'آسیب احتمالی' استاکس نت به برنامه هسته ای ایران

انتشار کرم استاکس نت در ایران
Image caption ایران می گوید کامپیوترهای صنعتی در این کشور که به کرم "استاکس نت" آلوده شده بودند اما آنها را پاکسازی کرده است

اولی هاینونن معاون سابق هیات بازرسی آژانس بین المللی انرژی هسته ای گفته است: کرم استاکس احتمالاً عامل تاخیر در برنامه های هسته ای ایران است.

ایران تاثیر این کرم کامپیوتری در عقب افتادن برنامه های هسته ایش را رد کرده است.

هاینونن به خبرگزاری رویتر گفته است که از ماه ژوئن تعداد زیادی از سانتریفوژهای غنی سازی اورانیوم در ایران از کار افتاده اند که می تواند به شروع فعالیت استاکس نت ربط داشته باشد.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، در طول چند ماه گذشته حدود 160 دستگاه سانتریفوژ ایران از رده خارج شده اند. در این گزارش دلیل خاصی برای از کار افتادن این سانتریفوژها ارائه نشده است.

آقای هاینونن که تا پایان اوت (مرداد) امسال معاون دبیر کل آژانس بین المللی انرژِی اتمی و مسئول مستقیم بازرسی ایران بوده است، دلایل زیادی را عامل تاخیر در برنامه غنی سازی اورانیوم نطنز می داند از جمله پیچیدگی های فنی ساختن سانتریفوژها.

اما در پاسخ به این سئوال که آیا کرم استاکس نت می تواند یکی از این دلایل باشد، گفته است: "مسلماً استاکس نت می تواند یکی از این دلایل باشد. هرچند هنوز مدارکی در این مورد وجود ندارد. اما اخیراً اشکالات زیادی در کار سانتریفوژهای ایران گزارش شده است."

گفته های هاینونن که معاون سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است به دنبال انتشار گزارشی از شرکت سیمانتک مطرح شده است.

یکی از پژوهشگران شرکت تولید کننده ضد ویروس سیمانتک هفته گذشته گزارشی منتشر کرد که طبق آن، استاکس نت می تواند به نرم افزار تبدیل فرکانس سانتریفوژهایی حمله کند که با فرکانس 600 هرتز یا بالاتر کار می کنند. از این گونه سانتریفوژها ببشتر برای غنی سازی اورانیوم استفاده می شود.

طبق گزارش سیمانتک این برنامه های تبدیل فرکانس مورد حمله استاکس نت در دونوع سانتریفوژ استفاده شده است که ساخت فنلاند و ایران هستند.

با این وجود، تاکنون تنها دلیلی که ایران را هدف اصلی استاکس نت می داند گستردگی آلودگی کامپیوترها به این کرم در ایران است.

پیشتر نیز کارشناسان حدس می زدند تاخیر در شروع به کار نیروگاه هسته ای بوشهر نیز می تواند به علت حمله این کرم کامپیوتری باشد.

نیروگاه بوشهر در دی ماه امسال کار خود را شروع می کند که دوماه از آخرین زمان تعیین شده قبلی دیرتر است.

مطالب مرتبط