سازمان عفو بین الملل خواهان آزادی پنج وکیل بازداشتی در ایران شد

سازمان عفو بین الملل
Image caption سازمان عفو بین الملل در اعلامیه خود از تشدید سرکوب دگر اندیشان در ایران اظهار نگرانی کرده است

سازمان عفو بین الملل با انتشار نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران خواهان آزادی پنج وکیلی شد که هفته گذشته در این کشور بازداشت شدند.

بنا به گزارش سایت سازمان عفو بین الملل، این سازمان با ابراز نگرانی از بازداشت وکلای دستگیر شده اعلام کرده است: "بازداشت های خودسرانه، تهدید وکلا و سرکوب فعالان حقوق بشر در ایران پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری، تشدیده شده است."

سازمان عفو بین الملل در نامه خود خواهان اعلام دلایل بازداشت این پنج وکیل شده و از رئیس قوه قضائیه ایران خواسته است که نسبت به عدم شکنجه و بدرفتاری با آن ها در این مدت اطمینان دهد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز دوشنبه ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) خبر بازداشت پنج وکیل دادگستری را تائید کرد و گفت که سه تن از این وکلا در فرودگاه امام خمینی تهران و هنگام بازگشت از یک سفر خارجی و بعد از آن دو وکیل دیگر در شهر تهران بازداشت شده اند.

هاجر (سارا) صباغیان، مریم کرباسی و مریم کیان ارثی سه وکیل ایرانی روز شنبه هنگام بازگشت از ترکیه به ایران در فرودگاه تهران بازداشت شدند اما اسامی دو وکیل دیگری که دادستان تهران از بازداشت آنها خبر داد، مشخص نشده بود.

پس از آن بود که «کميته بين‌المللی وکلای مدافع حقوق بشر» در بیانیه ای اعلام کرد رزا قراچورلو و محمدحسين نيری دو وکیل دیگری هستند که بازداشت شده اند و هنوز از محل نگهداری آن‌ها اطلاعی در دست نيست.

آقای جعفری دولت آبادی یک روز پیش از آن به خبرگزاری فارس گفته بود اتهام این وکلا ارتکاب جرایم امنیتی و انجام اعمال خلاف شئونات جمهوری اسلامی در خارج از کشور است و گفت که دو وکیل دیگر نیز در ارتباط با این افراد بازداشت شده اند.

این بازداشت ها در حالی صورت گرفته است که صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران مصاحبه وکلا با "رسانه های بیگانه" را موجب وهن جامعه وکالت دانسته و گفته بود: "قضات سلب صلاحیت شده حتی اگر مورد عفو نیز قرار بگیرند باز هم نمی توانند پروانه وکالت بگیرند و حق وکالت ندارند."

به تازگی محمد سیف زاده، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر در ایران به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت دادگستری محکوم شده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و از فعالان حقوق بشر در ایران، محمد اولیایی فرد و جاوید هوتن کیان، وکیل سکینه محمدی آشتیانی، از دیگر وکلایی هستند که در چند ماه اخیر در ایران بازداشت شده اند.

مطالب مرتبط