میزان باران در ایران نصف شد

تصویری سنجابی که در حال مکیدن شیر آب است
Image caption ایران در منطقه ای خشک و کم باران قرار دارد و در نیمی از چهل سال اخیر شاهد خشکسالی بوده است

محمد رضا عطارزاده، معاون وزیر نیروی ایران می گوید که با آغاز سال آبی ۸۹ میزان بارش ها ۵۲ درصد کمتر از سال گذشته است و وضع ذخایر آبی کشور نامطلوب است.

آقای عطارزاده روز یکشنبه ۳۰ آبان (۲۱ نوامبر) به خبرگزاری ایلنا گفت: "اگر این شرایط تداوم یابد احتمالا مجبور می شویم در برخی مناطق محدودیت کشت داشته باشیم. اما به هر حال، امیدواریم که افزایش بارش ها مشکلات پیشرو را بر طرف کند."

به گفته معاون وزیر نیرو، حجم بارش های پاییز امسال ۴۸ درصد کمتر از چهل سال اخیر است.

سال آبی در ایران، با پائیز آغاز می شود و به طور متوسط ۲۵ درصد از بارش ها در پائیز، ۵۰ درصد در زمستان و ۲۵ درصد بقیه نیز در فصل بهار صورت می گیرد.

تامین آب در ایران همیشه در زمره مسائل مورد بحث کارشناسان حوزه محیط زیست و منابع طبیعی بوده است.

ایران در منطقه ای خشک و کم باران قرار دارد و در نیمی از چهل سال اخیر شاهد خشکسالی بوده است.

نامشخص بودن بهای جدید آب

در قانون هدفمند کردن یارانه ها که دولت ایران در تلاش است آنرا بزودی به اجرا درآورد، آب بهاء هم در فهرست حذف یارانه ها قرار دارد.

با این حال، معاون وزیر نیرو، با اشاره به موضوع اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها گفت که جلسات گروه های کاری برای تعیین آب بهای جدید به نتیجه نرسیده و "هنوز معلوم نیست آب هم جزو کالاهایی باشد که در مرحله اول مشمول افزایش قیمت می شود یا خیر."

مجید نامجو، وزیر نیروی ایران نیز امروز ( یکشنبه ۳۰ آبان) گفت: "براساس قانون، دولت مجاز شده است که با موضوع آب به صورت هدفمند برخورد کند. دولت باید قیمت تمام شده آب را مشخص کند و همچنین مجاز شده که این قیمت تمام شده را در طول پنج سال اعمال کند."

به گفته آقای نامجو تعرفه های آب همچنان در سه نوع "ترجیحی، تبعیضی، و پلکانی" محاسبه خواهد شد اما برای هر مصرف کننده آب یک الگوی مصرف تعریف خواهد شد که چنانچه میزان مصرف فراتر از آن برود، مصرف کننده باید علاوه بر قیمت تمام شده "جریمه" نیز بپردازد.

وزیر نیرو سرانه کنونی مصرف آب در ایران را فراتر از ۲۰۰ لیتر در ماه اعلام کرد.

او اظهار امیدواری کرد که با "واقعی شدن" بهای آب مصرفی و فعالیت های فرهنگی در زمینه صرفه جویی آب، در آینده الگوی مصرف آب به ۱۳۰ لیتر در ماه برسد.

طی ماههای اخیر و با نزدیک شدن زمان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، بسیاری از خانوارهای ایرانی از افزایش بهای آب، برق و گاز مصرفی اظهار نگرانی کرده اند.

اگرچه مقام های ایرانی بارها گفته اند که افزایش قیمت ها تدریجی خواهد بود، اما مصرف کنندگان از چگونگی تاثیر افزایش قیمت ها بر دخل و خرجشان بی خبرند.