جوادی آملی: یونسکو مانع انتقال معارف والا به جهان می شود

آیت الله جوادی آملی
Image caption آقای جوادی آملی می گوید که یونسکو با تحریم همایش فلسفه در تهران خود را از فیض و فوز محروم می کند

آیت الله عبدالله جوادی آملی، یکی از مراجع تقلید شیعه ایران می گوید که یونسکو با شرکت نکردن در همایش فلسفه در ایران نمی گذارد که معارف والای انسان ساز به جهان منتقل شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای جوادی آملی امروز پنج شنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) در دیدار با هیئتی از کشیشان آلمانی با اشاره به حضور صاحبان اندیشه در همایش روز فلسفه، گفت که "ما این نصیحت را به عنوان یک گوشزد فلسفی به مسئولان یونسکو اعلام می کنیم که خود را از این فیض و فوز محروم نکنند."

هفته گذشته واحد خبررسانی یونسکو اعلام کرده بود که ایرینا بوکوا، مدیر کل یونسکو، تصمیم گرفته است این سازمان با مراسم روز جهانی فلسفه که قرار است بین روزهای 21 تا 23 نوامبر در جمهوری اسلامی ایران برگزار شود هیچگونه ارتباطی نداشته باشد.

آقای جوادی آملی در ادامه سخنانش به برگزاری سالانه روز فلسفه در کشورهای مختلف جهان اشاره کرد و گفت: "امسال این محفل جهانی در جمهوری اسلامی ایران تشکیل می شود و بسیاری از اندیشمندان ایرانی و خارجی در آن شرکت می کنند و یونسکو هم قرار بود در آن شرکت کند."

در اطلاعیه سازمان یونسکو، درباره عدم حمایت از برگزاری روز جهانی فلسفه در تهران آمده بود که "از آنجا که مشورت کامل با دبیرخانه درباره تمامی جنبه های مرتبط با این مراسم بین المللی صورت نگرفته است، مدیرکل سازمان بر این نظر است که شرایط لازم برای سازماندهی موثر یک همایش مورد قبول سازمان ملل برآورده نشده است."

به گزارش خبرگزاری های بین المللی یکی از علل خودداری یونسکو از حمایت از برگزاری همایش بین المللی فلسفه در ایران، محدودیت هایی است که حکومت جمهوری اسلامی در زمینه آموزش علوم انسانی در مراکز آموزش عالی این کشور برقرار کرده است.

اشاره این خبرگزاری ها به اخبار مربوط به تصمیم دولت ایران به بازنگری در محتوای درسی علوم انسانی در برخی مراکز دانشگاهی است که پس از تاکید آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در ضرورت اسلامی کردن این شاخه از علوم اتخاذ شده است.

مخالفت با برگزاری مراسم روز جهانی فلسفه در تهران

روز فلسفه از سال 2002 میلادی هر ساله در مرکز یونسکو در پاریس و سایر نقاط جهان برگزار می شد و در سال 2005، اجلاس عمومی این سازمان برگزاری روز جهانی فلسفه را با منظور پیشبرد فرهنگ گفتگوی فلسفی در مورد جنبه های مختلف "عزت و گوناگونی بشر" تصویب کرد.

به گفته یونسکو، برگزاری چنین مراسمی تبادل نظر در زمینه نقش فلسفه در پیشبرد علوم و حل و فصل مسایل جهانی را ترغیب می کند و هر ساله، علاوه بر مقر یونسکو در پاریس، مراسمی هم با حمایت و در ارتباط با این سازمان در یک یا چند کشور عضو برگزار می شود.

قرار بود همایش تهران یکی از مراسم شاخص مورد حمایت یونسکو برای بزرگداشت روز جهانی فلسفه در سال 2010 میلادی باشد.

ماه گذشته، روابط عمومی همایش بین المللی روز جهانی فلسفه در ایران اعلام کرد که بین سازمان یونسکو و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران توافق نهایی برای برگزاری همایش بین المللی روز جهانی فلسفه امضا شده و این همایش بین روزهای 30 آبان تا 2 آذر در ایران برگزار می شود.

پیش از آن هم روابط عمومی همایش با انتشار اطلاعیه ای در سایت اینترنتی خود اعلام کرده بود که ایران در نظر دارد این اجلاس بین المللی را گسترده تر از دوره های قبل برگزار کند و به همین منظور، به فعالیت وسیعی در اطلاع رسانی در این زمینه از جمله در مرکز یونسکو در پاریس مبادرت کرده است.

سازماندهی این همایش زیر نظر موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران انجام شده و قرار بوده غلامعلی حداد عادل، نماینده کنونی و رئیس سابق مجلس و از خویشاوندان رهبر جمهوری اسلامی، ریاست جلسات همایش را برعهده داشته باشد.

با لغو حمایت یونسکو از برگزاری همایش فلسفه در ایران، مراسم بین المللی روز جهانی فلسفه تنها در مرکز این سازمان در پاریس برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط