرتبط