'نارضایتی' ۴۵ درصد زوج های ایرانی از زندگی مشترک

تصویری سایه روشن از مشاجره یک زن و مرد
Image caption به اعتقاد کارشناسان، گسیختگی عاطفی میان زوج‌ها، می تواند به "بی وفایی جنسی" منجر شود

رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران می گوید که بسیاری از زوج های ایرانی طلاق نمی گیرند اما از زندگی خود ناراضی اند.

ضیاء هاشمی، رئیس موسسه مطالعات اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، گفته است که در کنار آمار ۱۴ درصدی طلاق قانونی در ایران، حدود ۳۰ درصد هم "طلاق عاطفی" وجود دارد که در مجموع نارضایتی ۴۵ درصدی زوج های ایرانی نسبت به زندگی مشترک‌شان را نشان می دهد.

آقای هاشمی، درباره نحوه محاسبه این آمار گفت: "بر اساس تخمین هایی که در رابطه با طلاق عاطفی در ایران وجود دارد، بیش از دو برابر طلاق واقعی و قانونی در کشور، طلاق عاطفی اتفاق می افتد."

او در توضیح گفته خود افزود: "در جامعه ما، از یک طرف طلاق یک امر مکروه و ناخوشایند است و از طرف دیگر موانع عرفی، عملی و اجتماعی فراوانی برای طلاق وجود دارد... در نتیجه طلاق عملی به نسبت میزان نارضایتی از خانواده کمتر می شود."

طی ماه های گذشته، کارشناسان اجتماعی نسبت به افزایش آمار طلاق در میان زوج های جوان ایرانی، ابراز نگرانی کرده اند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، در نشست "طلاق، بحران یا راه حل؟" که چندی پیش در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شده بود، بسیاری از کارشناسان خطرات ناشی از طلاق عاطفی را بیشتر از طلاق واقعی ارزیابی کرده بودند.

به اعتقاد آنها، گسیختگی عاطفی میان زوج ها، می تواند به "بی وفایی جنسی" منجر شود و همچنین کودکان طلاق ممکن است به لحاظ عاطفی، وضعیت بهتری از کودکان "خانواده های متشنج" داشته باشند.