احمدی نژاد: ناتو را خطری برای ایران نمی‌دانیم

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد بار دیگر خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی حملات ۱۱ سپتامبر شد

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران تصمیمات و اقدامات ناتو را بی ارزش خواند و گفت که کشورهای عضو ناتو نمی‌توانند آسیبی به ایران برسانند.

آقای احمدی نژاد امروز پنجشنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) در یک کنفرانس خبری در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، در پاسخ به سئوالی در مورد احتمال استقرار سپر موشکی ناتو در ترکیه گفت: "دریافت سران ناتو از موقعیت جهان غلط است؛ دوره ای که مناسبات نظامی بتواند جهان را اداره کند گذشته و بنابراین سپر و دفاع و هواپیما و بمب اتم عملا از کار افتاده است".

او گفت که ناتو را خطری برای ایران نمی داند چرا که "اگر همه اعضای آن هم با هم جمع شوند، نمی توانند به ملت ما آسیب وارد کنند".

نخست وزیر ترکیه اخیرا و در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در مورد استقرار سپر دفاع موشکی ناتو در خاک کشورش با رئیس جمهوری آمریکا گفت و گو کرده بود.

کشورهای عضو پیمان ناتو می گویند که نگران موشک های دوربرد ایران هستند که بخش هایی از اروپا را در تیررس دارد.

قدرت های غربی ایران را متهم می کنند که در پی دستیابی به تکنولوژی سلاح اتمی است و با ترکیب این تکنولوژی با توانایی ساخت موشک های دوربرد و بالستیک می تواند امنیت جهان را به خطر اندازد.

اما آقای احمدی نژاد امروز گفت که قدرت ایران در شجاعت و عدالت طلبی است و با سپر دفاع موشکی نمی توان جلوی این قدرت را گرفت.

او گفت: "آنها با انسان و اندیشه انسانی رو به رو هستند و تحرکات نظامی شان برای ایران فاقد ارزش نظامی است".

آقای احمدی نژاد تصمیم گیران ناتو را "عقب مانده های سیاسی" خواند که نمی توانند در آینده جهان اثر بگذارند.

او با اشاره به تحرکات نظامی آمریکا پس از واقعه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، خواهان تشکیل یک گروه حقیقت یاب برای بررسی این واقعه شد و گفت: "به نظر من این حادثه بهانه ای شده است که جنایت هایی در منطقه ما صورت گیرد".

رئیس جمهوری ایران اوایل مهرماه هم در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که "اکثریت مردم آمریکا و ملت ها و سیاستمداران" عقیده دارند که حملات ۱۱ سپتامبر "توسط بخش هایی از دولت آمریکا و برای ایجاد تغییر در روند نزول اقتصاد آمریکا و سیطره او بر خاورمیانه و همچنین نجات رژیم صهیونیستی" انجام شده است.

این سخنان واکنش تند مسئولان دولت آمریکا را برانگیخت.

مطالب مرتبط