حداد عادل: دلایل یونسکو برای انصراف از همکاری را نمی پذیریم

حداد عادل
Image caption به گفته آقای حداد، یونسکو به دلیل فشارهای سیاسی از همکاری انصراف داد

غلامعلی حداد عادل رئیس همایش روز جهانی فلسفه می گوید که مسئولان یونسکو علت حمایت نکردن از همایش فلسفه در ایران را "آماده نبودن شرایط مورد نظرشان اعلام کرده اند ولی ما این را نمی پذیریم."

آقای حداد عادل که نماینده مجلس نیز هست می گوید که بعد از انتشار خبر خودداری یونسکو از همکاری در برگزاری این همایش، "تعددای از اساتیدی که برای آمدن به ایران داوطلب شدند، بیشتر شد."

به گفته آقای حداد عادل، یونسکو در اثر "فشار سیاسی" از همکاری با ایران خودداری کرده و "من در باره علت کناره گیری یونسکو سرفرصت برای مردم توضیح خواهم داد."

بنابر گزارشی که سایت همایش روز جهانی فلسفه منتشر کرده، در این همایش سه روزه علاوه بر جلسات عمومی، 16 نشست تخصصی نیز برگزار خواهد شد.

در این همایش برخی چهره های برجسته فلسفه ایران که در داخل کشور زندگی می کنند، حضور دارند و بنابر اطلاعاتی که در سایت ویژه این همایش منتشر شده، حدود 90 مهمان خارجی نیز در نشست های آن حضور خواهند داشت.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد - یونسکو ده روز پیش اعلام کرد که در برگزاری همایش روز جهانی فلسفه که قرار است از فردا یکشنبه 30 آبان برای مدت سه روز برگزار شود، همکاری نخواهد داشت.

یونسکو در اطلاعیه ای که در این زمینه منتشر کرد، نوشته بود: "از آنجا که مشورت کامل با دبیرخانه درباره تمامی جنبه های مرتبط با این مراسم بین المللی صورت نگرفته است، مدیرکل سازمان بر این نظر است که شرایط لازم برای سازماندهی موثر یک همایش مورد قبول سازمان ملل متحد، برآورده نشده است."

ایران در واکنش به خودداری یونسکو در حمایت از برگزاری این همایش این اقدام را "آپارتاید علمی غرب علیه ایران" و خلاف تعهدات یونسکو دانست.

Image caption قرار بود همایش روز جهانی فلسفه با همکاری یونسکو برگزار شود اما یونسکو ده روز پیش انصراف خود را اعلام کرد

قرار بود همایش روز جهانی فلسفه در ایران، با همکاری یونسکو و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران انجام شود و غلامعلی حداد عادل، نماینده اصولگرای مجلس ایران و از خویشاوندان رهبر جمهوری اسلامی، ریاست این همایش را برعهده دارد.

اعلام آمادگی یونسکو در حمایت از همایش بین المللی فلسفه در ایران با انتقاد بسیاری از فیلسوفان و پژوهشگران ایرانی و غیر ایرانی رو به رو شد، از جمله یورگن هابرماس، فیلسوف آلمانی نامه اعتراضی گروهی از پژوهشگران و استادان فلسفه دانشگاه ها در این مورد امضا کرد.

همچنین برخی نویسندگان و مترجمان مقالات و کتاب های فلسفی، استادان دانشگاه و فارغ التحصیلان فلسفه ایرانی نیز در نامه ای دیگر مخالفت خود را با برگزاری این همایش در ایران اعلام کردند.

به گفته مخالفان برگزاری همایش روز جهانی فلسفه در ایران، حکومت این کشور با جلب حمایت یک نهاد فرهنگی بین المللی از این همایش، در صدد کسب مشروعیت در افکار عمومی جهانیان بوده است.

با لغو حمایت یونسکو از همایش فلسفه در ایران، اعلام شد که مراسم بین المللی روز جهانی فلسفه تنها در مرکز این سازمان در پاریس برگزار می شود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست