دو وکیل از پنج وکیل بازداشت شده در ایران آزاد شدند

پایگاه های خبری نزدیک به مخالفان دولت ایران از آزادی دو تن از پنج وکیلی که هفته گذشته در این کشور دستگیر شده بودند خبر داده اند.

مریم کرباسی یکی از این دو وکیل است که روز ۲۲ آبان به همراه سارا صباغیان و مریم کیان ارثی به هنگام بازگشت از ترکیه در فرودگاه امام خمینی دستگیر شده بود.

رزا قراچولو، عضو کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا نیز که روز ۲۳ آبان به همراه محمد حسین نیری در تهران بازداشت شده بود، اکنون آزاد شده است.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز دوشنبه ۲۴ آبان ماه خبر بازداشت پنج وکیل دادگستری را تائید کرده و گفته بود که سه تن از این وکلا در فرودگاه امام خمینی تهران و دو وکیل دیگر در شهر تهران بازداشت شده اند.

آقای جعفری دولت آبادی یک روز پیش از آن گفته بود که اتهام این وکلا ارتکاب جرایم امنیتی و انجام اعمال خلاف شئونات جمهوری اسلامی در خارج از کشور است و دو وکیل دیگر نیز در ارتباط با این افراد بازداشت شده اند.

پس از این دستگیری ها، سازمان عفو بین الملل با انتشار نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران خواهان آزادی پنج وکیلی شد که هفته گذشته در این کشور بازداشت شدند.

بنا به گزارش سایت سازمان عفو بین الملل، این سازمان با ابراز نگرانی از بازداشت وکلای دستگیر شده اعلام کرده است: "بازداشت های خودسرانه، تهدید وکلا و سرکوب فعالان حقوق بشر در ایران پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری، تشدیده شده است."

سازمان عفو بین الملل در نامه خود خواهان اعلام دلایل بازداشت این پنج وکیل شده و از رئیس قوه قضائیه ایران خواسته است که نسبت به عدم شکنجه و بدرفتاری با آن ها در این مدت اطمینان دهد.

این بازداشت ها در حالی صورت گرفته است که صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران مصاحبه وکلا با "رسانه های بیگانه" را موجب وهن جامعه وکالت دانسته و گفته بود: "قضات سلب صلاحیت شده حتی اگر مورد عفو نیز قرار بگیرند باز هم نمی توانند پروانه وکالت بگیرند و حق وکالت ندارند."

به تازگی محمد سیف زاده، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر در ایران به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت دادگستری محکوم شده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و از فعالان حقوق بشر در ایران، محمد اولیایی فرد و جاوید هوتن کیان، وکیل سکینه محمدی آشتیانی، از دیگر وکلایی هستند که در چند ماه اخیر در ایران بازداشت شده اند.

مطالب مرتبط