نوری زاد در نامه به صادق لاریجانی از 'جنایات' او سخن گفت

محمد نوری زاد
Image caption آقای نوری زاد قبلا هم به شدت از رئیس قوه قضایی شکایت کرده است

محمد نوری زاد روزنامه نگاری که تا پیش از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری به محافظه کاران ایران نزدیک بود، اما از آن زمان به علت انتقادها از سران حکومت به سه سال و نیم حبس محکوم شده است، طی نامه ای به رئیس قوه قضاییه ایران نوشته است که با انتقاد از برخورد دولت بریتانیا با دانشجویان آن کشور می خواهد 'بر جنایات جاری خود سرپوش بگذارد.'

آقای نوری زاد، ۵۸ ساله، در فاصله شهریور ۱۳۸۸ - در میانه اعتراضات گسترده به انتخابات ریاست جمهوری - تا مرداد ۱۳۸۹ که بار دیگر پس از مدتی مرخصی راهی زندان شد، شش نامه به رهبر جمهوری اسلامی نوشت و به شدت از ستمی که به گفته او بر مردم رفته است شکایت کرد.

آقای نوری زاد که در گذشته نیز در وبلاگش از رئیس قوه قضاییه ایران شکایت کرده است، در نامه ای خطاب به او می نویسد که در زندان نه تنها با شخص او بدرفتاری شده بلکه همسر و دخترانش نیز هدف دشنام های ماموران اطلاعاتی قرار گرفته اند.

او در نامه خود که در "گاه نوشت" - وبسایت رسمی اش - منتشر شده نوشت که ماموران وزارت اطلاعات سرش را در "چاه مستراح" فروکرده اند تا از او "اقراری بگیرند که برحقانیت اعتراض ما خط بکشد و پایه لرزان قدرت حاکمیت را مستحکم کند."

نوری زاد که سال ها از نویسندگان روزنامه کیهان بود به سخنان اخیر رئیس قوه قضاییه در مورد "برخورد خشن" پلیس انگلستان با دانشجویان معترض آن کشور اشاره می کند اما در انتهای نامه می افزاید که این اعتراضات تلاشی برای "سرپوش گذاشتن بر جنایات" است.

او نوشت: "با اطمینان می گویم اگر ذره ای از این همه درنده خویی [برخی از] ماموران وزارت اطلاعات خودمان را باور می کردید، عطای اعتراض به پلیس انگلستان را به لقایش می بخشیدید. نمی دانم آیا در ورطه بی کسی و زیر بارش ضربات مشت و لگد، عده ای به همسر گرامی شما فحش رکیک و ناسزا گفته اند؟ و دختران عفیف شما را به آغوش هرزگی پرتاب کرده اند؟ و مادر و خواهر و خویشاوندان پاکدامن شما را به لحن جنسی آلوده اند؟ بعید می دانم! اما عده ای از ماموران وزارت اطلاعات، که نقابی از سربازی امام زمان به صورت بسته اند، با ما این کرده اند."

آقای نوری زاد قوه قضاییه تحت نظر صادق لاریجانی را یک "دستگاه پوک قضایی" توصیف می کند.

او همچنین نوشت: "پیشنهاد می کنم از این پس، هرگاه اراده فرمودید به زندان ابوغریب و گوانتانامو و رفتار خشن پلیس انگلستان بپردازید تا در سایه این توسل طنز، بر جنایات جاری خود سرپوش بگذارید، نگاهی به صورت خود در آینه و نگاهی به صورت همسر و دختران و مادر و خواهر خود بیندازید تا بدانید پرتاب یک سخن سست به آن سوی مرزها، هرگز بساط لرزان حاکمیت ما را ترمیم نخواهد کرد."

آقای نوری زاد روز ۲۹ آذر ۱۳۸۸ و در پی انتشار سه نامه سرگشاده خطاب به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، و مطلبی درباره صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، با عنوان "سقوط قاضی القضات شهر" در وبلاگ شخصی اش بازداشت شد.

او سپس در فروردین ماه ۱۳۸۹ به سه سال و نیم حبس و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

محمد نوری زاد سال ها به ساخت فیلم های مستند مشغول بود و در سال های اخیر به ساخت فیلم داستانی هم روی آورده بود. آقای نوری زاد سال ها نویسنده روزنامه کیهان بود، اما در پی انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری از همفکران خود کم کم فاصله گرفت و به ویژه بعد از انتخابات ریاست جمهوری اخیر به انتقاد علنی و شدید از سرکوب معترضان پرداخت.

او در آخرین نامه صریحی که در مرداد ماه ۸۹ درحالی که در مرخصی از زندان به سر می برد خطاب به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، نوشت پیش از آنکه مرگش فرا رسد، در رویه خود تجدیدنظر کرده و "خطاهای رفته را به سامان خویش" باز آورد.

محمد نوری زاد زمانی از مدافعان سرسخت آیت الله خامنه ای بود.

او مورد ستایش منتقدان و ناراضیان سیاسی ایران بوده است. شیرین عبادی برنده ایران جایزه صلح نوبل "جایزه ویژه شهر بن در بزرگداشت دموکراسی" را در اردیبهشت ماه ۸۹ تقدیم او و جعفر پناهی دیگر فیلمساز ایرانی کرد. هر دو آنها در آن زمان در زندان بودند.

صادق لاریجانی مرداد ماه ۱۳۸۸ دو ماه پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری پست ریاست قوه قضاییه را از محمود هاشمی شاهرودی تحویل گرفت. او تا پیش از آن از اعضای شورای نگهبان بود.

مطالب مرتبط