مانور نظامی ایران در زمینه دفاع از تاسیسات اتمی آغاز شد

عکس آرشیوی از موشک نور که در رزمایش ماه مه در جنوب ایران آزمایش شد
Image caption عکس آرشیوی از موشک نور که در رزمایش ماه مه در جنوب ایران آزمایش شد

تلویزیون ایران گزارش داده است که یک رشته مانورهای نظامی دفاع هوایی برای نمایش توانایی های کشور در حفاظت از تاسیسات اتمی اش در برابر حملات احتمالی خارجی شروع شده است.

به گزارش وبسایت خبری تلویزیون ایران، امیرسرتیپ حمید ارژنگی سخنگوی "رزمایش مدافعان آسمان ولایت 3" روز سه شنبه گفت که این تمرین ها با هدف "بهبود آمادگی رزمی" ایران انجام می شود و برای پنج روز ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس سرتیپ ارژنگی در یک کنفرانس خبری همچنین از ردیابی "هواپیماهای شناسایی دشمن" سخن گفت با این حال روشن نیست که اشاره او به هواپیماهای واقعی یا فرضی بوده است.

او گفت: "از همان نیمه شب گذشته دستور آماده باش به نیروی شرکت کننده در این رزمایش ابلاغ شد و در همان دقایق اولیه که هواپیماهای دشمن جهت انجام عملیات شناسایی به منطقه ورود پیدا کرده بودند، توسط سامانه های راداری و دیده بانی کشف و گزارش آن به قرارگاه مرکزی (خاتم الانبیا) اعلام شد."

او گفت که در پی این حادثه در ساعت 5 بامداد به وقت محلی همه سیستم های موشکی ارتفاع پست، متوسط و بلند فعال شد. این مقام جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

در گزارش وبسایت تلویزیون ایران به نقل از سرتیپ احمد میقانی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا که مسئول برگزاری این رزمایش است آمده است: "این رزمایش نظامی گسترده... آمادگی مقابله با تهدیدهای احتمالی علیه آسمان ایران و نقاط پرجمعیت و حساس و مراکز اتمی را افزایش خواهد داد."

سرتیپ ارژنگی نیز گفت که در جریان مانور روز سه شنبه، سامانه پدافند هوایی در تاسیسات اتمی سراسر کشور فعال شد.

به گفته او نیروهای ایرانی با موفقیت مانع رسیدن هواپیماهای فرضی دشمن به مراکز اتمی و صنعتی شدند.

ایران گفته است که در جریان این رزمایش یک رادار ساخت داخل با برد 2900 کیلومتر را پرده برداری می کند.

سپاه پاسداران پیشتر گفته بود که در سال جاری چند مانور نظامی در حوالی مراکز حساس اتمی ایران برگزار شده است.

ایران در سال های اخیرا در جهت تقویت سیستم های دفاع ضدهوایی در اطراف مراکز اتمی خود گام برداشته است.

سرتیپ میقانی روز یکشنبه گفته بود که در سال جاری در چند منطقه "فردو تهران، نطنز اصفهان، بوشهر و غرب کشور تمرین های تاکتیکی ... به صورت یک نبرد حقیقی" انجام شده است.

مرکز اصلی غنی سازی اورانیوم در ایران که محل کشمکش با غرب است در نطنز قرار دارد. ایران همچنین درحال ساخت یک مرکز زیرزمینی دیگر برای تولید اورانیوم غنی شده در فردو در نزدیکی قم بوده است که وجود آن سپتامبر 2009 فاش شد. ایران راکتوری برای تولید برق در بوشهر دارد که به زودی فعال خواهد شد.

او همچنین یکی از اهداف مانور هفته جاری را آزمایش کردن یک سیستم موشکی ضدکروز عنوان کرده بود.

او گفت: "با توجه به اینکه موشک های کروز در ارتفاع پایین پرواز می کنند برای آنها شبکه ضدکروز را طراحی کرده ایم و سامانه های خود را بر این اساس مستقر نموده ایم و اساسا یکی از اهداف رزمایش ارزیابی شبکه ضدکروز در کشور است به طوری که با حجم آتش توپ های 23 میلیمتری 8 لول که به صورت شبکه ای کنار هم چیده می شوند می توانیم با موشک های کروز دشمن مقابله کنیم."

این مانور درحالی انجام می شود که مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران همچنان ادامه دارد. قرار است نمایندگان ایران و گروه 1+5 (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) به زودی در این مورد مذاکره کنند.

اما آمریکا و اسرائیل که برنامه اتمی ایران را دارای اهداف نظامی می دانند، اصرار دارند که هرگز احتمال توسل به گزینه نظامی را برای ضربه زدن یا نابود کردن این برنامه مردود نمی دانند. ایران می گوید که برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

در ماه های اخیر مقام های ایرانی هشدار داده اند که اگر به ایران حمله شود جنگ از منطقه ایران فراتر خواهد رفت که ظاهرا اشاره ای به حمله تلافی جویانه به اسرائیل یا اهداف آمریکا در منطقه است. اما سیاستمداران آمریکایی تاکید کرده اند که ایران باید توانایی این کشور در توسل به گزینه نظامی را جدی بگیرد.

مطالب مرتبط