ایران خشونت ماموران امنیتی علیه دیپلمات‌های فرانسوی را تکذیب کرد

مهمانپرست
Image caption مهمانپرست: پلیس دیپلماتیک علیه حضور برخی اشخاص در مراسم هشدار داده بود

ایران اعتراض دولت فرانسه به رفتار خشونت آمیز ماموران امنیتی با کارمندان سفارت فرانسه در تهران را رد کرده است.

شبکه خبری انگلیسی زبان پرس تی وی، متعلق به دولت ایران، روز چهارشنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) گزارش داد که رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور، "این ادعای مقامات فرانسوی را رد کرد که ماموران امنیتی علیه پرسنل دیپلماتیک سفارت فرانسه در تهران دست به خشونت زده اند."

آقای مهمانپرست در مصاحبه با این شبکه تلویزیونی گفته است که حادثه مورد نظر مقامات فرانسوی، به برگزاری یک مراسم فرهنگی در سفارت فرانسه در تهران ارتباط داشته است.

به گفته وی، این ماجرا باعث شد تا کارمندان سفارت در این مورد ابراز نگرانی و شکایت کنند، اما مساله اکنون حل و فصل شده است.

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پی احضار سفیر جمهوری اسلامی در پاریس به وزارت امور خارجه آن کشور در روز ۱۴ نوامبر منتشر می شود.

مقامات وزارت خارجه فرانسه در ملاقات با سفیر ایران، نسبت به حادثه ای که در برابر در ورودی اقامتگاه سفیر فرانسه در تهران روی داده بود اعتراض کردند.

وزارت امور خارجه فرانسه روز سه شنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده بود که در روز یکشنبه این هفته، ماموران امنیتی ایران که هویتشان مشخص نبود، ورودی اقامتگاه سفیر فرانسه در تهران را هنگام ورود میهمانان سفیر مسدود کردند.

هشدار پلیس دیپلماتیک

به نظر می رسد که منظور وزارت امور خارجه فرانسه، اقدام گروهی از ماموران لباس شخصی جمهوری اسلامی در ممانعت از ورود برخی از مهمانان ایرانی سفیر فرانسه به داخل اقامتگاه و بازداشت تعدادی از آنان بوده است.

Image caption وزارت خارجه فرانسه رفتار ماموران امنیتی را مغایر تعهدات دیپلماتیک ایران دانسته است

وزارت امور خارجه فرانسه همچنین از برخورد تهدید آمیز ماموران با یکی از دیپلمات های فرانسوی در این ماجرا خبر داده و به آن اعتراض کرد.

به گفته مقامات فرانسوی، نحوه رفتار ماموران امنیتی در این ماجرا با تعهدات جمهوری اسلامی در مورد رعایت موازین و شئون دیپلماتیک مغایرت داشته است.

خبرگزاری فرانسه در مورد این واقعه به نقل از یک منبع آگاه، که از او نام نبرده، نوشته است که افراد بازداشت شده میهمانانی بودند که برای شرکت در "شب موسیقی ایرانی" به اقامتگاه برنار پولتی، سفیر فرانسه در جمهوری اسلامی دعوت شده بودند.

به گزارش پرس تی وی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که "پلیس دیپلماتیک ایران پیشتر در مورد حضور بعضی اشخاص در این مراسم هشدار داده بود."

این گزارش، در مورد هویت این اشخاص و دلیل هشدار پلیس دیپلماتیک درباره حضور آنان در میهمانی سفیر فرانسه توضیحی نداده است.

مقامات فرانسوی گفته اند که ماموران پلیس مستقر در برابر اقامتگاه سفیر، در برابر اقدامات افراد لباس شخصی واکنشی از خود نشان ندادند.

مطالب مرتبط