توقیف هفته نامه چلچراغ و تذکر به هفت نشریه دیگر

لوگوی چلچراغ
Image caption هفته‌نامه چلچراغ در سال ۱۳۸۱با محتوای فرهنگی، هنری، اجتماعی، سینمایی و طنز منتشر شد

هیئت نظارت بر مطبوعات ایران، انتشار هفته نامه "چلچراغ" را متوقف کرده است.

بر اساس گزارشها از ایران، هیت نظارت بر مطبوعات ایران اعلام کرده که توقف انتشار این هفته نامه به دلیل "انتشار مطالب خلاف عفت عمومی"بوده است.

این هفته نامه پیشتر نیز از سوی هیات نظارت بر مطبوعات "اخطار" گرفته بود.

هفته‌نامه چلچراغ در سال ۱۳۸۱با محتوای فرهنگی، هنری، اجتماعی، سینمایی و طنز با مدیر مسئولی فریدون عموزاده خلیلی شروع به کار کرد.

گزارش ها از ایران همچنین حاکی است که مقامات مطبوعاتی ایران به هفت نشریه دیگر از جمله فرهنگ آشتی، آرمان روابط عمومی، نسیم دوستی، پردیس، خانواده و سرگرمی، خانه بخت و فرهنگ مردم تذکر داده اند.

مطبوعات ایران همواره با فشارهایی از سوی مقامات رو به رو بوده اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه که در ماه اکتبر سال جاری منتشر شد از وضعیت ناگوار و محدودیت فعالیت رسانه ای در ایران خبر داد.

این سازمان که یک نهاد بین المللی حمایت از آزادی رسانه های همگانی است، گزارش خود را درباره وضعیت آزادی رسانه ای در کشورهای مختلف جهان طی یک سال گذشته منتشر کرد که از جمله حاوی جدول رده بندی کشورهای مختلف از لحاظ آزادی رسانه ها و امنیت دست اندرکاران رسانه ای است.

این جدول شامل رده بندی 178 کشور جهان است و در آن، جمهوری اسلامی ایران از لحاظ آزادی رسانه ای، در رده 175 جای گرفته است.

این گزارش به بررسی وضعیت رسانه های همگانی بین اول سپتامبر 2009 تا اول سپتامبر 2010 پرداخته است و نشان می دهد که در این دوره، از لحاظ فقدان آزادی رسانه ای و شدت فشار بر دست اندرکاران رسانه ها، وضعیت تنها سه کشور دیگر از ایران بدتر بوده است.

در جدول سالانه گزارشگران بدون مرز برای سال 2009 نیز ایران در میان چهار کشور دارای کمترین میزان آزادی رسانه ای و بالاترین میزان فشار بر روزنامه نگاران جای داشت و همانند سال جاری، این سازمان گفته بود که روند نقض آزادی رسانه ای در جمهوری اسلامی بدتر شده است.