به روز شده:  13:46 گرينويچ - دوشنبه 22 نوامبر 2010 - 01 آذر 1389

جامعه ایران

متهم به قتل در ماجرای میدان کاج در ملاء عام اعدام می شود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حکم اعدام قاتل مردی که در اثر ضربات چاقو در برابر چشمان ماموران پلیس و رهگذران در تهران جان داده بود در ملاء عام اجرا می شود.

روز دوشنبه، 1 آذر (22 نوامبر)، به نقل از قاضی شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران گزارش شد که فرد متهم به قتل مردی در میدان کاج، منطقه سعادت آباد تهران، به قصاص نفس محکوم شده و حکم اعدام در ملاء عام به اجرا گذاشته می شود.

براساس این گزارش، دادگاه رسیدگی به پرونده فردی به نام یعقوب را به اتهام قتل عمد به مجازات قصاص، به اتهام داشتن رابطه نامشروع با یک زن مجرد به تحمل یکصد ضربه شلاق و به اتهام قدرت نمایی با استفاده از چاقو به دو سال حبس و هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم کرده است.

در این گزارش آمده است که قضات رسیدگی کننده به این پرونده، زنی را که ظاهرا انگیزه اصلی بروز درگیری منجر به قتل بوده است از اتهام معاونت در قتل تبرئه کرده اما برای وی به جرم ارتباط نامشروع با یعقوب، حکم یکصد ضربه شلاق صادر شده است.

این پرونده به ماجرای قتل یک مرد سی ساله در میدان کاج ارتباط دارد که حدود سه هفته پیش روی داد و واکنش گسترده ای را در داخل و خارج ایران به دنبال آورد.

در این واقعه، که تصاویر ویدیوئی آن هم در اینترنت منتشر شد، یعقوب با وارد کردن ضربات چاقو به مرد دیگری او را به شدت مضروب کرد و فرد زخمی در برابر ماموران انتظامی و گروهی از ساکنان محله و رهگذران که در محل حضور داشتند و بدون دریافت هیچگونه کمکی از سوی آنان، سرانجام در همان محل جان داد.

طناب دار

قرار است حکم متهم اصلی پرونده قتل میدان کاج در ملاء عام به اجرا گذاشته شود

انتشار اخبار این واقعه به انتقاد گسترده از بی تفاوتی مردم حاضر در صحنه و خودداری ماموران انتظامی از مداخله به منظور جلوگیری از حملات مکرر ضارب به فرد زخمی و یا انتقال او به مراکز درمانی منجر شد.

از جمله گروهی از نمایندگان مجلس نسبت به این واقعه واکنش نشان دادند و این ماجرا در دستور کار کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قرار گرفت.

در حالی که برخی از منتقدان ، کارآیی ماموران در برخورد خشونت آمیز با تظاهرات شهروندان یا نحوه انجام ماموریت های مبارزه با بد حجابی را با کوتاهی آنان در حفظ جان و امنیت مردم مقایسه می کردند، رئیس پلیس تهران به تعلل دو مامور پلیس حاضر در صحنه در اجرای وظایف قانونی آنان اذعان کرد و از برخورد قانونی با آنان سخن گفت.

قتل در برابر شهود

در روزهای بعد، دادستان تهران هم از بازداشت چهار مامور پلیس در ارتباط با این ماجرا خبر داد اما ظاهرا این افراد تا زمان رسیدگی به پرونده تخلف خدمتی آنان، آزاد شدند.

ظاهرا انعکاس گسترده خبرهای این ماجرا باعث شد تا رئیس قوه قضائیه دستور دهد به این پرونده به طور فوق العاده و خارج از نوبت رسیدگی شود و در نتیجه، حکم متهمان پرونده بیست و چهار روز پس وقوع قتل صادر شد.

واقعه سعادت آباد روز 6 آبان ماه سال جاری در میدان کاج؛ یکی محله های شمالی تهران روی داد و تصاویر آن نیز، که ظاهرا توسط یکی از حاضران برداشته شده بود، در دسترس کاربران اینترنت قرار گرفت.

براساس گزارش هایی که بعدا در این زمینه منتشر شد، پیش از ظهر این روز، اهالی محل با شنیدن صدای درگیری به خیابان آمدند و شاهد بودند که یک بنگاه دار به نام یعقوب به سوی مردی حدود سی ساله حمله کرده و با وارد کردن ضربه کارد به شکم این مرد، او را به شدت زخمی کرد.

پلیس تهران (عکس آرشیوی از جریانات پس از انتخابات)

خشونت پلیس در برخورد با تظاهرات و ناکارآیی در حفظ امنیت شهروندان مورد انتقاد بوده است

در حالی که گروهی از مردم و چند مامور پلیس در محل حضور داشتند، ضارب ظاهرا تهدید کرده بود که اگر کسی در صدد کمک به جوان مضروب برآید، خود را خواهد کشت و به این ترتیب مانع از کمک به مرد مضروب شد.

به گفته شاهدان عینی، ماموران مسلح نیروی انتظامی برای جلوگیری از حملات مکرر ضارب به فرد زخمی و فراهم آوردن امکان انتقال او به مراکز درمانی هیچ اقدامی نکردند.

در حالی که از حضور ماموران فوریت های پزشکی هم نشانه ای دیده نمی شد، سرانجام پرسنل بیمارستان واقع در نزدیکی میدان کاج، همراه با یک برانکارد خود را به محل حادثه رساندند و مضروب را، که ظاهرا جان داده بود، به بیمارستان انتقال دادند.

شاهدان عینی گفته اند که پس از اینکه ماموران بالاخره وارد عمل شدند، مرد ضارب بدون هیچ مقاومتی خود را تسلیم کرد.

در روزهای پس از این ماجرا، برخی رسانه های داخلی ایران به نقل از قاتل گزارش کردند که عامل اصلی درگیری، یک زن و ارتباط او با مرد مقتول بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.