همایش روز جهانی فلسفه در تهران آغاز شد

Image caption پیشتر یونسکو اعلام کرده بود که در برگزاری همایش روز جهانی فلسفه در ایران همکاری نخواهد داشت

همایش روز جهانی فلسفه با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در سازمان اسناد و كتابخانه ملی در تهران آغاز شد.

به گزارش سایت همایش روز جهانی فلسفه در این همایش سه روزه ۱۶ نشست تخصصی برگزار می‌شود و بیش از ۲۰۰ مقاله از سوی اساتید و اندیشمندان ایرانی و خارجی ارائه خواهد شد.

در افتتاحیه این همایش محمود احمدی نژاد، و غلامعلی حداد عادل و غلامرضا اعوانی، رئیس و دبیر علمی كنگره روز جهانی فلسفه سخنرانی کردند.

به گزارش ایسنا، محمود احمدی نژاد صبح روز یکشنبه در افتتاحیه این همایش گفت: "مهمترین موضوع آفرینش انسان است و مهمترین موضوع انسان، نیل به سعادت ابدی و اوج کمال انسانی است. نیاز به استدلال ندارد که سایر مخلوقات در مرحله پایین تری از انسان قرار دارند و اگر کسی خدا و انسان را بشناسد به طور طبیعی بر سایر موجودات اشراف پیدا می کند. پس مهمترین مساله انسان، شناخت خود و شناخت خالق است."

همچنین پیام های عبدالله جوادی آملی و جعفر سبحانی از روحانیون مقیم قم در این افتتاحیه خوانده شد.

روز جهانی فلسفه هرسال از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو در مقر این سازمان در پاریس و چند شهر دیگر برگزار می شود.

قرار بود تهران نیز با حمایت یونسکو میزبان یکی از این همایش ها باشد، اما یونسکو حدود دو هفته پیش اعلام کرد که در برگزاری همایش روز جهانی فلسفه در ایران همکاری نخواهد داشت.

یونسکو در اطلاعیه ای که در این زمینه منتشر کرد، نوشته بود: "از آنجا که مشورت کامل با دبیرخانه درباره تمامی جنبه های مرتبط با این مراسم بین المللی صورت نگرفته است، مدیرکل سازمان بر این نظر است که شرایط لازم برای سازماندهی موثر یک همایش مورد قبول سازمان ملل متحد، برآورده نشده است."

در واکنش به این تصمیم بونسکو مقام های ایرانی اعلام کردند که این همایش را را به طور مستقل و بدون حمایت یونسکو برگزار خواهند کرد.

روز گذشته غلامعلی حداد عادل رئیس همایش روز جهانی فلسفه گفت که مسئولان یونسکو علت حمایت نکردن از همایش فلسفه در ایران را "آماده نبودن شرایط مورد نظرشان اعلام کرده اند ولی ما این را نمی پذیریم."

آقای حداد عادل که نماینده مجلس نیز هست گفت که بعد از انتشار خبر خودداری یونسکو از همکاری در برگزاری این همایش، "تعددای از اساتیدی که برای آمدن به ایران داوطلب شدند، بیشتر شد."

محمد حسین ایمانی خوشخو، دبیر همایش روز جهانی فلسفه نیز گفته بوده که همایش فلسفه توانمندی فلسفه ایران را به دنیا نشان می دهد.

او با تاكید بر برگزاری این همایش با تمامی میهمانان خارجی، گفت: "ما نگرانی در برپایی با شكوه این همایش نداریم بلكه نگران خدشه دار شدن نام یونسكو به عنوان یك مركز فرهنگی هستیم."

با این حال بسیاری از فیلسوفان برجسته جهان از برگزاری همایش روز جهانی فلسفه انتقاد کرده بودند. از جمله اتفرید هوفه، مسئول بخش فلسفه سیاسی دانشگاه توبینگن آلمان که سفر خود به ایران را برای حضور در این همایش لغو کرد.

اما موافقان برگزاری این همایش در ایران و شرکت در آن می گویند که تحریم فرهنگی ایران نباید متاثر از تحریم های اقتصادی باشد، چون منجر به قطع ارتباط مردم ایران با روشنفکران خارج از ایران خواهد شد.

قرار است همایش سه روزه روز جهانی فلسفه تا روز سه شنبه، سی ام آذر (۲۳ نوامبر) ادامه داشته باشد.